Abp Wojciech Polak z nagrodą „PONTIFICI – Budowniczemu Mostów”
25 października 2017 | 10:19 | Warszawa / pgo / bd Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski abp Wojciech Polak został laureatem XII edycji nagrody „PONTIFICI – Budowniczemu Mostów“. Uroczystość odbyła się w kościele św. Marcina w Warszawie. – Mamy Prymasa na XXI wiek! Prymasa nadziei – mówiła w laudacji Marta Titaniec z Caritas Polska.
Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. – Jesteśmy uczestnikami w misji Jezusa Chrystusa, który jest Pontifexem i jedynym budowniczym mostów. Jesteśmy powołani, żeby włączać się do budowania mostów razem z Nim – powiedział w homilii metropolita warszawski.
Hierarcha podkreślił, że naszym powołaniem jest budowanie mostów między ludźmi, którzy z różnych powodów są podzieleni. Takich mostów, po których jeden człowiek może przejść i spotkać się z drugim człowiekiem – mówił kard. Nycz. Podkreślił, że takim mostem powinien być również Klub Inteligencji Katolickiej, który świętuje swoje 61. urodziny.
Po Mszy świętej przedstawiciel Kapituły Nagrody ogłosił nazwisko laureata XII edycji nagrody „PONTIFICI – Budowniczemu Mostów“, przyznawanej przez warszawski KIK „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich“. Tegorocznym laureatem Nagrody został i tytuł PONTIFEXA 2017 otrzymał abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski. W obecności laureata odczytano listy z gratulacjami, m.in. od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego oraz metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Laudację na cześć laureata wygłosiła Marta Titaniec, kierownik działu projektów zagranicznych Caritas Polska, członek zwyczajny KIK. – Słowa i gesty abp. Wojciecha Polaka otwierają drzwi Kościoła w taki sposób, że mogą przez nie wejść ci, którzy tego potrzebują. Upomina się on wyraźnie i odważnie o najważniejsze dzisiaj sprawy, często jako pierwszy, czasem jako jedyny hierarcha – mówiła Titaniec.
Członkini KIK-u podkreśliła również, że arcybiskup chce Kościoła, który służy nie samemu sobie, lecz jest wspólnotą otwartą dla wszystkich, zwłaszcza słabych, biednych, ubogich, poranionych i doświadczonych przez życie. – Chce Kościoła misyjnego, bardziej wychodzącego do ludzi, niż oczekującego, aż sami przyjdą. Mówi: „Oczekiwałbym, aby nasz Kościół był bardziej otwartym na wszystkich zagubionych i poszukujących. Winniśmy wyjść do tych, którzy już nie przychodzą” – zaznaczyła.
Czytaj także: Ks. prof. Tomáš Halik laureatem nagrody PONTIFICI – Budowniczemu Mostów
– Jego wielką troską jest nasza postawa wobec uchodźców. Przekonuje: „Nie wolno powiedzieć, że uchodźcy to nie nasz problem”. Dramatycznie pyta, czy żyjemy jak Jezus, który wychodził do biednych, ubogich i odtrąconych – zauważyła Titaniec.
Podkreśliła, że obecnie o wiele trudniej być prymasem niż za poprzedników abp. Polaka. – Dziś prymasostwo to funkcja tylko honorowa, więc autorytet nie jest budowany automatycznie, gdyż prymas nie przewodniczy już z urzędu konferencji episkopatu. Ale abp Wojciech Polak pokazuje skutecznie, że przewodzi w ewangeliczności, w prostocie. Że kto chce być pierwszym między wami, niech będzie sługą wszystkich. Mamy Prymasa na XXI wiek! Prymasa nadziei – podsumowała.
– Przy dobrych stajemy się lepszymi, przy tych, którym mamy co przebaczać, stajemy się odważniejsi, przy tych, którym powinniśmy pomóc, stajemy się bardziej otwarci, a przy tych, z którymi dzielimy drogę, stajemy się jeszcze bardziej w nadziei. Dzisiaj dziękuję, że mogę dzielić z wami kawałek swojej drogi – mówił laureat, dziękując za wyróżnienie.
Dotychczas laureatami nagrody „PONTIFICI – Budowniczemu Mostów“ zostali: prof. Andrzej Zoll (2006), abp Henryk Muszyński (2007), Krzysztof Czyżewski (2008), prof. Krzysztof Zanussi (2009), Danuta Baszkowska (2010), s. Rafaela FSK – Urszula Nałęcz (2011), bp Zdzisław Tranda (2012), dr Helena Pyz (2013), ks. dr Jan Kaczkowski (2014), o. Ludwik Wiśniewski OP (2015) i ks. prof. Tomáš Halík (2016).
Klub Inteligencji Katolickiej, powstały w 1956 roku, jest stowarzyszeniem osób, które chcą świadomie przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Jego członkowie pragną aktywnie, odpowiedzialnie i twórczo uczestniczyć w życiu społecznym oraz rozwijać swoją wiarę. Klub działa w 4 głównych obszarach: poprzez dni skupienia, rekolekcje, debaty i spotkania dyskusyjne realizuje się klubowa formacja religijna i intelektualna.
Do KIK-u obecnie należy ponad 1700 członków. Działa w nim 16 sekcji tematycznych. W ciągu roku ponad 100 wolontariuszy-wychowawców organizuje cykliczne spotkania oraz ok. 40-45 obozów dla prawie 600 dzieci i młodzieży. Od 2002 r. KIK w ramach Funduszu Stypendialnego przekazał studentom i uczniom stypendia o łącznej wartości ponad 350 tys. zł, wspierając ich rozwój i edukację.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.