Ks. Stanisław Jamrozek biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej

tk / pm, Warszawa, 2013-04-20

Ks. Stanisław Jamrozek biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej Fot. wsd.przemyska.pl

Ks. Stanisław Jamrozek, 52-letni ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji przemyskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym tej archidiecezji.

Publikujemy komunikat nuncjatury apostolskiej:

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Stanisława Jamrozka, ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji przemyskiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji, przydzielając mu stolicę tytularną chełmską.

abp Celestino Migliore,
nuncjusz apostolski

Warszawa, 20 kwietnia 2013 r.

***

Ks. Stanisław Jamrozek urodził się 5 maja 1960 r. w Rzeszowie. Jest najmłodszym z dwanaściorga dzieci Józefa i Zofii Jamrozków, ma siostrę bliźniaczkę. – Mama, która zmarła 9 lat temu doczekała 36 wnuków i 22 prawnuków – wspomina w rozmowie z KAI ks. Jamrozek.

Dzieciństwo spędził w Malawie koło Rzeszowa, tam ukończył szkołę podstawową, a następnie technikum budowlane w Rzeszowie. Maturę zdał w 1980 r. Potem przez trzy lata pracował w wyuczonym zawodzie. W tym czasie poświęcał się także swojej największej pasji, czyli piłce nożnej. Czynnie grał w nieistniejących już dziś rzeszowskich klubach: Walter i Zelmer oraz bardzo krótko rodzinnym Strumyku Malawa. Do dzisiaj oddaje się temu hobby, głównie na seminaryjnym boisku lub w hali sportowej.

W 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1989 r. z rąk ówczesnego ordynariusza bp. Ignacego Tokarczuka. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w Rymanowie, a potem został skierowany na studia z teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył licencjatem teologicznym w 1994 r.

Po powrocie do Przemyśla ks. Jamrozek był sekretarzem abp. Józefa Michalika. Po dwóch latach ponownie został wysłany na studia, tym razem do Rzymu na „Angelicum” - Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu. Tam w 2000 r. obronił doktorat na podstawie pracy poświęconej pokorze i jej znaczeniu w ujęciu przemyskiego kapłana bł. ks. Jana Balickiego (wówczas jeszcze Sługi Bożego).

Po powrocie do Polski przez 7 miesięcy pracował w Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej w Jarosławiu, gdzie prowadził rekolekcje dla różnych grup. 1 kwietnia 2001 r. został mianowany ojcem duchownym w przemyskim seminarium, tę funkcję pełni do dziś.

Był również postulatorem w procesie beatyfikacyjnym męczenników drugiej wojny światowej z archidiecezji przemyskiej: Rodziny Ulmów z Markowej, Julii Buniowskiej z Majdanu Sieniawskiego oraz ks. Jana Siuzdaka z Wołkowyi i ks. Marcina Tomaki z Haczowa. Na etapie diecezjalnym proces zakończył się w 2007 r., obecnie wszystkie dokumenty są w Watykanie.

Od lat w czasie wakacji ks. Jamrozek jeden miesiąc spędza we włoskiej parafii na obrzeżach Mediolanu, gdzie pomaga w duszpasterstwie. – Daje mi to dużo duchowej satysfakcji, bo można posługiwać i widać owoce tej pracy. Pan Bóg posyła, żeby przynajmniej jednej lub dwóm osobom pomóc. Osobiste doświadczenie pokazuje, że zawsze w tym czasie przychodziły osoby, które nawet przez dziesiątki lat nie były u spowiedzi – opowiada biskup nominat.

Ks. Stanisław Jamrozek jest również opiekunem wspólnoty Hufiec Maryi, skupiającej rodziny dotknięte problemem alkoholowym. Organizuje dla nich comiesięczne dni skupienia i rekolekcje wakacyjne.

Komentarze (13)

malawiak

1 rok temu

Malawa pozdrawia i gratuluje !!!

Odpowiedz

siostra A.

1 rok temu

zapewniam o modlitwie- wspaniały wybór

Odpowiedz

Malawa

1 rok temu

Stasiu, gratulacje! Malawa dumna z Ciebie! I o Strumyku wspomniałeś - a te mecze Rodzina Jamrozków vs. Reszta Świata? ;)

Odpowiedz

ks. Grzegorz

1 rok temu

Chwała Panu. Duchu Święty to Ty wskazałeś nowego pasterza. Polecajmy biskupa nominata Stanisława modlitwom całego Kościoła.

Odpowiedz

beta

1 rok temu

najskromniejszy z kapłanów jakiego znam cieszę sie że pochodze z Malawy tak jak i On

Odpowiedz

piotr w.

1 rok temu

Pierwszy biskup z Malawy to jest wielki zaszczyt dla wszystkich ludzi tu mieszkających .

Odpowiedz

zmagon

1 rok temu

Pragnę dodać, że ks. Stasiu od 2006 roku objął swoją opieką Chór i Orkiestrę Kameralną NICOLAUS, organizując trasy koncertowe do Włoch, Mołdawii, Czech. No i jest zawsze z nami. Duma i radość nas rozpierają :))). Gratulujemy !!!!

Odpowiedz

s.Ewa

1 rok temu

to znak, ze Duch Swiety dziala w Kosciele Swietym, ogarniam Ksiedza Nominata swoja modlitwa i zycze, aby wraz ze sw. Janem ewangelista mogl powiedziec: znam moje owce a one mnie znaja.
Niech Bog blogoslawi Tobie, Ks. Stanislawie

Odpowiedz

maria i kazimierz

1 rok temu

Drogi Biskupie Stanisławie GRATULUJEMY i zapewniamy o modlitwie

Odpowiedz

emka

1 rok temu

Gratulacje:) A tak dla porządku ks. Stanisław pracował jako wikariusz w Rymanowie Zdroju a nie w Rymanowie. To dwie różne parafie i najprawdziwsza prawda, że w Zdroju wszyscy go dobrze wspominają.

Odpowiedz

MARIA

12 miesięcy temu

Nasze serdeczne gratulacje, życzymy wszystkiego najlepszego. To był wspaniały wikary w Rymanowie Zdroju. Wszyscy go pamiętają chociaż minęło to już parę ładnych lat jak był w naszej parafii. Zawsze uśmiechnięty i życzliwy, do każdego się odezwał. Biskupie Stanisławie wiemy, że zostałeś zaproszony przez proboszcza do odwiedzenia naszej parafii, nie możemy się doczekać tej chwili.Z Bogiem.

Odpowiedz

s. Faustyna

12 miesięcy temu

Bogu niech będą dzięki. Gratuluję. Pamiętam w modlitwie.

Odpowiedz

Parafianin

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

Przez trzy lata pracował jako wikariusz w Rymanowie Zdroju.
Pozdrawiam i gratuluję!

Odpowiedz

Komentarze

Chcę dawać całego siebie

Chcę dawać całego siebie, strzec depozytu wiary i umacniać w wierze – zadeklarował w rozmowie z KAI ks. prałat dr Stanisław Jamrozek, nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Nominacja dla 52-letniego ks. Jamrozka jest pierwszą decyzją personalną papieża Franciszka dotyczącą Kościoła w Polsce.

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook