„Pierwszy «polski» papież?”

aw/wk, Warszawa, 2010-05-27

„Pierwszy «polski» papież?”

Jan Paweł II nie był pierwszym Polakiem na Stolicy Piotrowej. Przynajmniej tak sugeruje autor bestsellerów Tadeusz A. Kisielewski w książce „Pierwszy «polski» papież?”. Karola Wojtyłę miał poprzedzić Pius X, który był Polonusem.

Hipoteza, którą stawia autor jest następująca: ojciec późniejszego papieża Piusa X nie był Włochem, a Polakiem. Pochodził z Dolnego Śląska, nazywał się Jan Krawiec i osiedlił się w północnych Włoszech, w miasteczku Riese. Prawdopodobnie zbiegł przed poborem do wojska, co w owych czasach zdarzało się dość często. Nazwisko emigranta zostało przetłumaczone przez nowych współobywateli – „sarto” znaczy po włosku „krawiec”. W Riese przyszedł na świat drugi spośród 9 lub 10 dzieci małżonków Sarto, Giuseppe Melchiore, który został papieżem.

Kisielewski bada krążące w czasach Piusa X pogłoski, szukając dokumentów. I stwierdza ciekawy fakt – księgi metrykalne, które mogłyby wyjaśnić gdzie i kiedy urodził się ojciec przyszłego papieża zaginęły, trudno wytłumaczyć też fakt, dlaczego nie zachowały się nagrobki rodziców Piusa X, choć miał on braci i siostry, którzy powinny zaopiekować się grobami ojca i matki. Co dziwne, w śląskich księgach metrykalnych, jednych z najlepiej zachowanych na ziemiach polskich, także brakuje informacji o rodzinie pochodzącego z okolic Strzelców Opolskich Jana Krawca i nim samym.

Autor przytacza też argumenty nie związane z dokumentami – o śląskim pochodzeniu papieża Sarto może, jego zdaniem, świadczyć tradycyjny, bliski wiejskiemu, tym religijności (był to papież, który bardzo energicznie zwalczał modernizm), a także wygląd głowy Kościoła – jest on w typie słowiański, niepodobny do żadnego ze swoich poprzedników – Włochów.

Na Śląsku żywa była tradycja o polskich korzeniach Piusa X. Kisielewski cytuje świadectwa i wspomnienia kilku współczesnych duchownych oraz list pochodzącego z tego regionu bp. Józefa Gawliny do kard. Augusta Hlonda, który także był Ślązakiem i chciał ustalić korzenie „papieża Eucharystii”.

Autor, który przychyla się do tezy o słowiańskich korzeniach Piusa X snuje domysły – jeśli brakuje aż takiej liczby dokumentów, dotyczących tak ważnej sprawy, widocznie ktoś w przeszłości zacierał ślady jego pochodzenia. Zdaniem historyka byli to zaborcy nie zainteresowani w tym, aby do opinii publicznej dotarła informacja, że papież pochodzi z podbitego narodu. O ile ten argument brzmi przekonująco, o wiele trudniej jest zaakceptować interpretację, dlaczego nikt nie próbował wyjaśnić tej zagadki po śmierci papieża – zdaniem autora było tak, gdyż z jego nauczaniem mocno identyfikowali się kościelni tradycjonaliści, kontestujący postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założyli oni Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X, obierając go za patrona.

Nie sposób też zgodzić się z twierdzeniem, że wyjaśnienie pochodzenia Piusa X leży w możliwościach polskiego Episkopatu, ale biskupi nie robią tego w obawie przed posądzeniem ich o sympatię z lefebrystami. Słabo broni się także teza, że polscy biskupi mogą się obawiać, że wyjawienie polskiego pochodzenia „papieża Eucharystii” mogłoby umniejszyć „wyjątkowość i podważyć pierwszeństwo «polskiego papieża» Karola Wojtyły”.

Autor nie stawia natomiast w ogóle pytania, czy badania genetyczne potomków rodziny Sarto i Krawców nie przyniosłyby jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, nurtujące miłośników historii od ponad stulecia.

Tadeusz A. Kisielewski, Pierwszy „polski” papież? Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2010.

Komentarze (10)

Dominik

5 lat, 6 miesięcy temu

Pasjonujące śledztwo dla ciekawych historii Kościoła i Polski.
Ja osobiście wątpię w polskie korzenie Św. Piusa X.

Odpowiedz

www

5 lat, 6 miesięcy temu

Wszystko jest możliwe, było wielu emigrantów z ówczesnej Polski. Ale to trzeba udowodnić, a to są tylko domysły i spekulacje.

Odpowiedz

remi

5 lat, 6 miesięcy temu

Racja Domiuniku
Jak tam dalej poszukamy to moze i Apostołowie byli Polakami :)

Odpowiedz

ML

5 lat, 6 miesięcy temu

Kilka uściśleń: Strzelce Opolskie (w odmianie: Strzelec Opolskich) znajdują się nie na Dolnym, lecz Górnym Śląsku (w województwie opolskim). Co do kwestii polskiego pochodzenia Piusa - historykom ta hipoteza jest znana od dawna.
Cytuję za "Gazetą Polską" (26.03.2008): "W roku 1990 ukazała się książka Martina "The Keys of This Blood", w której znaleźć można sensacyjną wzmiankę o ukrywaniu przez Watykan polskich korzeni św. Piusa X. Według autora – ojciec świętego papieża był Polakiem"
Cytuję za lokalnym tygodnikiem "Strzelec Opolski": "Ks. Jerzy Umiński w pośmiertnie wydanym artykule („Katolik” z 1957 r.) przytacza relację z czasów II wojny światowej. W klasztorze franciszkańskim i zakonie żeńskim w Porębie dyskutowano wtedy szeroko o polskim pochodzeniu Piusa X".

Odpowiedz

Veia

5 lat, 6 miesięcy temu

Zgodzę się z ML. Ta historia jest znana i opowiadana raczej jako anegdota podczas wykładów z Historii Kościoła. A nawet jeżeli był polonusem, to wcale nie oznacza, że był "polskim" papieżem. O ile się nie mylę w USA wielu kardynałów ma polskie korzenie, a nikt ich Polakami nie nazywa - może poczekamy, aż jakiś nowojorczyk zostanie papieżem?
Pozdrawiam

Odpowiedz

kika

2 lata, 9 miesięcy temu

wlosi zawsze mieli kompleks o podlozu fizjonomicznym tzn.chcieliby byc bladynami o niebieskich oczach itp.zawsze ukrywali pochodzenie cudzoziemcow zwlaszcza tych bialych jako ze sami maja fizjonomie kaukaska a cudzoziemcy poddawali sie temu poniewaz w ich kraju wywiera sie szczegolny nacisk na to aby sie dopasowac do reszty,jesli ktos akceptowal taki stan rzeczy to mimo trudnosci dopasowywal sie i przyjmowal warunki na jakich sie to odbywalo,dzisiaj trudno ukryc pochodzenie(globalizacja),

Odpowiedz

ks.

1 rok, 10 miesięcy temu

Gdyby ktoś naprawdę interesował siè religią to o każdym papieżu wiedział by wszystko.

Odpowiedz

karlus

1 rok, 7 miesięcy temu

kisielewski jak ty chcesz dochodzic prawdy skoro sam przeklamujesz iz strzelce sa na dolnym slasku sa na gornym a poza tym w roku xvIII wieku polski tam nie bylo ok 600 lat szsukac prawdy zeby falszowc prawde bez sensu

Odpowiedz

Łukasz

10 miesięcy temu

Czytałem tę książkę. Pomijając dywagacje na temat, czy św. Pius X miał polskie korzenie czy też nie, znaczna dalsza część książki tworzy wrażenie, jakby była pisana pod tezę mniej więcej taką: "w Watykanie kurią rządzi grupa hierarchów trzymająca władzę, która ma swoje cele i interesy, wobec której papież nie ma możliwości podjęcia działań niezależnych i reformatorskich". Zresztą - jeśli dobrze pamiętam - w którymś momencie (chyba pod sam koniec książki) autor sam wprost o tym pisze. Na uwagę zasługuje tutaj zwłaszcza dobór "bibliografii" z takimi pozycjami, jak "publikacje" na stronie racjonalista.pl. Książkę zdecydowanie odradzam.

Odpowiedz

M_LoveN

3 tygodnie, 4 dni temu

No to Jan Paweł II był pierwszy?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook