Ślub kościelny w Polsce z obcokrajowcem

Komentarze (25)

Agnieszka

9 lat, 7 miesięcy temu

W czerwcu 2005 r. mam zamiar sie pobrac z moim Holendrem (ślub konkordatowy). Jakie dokumenty potrzebujemy?
On jest katolikiem, ale nie byl bierzmowany.
Od maja zamieszka w Polsce, teraz jeszcze pracuje w Holandii. Co z naukami przedmałżeńskimi? Czy on musi też je odbyć? Polskiego niestety nie zna... A w Holandii czegoś takiego nie znają.

Odpowiedz

ALICJA

9 lat, 7 miesięcy temu

W lipcu 2004 moja córka brała slub koscielny
z Holendrem
skontaktuj sie z nią
oto jej adres
upsaga@hotmail.com
powodzenia

Odpowiedz

AGNIESZKA

7 lat, 9 miesięcy temu

witam Cie |Alicjo!
zamierzam sie pobrac z moim chlopakiem w przyszlym roku. zsolti(moj narzeczony) jest Wegrem. pragne wziasc slub koscielny, masz doswiadczenie z ktorym moglabys sie ze mna podzielic, prosze. jak wyglada ceremonia? jakie sa potrzebne dokumenty? on jest tylko chrzczony wiec czy moze przyjac komunie swieta?
dzienkuje z gory:)

Odpowiedz

Malgorzata

7 lat, 7 miesięcy temu

Nie dostaniecie slubu koscielnego bez bierzmowania!!!

Odpowiedz

Marta

1 miesiąc, 2 tygodnie temu

bzdura!

moja znajoma wziela slub koscielny w polsce ze szkotem i on nawet nie byl ochrzczony

Odpowiedz

kasia

7 lat, 6 miesięcy temu

mam chlopaka z wloch co mi jest potrzebne do zawarcia slubu z nim w polsce czy kurs przed mauzenski jest wazny jesli go zrobimy we wloszech

Odpowiedz

maryla

7 lat, 6 miesięcy temu

kasiu a czy moglabys poczekac z tym malzenstwem?

Odpowiedz

paulina

7 lat, 6 miesięcy temu

czesc..ja jestem po slubie cywilnym z wlochem i we wloszech.duzo zalatwiania papierow itd.jesli chodzi o koscielnyto mamy zamiar go wziasc we wrzesniu tego roku i z tego co sie informowalam nauki koscielne moga byc odbyte we wloszech.A najlepiej aby podbil je wam jakis polski ksiadz we wloszech tak jak mi.do zawarcia malzenstwa potrzebne ci bedzie akt chcrzztu,komuni,bierzmowania,oraz ostatnie swiadectwa religi..tak przynajmiej wymagaja niektorzy.jestem po cywilnym wiec sprawe prawna mam za soba..musialam postarac sie albo w usc albo w konsulacie polskim we wloszech zalezy "gdzie mieszkasz".o dokument tzw..nulla osta czyli prawne poswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia zwiazku malzenskiego oraz tlumaczenie aktu urodzenia.W twoim przypadku dotyczy przyszlego meza gdyz on jest obcokrajowcwm.pozdrawiam

Odpowiedz

Malgorzata

7 lat, 6 miesięcy temu

Tak, zaswiadczenie o odbyciu nauk przedmalzenskich we Wloszech jest jak najbardziej wazne w Polsce. My tak zrobilismy.
Co do slubu, to najlatwiej i najmniej skomplikowana jest wersja: cywilny we Wloszech i koscielny w Polsce. My tak zrobilismy i jestesmy bardzo do tej pory zadowoleni ( pisze do tej pory, bo jestesmy swiezo po cywilnym, a tuz, tuz przed koscielnym). Jesli masz jakies pytania, to odpowiem, moj mail :uccello@poczta.fm

Odpowiedz

Agnieszka

1 rok, 4 miesiące temu

Witam,mam narzeczonego włocha chce wziaść z nim ślub cywilny ale nie wiem gdzie lepiej w polsce czy we włoszech?

Odpowiedz

Malgorzata

7 lat, 6 miesięcy temu

Ślub przed włoskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego
Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego powinny zwracać się o informacje dotyczące dokumentów koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego do włoskich Urzędów Stanu Cywilnego (Ufficio di Stato Civile) przy Urzędach Miast/Gmin (Comune).

Jedyną formalnością związaną z zawarciem przez obywatela polskiego ślubu za granicą, załatwianą za pośrednictwem Wydziału Konsularnego jest uzyskanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą ("nulla osta al matrimonio all'estero").

Dokument ten można uzyskać osobiście w USC w Polsce, lub wydobyć go za pośrednictwem Wydziału Konsularnego. Na podstawie Ustawy z dnia 29.09.1986 roku Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.86.36.180) wydaje go kierownik Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania osoby, której zaświadczenie dotyczy. (Rozdział 8, art. 71 ust.1). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obywatel polski zamieszkały za granicą nie miał miejsca zamieszkania w Polsce, albo nie można ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, lub wyjechał z Polski przed ukończeniem 16 roku życia. Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydaje wówczas Konsul.

Osoby zamierzające uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za pośrednictwem Wydziału Konsularnego oraz osoby, którym zaświadczenie to wydaje Konsul, składają następującą dokumentację:

odpis skrócony aktu urodzenia;
w przypadku osób które zawierały wcześniej związek małżeński - dowód ustania małżeństwa, czyli: odpis skrócony aktu zgonu poprzedniego małżonka, lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu lub unieważnieniu, lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu polskiego o unieważnieniu małżeństwa lub ustalającego nieistnienie małżeństwa;
pisemne zapewnienie, o braku znajomości okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa, zgodnie z Art. 54, ust 1, pkt. 2 cytowanej ustawy; (załącznik Nr 2)
podanie o wydanie zaświadczenia (do właściwego USC lub Konsula w Rzymie) (załącznik Nr 1)
Opłata konsularna za przygotowanie dokumentacji, wydobycie zaświadczenia z polskiego USC wynosi 36 euro, wykonanie tłumaczenia na język włoski 30 euro i o ile osoba zainteresowana wnosi o odesłanie na wskazany adres 8 euro.

Osoby, które uzyskały zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą bez pośrednictwa Wydziału Konsularnego, powinny zgłosić się w celu uzyskania uwierzytelnionego przez Wydziału Konsularnego tłumaczenia.

Opłata konsularna za sporządzenie i uwierzytelnienie tłumaczenia: 30 euro.

Opłata za sporządzenie przez Konsula zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa: 96 euro

Odpowiedz

joanna

7 lat temu

jestem Polka i chlopak tez. Chcemy brac slub cywilny we Wloszech w wenecji. Moze ktos mi podpowie jak to zalatwic. Slyszalam, ze trzeba miec tlumacza. Jakie sa koszty

Odpowiedz

Angelika

6 lat, 11 miesięcy temu

Witam... Mam maly problem... Moj chlopak jest wlochem i chcemy sie pobrac w przyszlym roku w polsce z tym ze bedziemy potem mieszkac we wloszech.Nie wiem co jest lepsze czy slub cywilny we wloszech i potem koscielny w polsce czy slub konkordatowy w polsce...jezeli chodzi o dalsze zalatwianie formalnosci we wloszech. Nie wiem jak mam sie do tego wszystkiego zabrac..i jak mamy to zalatwic.Jakie dokumenty sa potrzebne we wloszech i czy wszystko musi byc zalatwiane przez ambasade??Ile czasu przed powinien byc slub cywilny?? Jak wyglada cala ceremonia w urzedzie stanu cywilnego we wloszech?? Jakie dokumenty potrzebuje pozniej do slubu koscielnego w polsce(oprocz aktu chrztu itd)?? Czy przy slubie konkordatowym w polsce bedziemy potem wiecej zalatwiania we wloszch??
Pomocy :)

Odpowiedz

monia

5 lat temu

małgosiu a czy tych tłumaczeń nie można zrobić w Polsce u tłumacza przysięgłego, czy będą one nieważne?

Odpowiedz

Malgorzata

7 lat, 6 miesięcy temu

A teraz o slubie koscielnym w Polsce:
Na trzy miesiące przed terminem ślubu narzeczeni muszą zgłosić się do kancelarii parafialnej z następującymi dokumentami:

1.świadectwo chrztu z adnotacją o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania (świadectwo musi być aktualne, czyli nie starsze niż 3 miesiące);
2.dokument poświadczający ukończenie kursu przedmałżeńskiego(zrobilismy kurs we Wloszech)
3.zaświadczenie, stwierdzające brak okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa przez narzeczonego, wydane przez Comune
4.dowody osobiste.
Na ich podstawie sporządzany jest protokół przedślubny. Para otrzymuje formularz o wygłoszeniu zapowiedzi i kartkę do spowiedzi, którą po odbytym sakramencie, należy podać do podpisania spowiednikowi.Spowiedz przedslubna odbywa sie dwa razy: pierwszy raz zaraz po otrzymaniu karteczek, a druga przed slubem. We Wloszech ksiadz spowiednik bardzo sie zdziwil, ze w Polsce uzywa sie takiej formy, bo we Wloszech takich karteczek nie ma.
Zapowiedzi musza byc wygloszone rowniez we Wloszech. Po wygłoszeniu zapowiedzi do kancelarii trzeba dostarczyć zaświadczenie o ich wygłoszeniu oraz zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego w trzech egzemplarzach.My dostarczymy akt slubu cywilnego z Wloch.
Kilka dni przed ślubem narzeczeni muszą przyjść do kancelarii ze świadkami, aby spisać akt ślubu. Tuż przed ceremonią młoda para oraz świadkowie podpisują zaświadczenie o zawarciu małżeństwa.
My nie musielismy nic tlumaczyc z wloskiego na polski.Tlumacz na slubie nie jest potrzebny. Msza odbedzie sie w j. polskim, a przysiege skladamy sobie na wzajem w j. wloskim. Wszystko zalezy od proboszcza, bo czytalam, ze niektore pary musialy tlumaczyc dokumenty z wloskiego na polski.Amen!

Odpowiedz

Magdalena

6 lat, 10 miesięcy temu

Witam
Wpadlam tutaj zeby znalezc odpowiedzi na pytania ktore mnie nurtuja.

Otoz mieszkam od 6 lat we Francji i od ponad dwoch w mojej aktualnej parafii. Wzielam slub cywiny z Francuzem a teraz chcielismy zaczac przygotowania do slubu koscielngo. I tu pojawiaja sie przeszkody. Otoz jestem z czestochowy i cala rodzine mam w Polsce. dlategotez organizacja slubu w Polsce jest najlepszym rozwiazaniem. Z tym sie wiaza liczne przeszkody:

- Moj malzonek jest katoliokiem i wierzacym, ochrzszczonym ale bez bierzmowania, ktore tu jako takie nie istnieje i najczesciej jest dawane osobom ktore ida na swiecenia, przygotowania trwja zas kolo trzech lat. Czy brak bierzmowania nie jest przeszkoda?

- Nie wiem z ktorej parafii mam dostac licencje na udzielenie slubu w Polsce? I czy majac ta licencje moge wybrac sobie dowolna parafie w Polsce? Na ile wazna jest taka licencja francuska?

Moje nauki przedmalzenskie, czy moge je zrealizowac we Francji, i na ile beda one wazne w Polsce.

Moj malzonek troche mowi po Polsku ale nie na tyle zeby moc uczystniczyc w takich naukach lub otrzymac bierzmowaniE.

Prosze o odpowiedz bo na prawde zaczynam sie poddawac, nie wiem czy jest mozliwosc zorganizowania slubu w Polsce .

Odpowiedz

Kasia

5 lat, 1 miesiąc temu

Witaj Magdo,

Czy otrzymałaś odpowiedz na pytania ? Mam ten sam problem ale nie wiem od czego mam zacząć. Mój narzeczony i ja mamy obywatelstwo francuskie ale chcemy wziąć ślub kościelny w Polsce, bo tu mam cala rodzinę i tu się urodziłam.
Czy możesz mi podpowiedzieć jak sobie poradziłaś ?
Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdr.
K.G.

Odpowiedz

KASIA

6 lat, 8 miesięcy temu

MAM PYTANIE CHCE WZIAC SLUB CYWILNY ZA GRANICA A DOKŁADNIE W IRLANDII Z POLAKIEM KTORY TAM PRACUJE I NIE WIEMY CO I JAK ZAŁATWIAC ZEBY MOZNA W AMBASADZIE SIE POBRAC. CZY MAMY SZANSE? JAKIE DOKUMENTY POTRZEBA I ILE TO TRWA
Z GORY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ

Odpowiedz

Robert

6 lat, 5 miesięcy temu

Witam

Odpowiedz

Beata

6 lat, 2 miesiące temu

Witam

Jestem Polka Moj narzeczony pochodzi z Mauritiusa( wyspa na oceanie indyjskim, ktora nie nalerzy do unii europejskiej).
mieszkamy obecnie w anglii ale ja chce wziasc slub koscielny w polsce... ale moj narzeczony nie jest katolikiem--jest niewierzacy--czy mamy szanse na slub koscielny?
prosze o pomoc

Odpowiedz

mieciu

5 lat, 5 miesięcy temu

jakie te babsztyle sa natretne aby tylko chlopa usidlic a fefefe

Odpowiedz

Piccola

4 lata, 10 miesięcy temu

Zazdrośnik!!!!!

Odpowiedz

Arletta Bolesta

4 lata, 7 miesięcy temu

Witam,
w przypadku małżeństw z osobami nieochrzczonymi pojawia się przeszkoda tzw. różnej wiary,od której po spełnieniu w prawie określonych warunków,istnieje możliwość uzyskania dyspensy, z kolei przy kwestii małżeństw, tak z osobami niewierzącymi (ale ochrzczonymi), jak należącymi do wspólnot kościelnych nie posiadających pełnej komunii z kościołem katolickim, istnieje zakaz,od którego można uzyskać zezwolenie,również po spełnieniu odpowiednich warunków.

dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
12-636-65-41
a. bolesta@op.pl

Odpowiedz

Ona

3 lata, 4 miesiące temu

witam aktualnie mieszkam w polsce a moj narzeczony w irlandii chcielismy wziasc slub cywilny w irlandii ale z tego co sie dowiedzialam od tamtego roku nie udzielaja slubow w ambasadzie polskiej. Co mam zrobić?

Odpowiedz

Karolina

1 rok, 11 miesięcy temu

Pani Beatko mam pytanie widze ze ma pani narzeczonego z tego samego kraju co mój mąż czy pani nie orientuje sie przypadkiem po ślubie cywilnym jak wystarac sie o karte pobytu? podobno trzeba czekac 6 miesiecy a chceilibyśmy wyjechać już czy to jest przymusowe abyśmy byli w polsce przez ten czas? prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook