ekai.pl
Poniedziałek, 21 maja 2012 Św. Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika; św. Krzysztofa Magallanes i Towarzyszy
Kielce: akcja krwiodawstwa i diecezjalne spotkanie niepełnosprawnych w Dniu Chorego
dziar, Kielce, 2012-02-11
Akcja oddawania krwi na apel Caritas kieleckiej przy zaangażowaniu kleryków i wolontariuszy, Msza św. w intencji chorych i krwiodawców w szpitalu oraz spotkanie niepełnosprawnych w Piekoszowie – to najważniejsze elementy obchodów Dnia Chorego na Kielecczyźnie.
Caritas diecezji kieleckiej od kilku dni prowadziła kampanię zachęcającą do oddawania dzisiaj krwi, apelując także do księży o podzielenie się tym „bezcennym darem”. Jest to element ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Podaruj kroplę miłości".
Akcję w Kielcach rozpoczęła poranna Msza św. w intencji chorych i krwiodawców w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie, z udziałem m.in. wolontariuszy, pracowników Caritas oraz alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, którzy zaangażowali się w dzisiejszą akcję. Od rana w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach można było oddawać krew
W ubiegłym roku mieszkańcy regionu oddali prawie 13 tysięcy litrów krwi, co było najlepszym wynikiem od kilku lat. Obecnie największe zapotrzebowanie jest na grupy krwi o czynniku ujemnym oraz grupy A Rh + i 0 Rh +.
Z kolei w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie k. Kielc, kilkaset osób – z Kielc, Kielecczyzny i m.in. ze Śląska, uczestniczyło dzisiaj we Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej z homilią ks. dr. Jana Jagiełki, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i namaszczeniem chorych. Środowisko chorych i niepełnosprawnych od 2011 r. spotyka się w Dniu Chorego właśnie tutaj, ze względu na łatwość dojazdu, udogodnienia dla niepełnosprawnych i liczącą ok. 20 lat tradycję integracji w Piekoszowie osób chorych i z różnymi dysfunkcjami – na ok. 10. turnusach letnich tzw. wczasorekolekcjach, dorocznych majówkach, konferencjach, zabawie sylwestrowej itp.
W Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie – ośrodku Caritas kieleckiej, znajdują się gabinety fizykoterapii, sale gimnastyczne, gabinety lekarskie oraz zabiegowe, sala komputerowa, basen rehabilitacyjny i centrum leczenia stwardnienia rozsianego. Do dyspozycji mieszkańców są komfortowe pokoje mieszkalne z pełnym węzłem sanitarnym, przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Całodobową opiekę nad mieszkańcami sprawuje kadra specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ludźmi.
Placówka nie posiada barier architektonicznych, dzięki czemu osoby na wózkach inwalidzkich mogą swobodnie poruszać się na terenie domu. Jest to największy tego typu ośrodek w południowo-wschodniej Polsce.
W Dniu Chorego uczestnicy spotkania obejrzeli program multimedialny o świętych i błogosławionych, wysłuchali recytacji i pieśni oraz uczestniczyli w agapie w stołówce placówki.
Komentarze (0)
-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane
Reklama
Polecamy
- „Wojna przeciwko Jezusowi”
- Opowieści Biblijne
- Nowości PROMIC
- Kolejne 3 filmy z kolekcji Ludzie Boga
- Co trzeba wiedzieć o młodych, żeby trafić do nich z Ewangelią?
- Wniebowianki modlitw
- Św. Maria Magdalena
- Rekolekcje 2012
- Warszawskie Jerycho
- Biblia w MP3
- Polska dla rodziny – posłuchaj relacji z konferencji

