Ks. Jarosław Mrówczyński zastępcą sekretarza generalnego Episkopatu

BP KEP / ju., Warszawa, 2009-06-19

Ks. Jarosław Mrówczyński zastępcą sekretarza generalnego Episkopatu ks. Jarosław Mrówczyński; fot. Magda Wolnik - fotoKAI

Ks. dr Jarosław Mrówczyński, kapłan archidiecezji warszawskiej, został zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Jego kandydatura została zatwierdzona dzisiaj przez biskupów obradujących w Łomży.

Ks. Jarosław Mrówczyński ma 47 lat. Jest doktorem teologii i magistrem ekonomii. Od 2005 r. pełni funkcję dyrektora Biura ds. Unii Europejskiej przy Konferencji Episkopatu Polski. W 1996 roku rozpoczął pracę w Sekretariacie Prymasa Polski w dziale korespondencji obcojęzycznej (włada 6 językami, m.in. angielskim, niemieckim, hiszpańskim). Funkcję tę pełnił do marca 2007 r., kiedy został rzecznikiem prasowym metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. W czerwcu ub. r. został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Warszawie - Młocinach. Teraz podejmie funkcję zastępcy sekretarza generalnego Episkopatu bp. Stanisława Budzika.

Ks. Mrówczyński urodził się w 1962 roku w Łodzi. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując w 1986 roku tytuł magistra ekonomii. Pracował w Centrali Handlu Zagranicznego oraz w firmie handlowej w Stanach Zjednoczonych. W USA brał udział w weekendach dla kandydatów do seminarium duchownego w tamtejszej diecezji, a po powrocie do Polski wstąpił do Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 roku z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Został wikariuszem w parafii archikatedralnej św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. W 1997 r. obronił doktorat z nauk teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie na podstawie rozprawy z biblistyki pt. „Kerygmatyczny charakter czynności symbolicznych proroka Jeremiasza”. Od 1998 r. pełnił funkcję rektora „Res Sacra Miser”, ośrodka charytatywnego i kaplicy półpublicznej przy Trakcie Królewskim w Warszawie. W roku 2000 na własną prośbę wrócił do pracy katechetycznej. W szkole baletowej przy ul. Moliera uczył do 2006 r.

Zastępca jest zatwierdzany na wniosek sekretarza generalnego przez zebranie plenarne. Wspomaga on sekretarza w jego zadaniach, to jest w kontaktach z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a Państwem (z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej i w łączności z przewodniczącym Konferencji) oraz prowadzeniu sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Poprzednik ks. Mrówczyńskiego, ks. prałat Lucjan Skolik funkcję zastępcy sekretarza generalnego Episkopatu pełnił 10 lat (od 1998 r.). W tym czasie ściśle współpracował z bp. Piotrem Liberą, a przez ostatnie dziesięć miesięcy swojej pracy z bp. Stanisławem Budzikiem.

Funkcję zastępcy sekretarza generalnego pełnili wcześniej m.in. obecny dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz (w latach 1994-1998), a także ks. Piotr Jarecki, który piastował ten urząd zaledwie przez trzy miesiące – 16 kwietnia 1994 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Warto zaznaczyć, że ks. Jarecki był pierwszym prezbiterem na stanowisku zastępcy sekretarza generalnego, wcześniej funkcję tę sprawowali biskupi, m.in. przez blisko 10 lat bp Jerzy Dąbrowski i później bp Alojzy Orszulik, od 1992 r. wspólnie z drugim zastępcą – bp. Tadeuszem Pieronkiem, który rok później został sekretarzem generalnym KEP. Do chwili zatwierdzenia statutu KEP w 1995 r. funkcja zastępcy sekretarza generalnego nie była kadencyjna.

Komentarze (20)

Karolina i Adam

4 lata, 10 miesięcy temu

Bardzo się cieszę z osiągnięć i docenienia ks. Jarka- lecz jednocześnie niezmiernie ubolewamy nad tą decyzją.. to będzie straszna żałoba dla naszej parafii na "Młocinach, ponieważ TAKIEGO proboszcza nie spotyka sie często... Jest to człowiek z niesamowitym ciepłem i oddaniem dla ludzi. Czuć od niego łaskę Pana...
Życzymy Ci Księże dalszych sukcesów na drodze posługi dla Pana Boga i nie zapomnimy Cię do końca życia!!! Oby Nasze drogi jeszcze się spotkały...

Odpowiedz

pp

4 lata, 10 miesięcy temu

Grono wiernych powiększa się, gdziekolwiek się pojawi-dla kapłana nie ma chyba większej radości z pełnionej Bogu posługi. Mamy nadzieję, że funkcja w strukturach kościoła nie odbierze Kościołowi światła w mroku ciemności.-odrodzeni dzięki "Nemala"

Odpowiedz

Małgosia

4 lata, 9 miesięcy temu

Jeśli ks Jarek cieszy się z tej nominacji - to i ja się cieszę. GRATULUJĘ.
Jest mi bardzo smutno, że nie będę mogła uczestniczyć w mszach św. odprawianych przez ks. Jarka.
To wspaniały duchowny, potrafi dotrzeć do każdego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

JG

4 lata, 6 miesięcy temu

Bardzo się cieszę z nominacji Ks.Jarosława ale jeszcze bardziej z tego ,że odprawia mszę Św. w mojej parafi.Dotychczas mogliśmy go tylko gościć w czasie rekolekcji.To rzeczywiście jest kapłan o unikalnej osobowości może swoim przykładem rozgrzeje serca naszych
pozostałych kapłanów i swoim słowem dotrze do serc parafian,mnie
już dużo pomógł zrozumieć,bardzo jestem wdzięczna Bogu za to ,że
postawił na mojej drodze ks.Jarka.

Odpowiedz

Zilotus

4 lata, 6 miesięcy temu

A czy wiadomo może, w jakiej parafii ksiądz Jarosław odprawia teraz (po odejściu z Młocin) msze?

Odpowiedz

Jola W.

4 lata, 4 miesiące temu

To wspaniały ksiądz. Powinien stanowić za przykład dla innych księży. Wnosi dużo dobra do kościoła i zostawia wiele prawdy i mądrości w sercach ludzi, którzy Go słuchają.

Odpowiedz

JW

3 lata, 3 miesiące temu

w parafii zeslania ducha sw.,ul broniewskiego,w niedziele o 13

Odpowiedz

Arkadiusz Maciak

4 lata, 4 miesiące temu

Szczesc Boze wszystkim...Ks.dr Jaroslawa Mrówczyńskiego poznalem wlasnie dzisiaj na rekolekcjach adwentowych w Szwajcarii,ciesze sie ze moglem wysluchac tej pieknej nauki rekolekcyjnej ktora nam wyglosil ks.Jarek,pozniej osobiste spotkanie i rozmowa z ks. Jaroslawem,jeszcze bardziej wpisuje sie w nasze serce Polakow na tzw.obczyżnie...Bóg zapłać księże Jroslawie...Z Panem Bogiem...

Odpowiedz

Wiesława

4 lata, 1 miesiąc temu

Wspaniały Ksiądz,obecnie głosi kazania w kościele Zesłania Ducha Św. ul.BRONIEWSKIEGO godz.13.00 w każdą niedzielę.
Ponadto prowadzi spotkania biblijne w środy o 19.00, kolejne odbędzie się 3.03br
Dziękuję Bogu za takiego kapłana, jest chyba lepszy niż ks.Pawlukiewicz zeŚw.Anny.

Odpowiedz

WIESŁAWA

4 lata, 1 miesiąc temu

Jestem parafianką kościoła Zesłania Duch Św. ul.Broniewskiego
Ten niesamowity ksiądz od niedawna głosi homilie w naszym kościele o godz.13.00.
Jest mądry,ekspresyjny,porusza serca,może być wzorem do naśladowania dla innych księży.Istna PERŁA.
Prowadzi też spotkania biblijne u nas ,najbliższe 3.03 godz.19.00

Odpowiedz

A&Ł

4 lata temu

Wspaniały Ksiądz, prawdziwie ciepły i serdeczny kapłan, pełen energii, charyzmy i sympatii do świata. Przygotowywał nas do przyjęcia sakramentu małżeństwa, rozmowy z Nim wspominamy miło i z dużym sentymentem.
cieszy mnie informacja o niedzielnych kazaniach ks Jarosława w kościele Zesłania Ducha Św.

Odpowiedz

nowa

4 lata temu

Od kiedy usłyszałam po raz pierwszy kazanie ks. Jarosława już zawsze chodzę na Mszę Św. na godz. 13. Jego kazania są tak wspaniałe, że chce się usłyszec każde słowo. Pamiętam jak pewnego razu pojawiły się problemy z nagłośnieniem i wówczas w kościele zapanowało poruszenie z powodu chwilowej niesłyszalności słów ks. Jarosława.
Czy posiada ktoś maila do ks. Jarosława?

Odpowiedz

nemalah

4 lata temu

jego mail to: xjsm@interia.pl

Odpowiedz

Nikos

4 lata temu

Czy ktos wie jaki jest adres emailowy do ks.Jarka?Bardzo prosze o kontakt.

Odpowiedz

s. Milena

3 lata, 9 miesięcy temu

Bogu dzięki a Księdza Jarosłwa "mniejszego", który porywa ludzi, uczy żyć Ewangelią w życiu codziennym, podając przykłady, które są świadctwem przeżywania przez Niego wiary w Boga i widzenia Bożego działania w szarej codzienności. Szczęść Boże Księdzu!, z darem modlitwy, sm

Odpowiedz

ZDŚ

3 lata, 8 miesięcy temu

Jestem z parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach i bardzo się cieszę, że w końcu w tej parafii już od chyba roku ,,nasz"-(o ile mogę tak powiedzieć :))ulubiony ks. Jarosław ,,mniejszy" :) odprawia mszę św. o godz. 13. Jestem wdzięczna x Jarkowi za jego pełne ekspresji kazania, koło biblijne i Lectio Divina, które bardzo wiele zmieniły w moim życiu i sprawiły, że wróciłam do swojej parafii. Mam nadzieję, że ten kapłan obudzi i rozgrzeje serca naszych parafian jak i naszych księży. Oby potężny patron naszej parafii- Duch Św.- prowadził księdza, a poprzez księdza posługę rozpalał serca i umysły wiernych. Bóg zapłać!

Odpowiedz

MIK

2 lata, 1 miesiąc temu

Podzielam treść wcześniejszych wpisów. Odkąd usłyszałem ks.Jarosława w 2004 roku na Krakowskim Przedmieściu, podążam, poprzez Młociny, teraz Żoliborzza nim i za Jego nauką. Mieszkam na płd. krańcu Warszawy i wraz z dojazdem metrem zajmuje mi to obecnie 3 godziny, ale to nie jest strata czasu. Szczęść Boże.

Odpowiedz

Paweł

1 rok, 7 miesięcy temu

Pozdrawiam x Jarka, znam Go od czasów kiedy był klerykiem i pełnił swoją posługę w parafii Pęcice. Już od tamtej pory na spotkaniach z tamtejszą młodzieżą i podczas swojej posługi w parafii błyszczał od niego blask miłości Boga. Tacy ludzie jak On dają nam przykład prawdziwej miłości do bliźniego. Pozdrawiam Go serdecznie - osobiście już dawno życzyłem Mu "purpurowych barw"

Odpowiedz

Witold

1 rok, 6 miesięcy temu

Nie chodziłem do kościoła w swojej parafii, bo złościły mnie upolitycznione kazania, ale jak byłem za granicą to chodziłem na msze święte (nie rozumiałem wygłaszanych homilii).
W lutym znajoma namówiła mnie do pójścia na mszę celebrowaną przez ks. Jarosława.
Kiedy usłyszałem Jego homilię zrozumiałem, że robiłem głupio nie uczestnicząc w mszach świętych.
Uczestnictwo w tej pierwszej mszy świętej celebrowanej przez księdza Jarosława sprawiło, że teraz co niedziela chodzę do kościoła na Broniewskiego (mieszkam w innej dzielnicy),a słuchanie homilii ks. Jarosławia, nasyconych głębokimi treściami i przedstawianych w żywy sposób, komunikatywnym językiem i z dużą ekspresją, sprawia mi przyjemność i daje mi wiele do przemyślenia o moim życiu i postępowaniu.
Dziękuję Panu Bogu, że spotkałem ks. Jarosława, który przywrócił mnie do grona praktykujących katolików.
Bóg zapłać za Twoją posługę Księże Jarosławie.

Odpowiedz