ekai.pl
Niedziela, 27 maja 2012 UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
Atrakcje Turystyczne Lourdes
Materiał Sponsorowany / mk, maz, 2010-03-15
Bazylika Różańca Świętego i Niepokalanego Poczęcia, fot. Wydawnictwo Epelpol Entertainment
Malowniczość terenu, w którym położone jest Lourdes oferuje turystom wiele atrakcji. Kolejki górskie, zamki oraz mnogość sanktuariów przyciągają co roku setki turystów.
Na wzgórzu, nad stromym urwiskiem w centrum miasta znajduje się zamek Le Chateau Fort. Był on siedzibą Walijczyków, Rzymian, Barbarzyńców i Mauretan. Ci ostatni, jak podaje przewodnik „Pielgrzymki po Europie” Wydawnictwa Epelpol Entertainment, są częścią legendy o początkach miasta. Podczas gdy zamek był w posiadaniu Saracenów, armia Karola Wielkiego wracająca z wyprawy do Hiszpanii bezskutecznie próbowała go przejąć. Niespodziewanie szalę zwycięstwa na korzyść Karola Wielkiego przeważyło przejęcie przez obleganych prpozycji biskupa Le Puy. Mieli poddać się nie Karolowi, lecz Królowej Niebios. Nawrócony dowódca Saracenów przyjął chrzest i imię Lours, które z czasem przekształciło się na Lourdes.
Poza Le Chateau Fort, w okolicy Lourdes znajduje się także zamek Mauvezin, powstały w średniowieczu. Jest to miejsce z którego doskonale widać panoramę miasta.
Urokliwy krajobraz dolin, które otaczają Lourdes dopełniają liczne kościółki utrzymane w zbliżonym stylu architektonicznym, wybudowane na planie prostokąta, fasadą zwrócone na południe. Przylegają do nich cmentarze. Wszystkie posiadają dzwonnicę oraz półkolistą lub wieloboczną absydę- pomieszczenie zamykające prezbiterium. Mimo, iż są skromne z zewnątrz, ujmują bogactwem wnętrz- zwłaszcza piękne barokowe gzymsy.
Najbliżej znajduje się XII-wieczny kościół St. Pe de Bigorre. W Saint Savin można podziwiać zaś romański kościół oraz pozostałość po opactwie- kapitularz. Warto również odwiedzić kościół kolegialny w Ibos, sanktuarium w Betharram, czy opactwo Escaladieu- zachęca przewodnik „Pielgrzymki po Europie” Wydawnictwa Epelpol Entertainment.
Szlak turystyczny, w pobliżu miasta prowadzi na Pic du Jer, a dalej na Petit Jer, gdzie mieści się obserwatorium i roztacza się wspaniały widok na Lourdes. Niewątpliwą atrakcją dla turystów jest kolejka Le Petie Train d'Artouste, najwyżej biegnąca kolejka wąskotorowa w Europie. Przejażdżka trwa ok 3,5 godziny z półtora godzinnym przystankiem niedaleko jeziora Artouste. Czynna w sezonie letnim oraz polecana ze względu na malowniczość Pirenejów.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.


