Wydarzenia

Nie bójcie się śmierci... – o kapelanach Powstania Warszawskiego mówi dr Karol Mazur 2014-08-01

Nie bójcie się śmierci... – o kapelanach Powstania Warszawskiego mówi dr Karol Mazur

Starano się tłumaczyć, że to jest część jakiegoś Bożego planu i że śmierć nie jest końcem - mówi o kazaniach wygłaszanych podczas Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur. Zdarzało się, że dowódcy powstańczy zachęcali pary do decyzji o małżeństwie bo zależało im, żeby po paru pogrzebach nastąpił też ślub – zaznacza historyk w rozmowie z KAI. Kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada o religijności powstańców, "przypadkowych" kapelanach, którzy zostali męczennikami i o głównych powstańczych dylematach moralnych. W piątek, 1 sierpnia, przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Więcej...

Polacy uważają, że Powstanie Warszawskie było potrzebne 2014-08-01

Polacy uważają, że Powstanie Warszawskie było potrzebne

Powstanie warszawskie było potrzebne i dobrze, że do niego doszło – tak uważa 61 proc. Polaków ankietowanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Więcej...

Kościół nie poprze projektu ustawy o "leczeniu niepłodności" 2014-08-01

Kościół nie poprze projektu ustawy o "leczeniu niepłodności"

Episkopat zajmie krytyczne stanowisko wobec projektu ustawy o leczeniu niepłodności, skierowanego do konsultacji społecznych przez resort zdrowia - dowiedziała się KAI. Zapewne niebawem wypowie się na ten temat Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu ds. Bioetycznych, któremu przewodniczy abp Henryk Hoser.

Więcej...

Ormiański kościół trafiony rakietą 2014-08-01

Ormiański kościół trafiony rakietą

W Syrii kolejny chrześcijański budynek stał się celem ataku. Tym razem rakieta wystrzelona z dzielnicy Aleppo kontrolowanej przez rebeliantów trafiła w mur otaczający ormiańskokatolicki kościół Świętej Trójcy. Zginęło troje dorosłych Ormian, w tym dwie rodzone siostry. Pocisk uszkodził też samą świątynię i plebanię.

Więcej...

Podaruj krew w wakacje! - apel Caritas 2014-08-01

Podaruj krew w wakacje! - apel Caritas

Caritas apeluje o dar serca dla chorych, a przede wszystkim dla ofiar wypadków - oddawanie krwi podczas wakacji.

Więcej...

Prymas anglikański łączy się w modlitwie z papieżem 2014-08-01

Prymas anglikański łączy się w modlitwie z papieżem

W obliczu „niepokojącego pogorszenia się sytuacji” w Strefie Gazy, anglikański arcybiskup Canterbury, Justin Welby łączy się duchowo z papieżem Franciszkiem, który w minioną niedzielę apelował o włączenie się w jego modlitwę o pokój na Bliskim Wschodzie, w Iraku i na Ukrainie. Anglikański prymas błaga Księcia Pokoju, aby „nawrócił serca na pokój i pomoc niewinnym” ofiarom konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Więcej...

Msza św. pod pomnikiem Powstania Warszawskiego 2014-08-01

Msza św. pod pomnikiem Powstania Warszawskiego

- Powstańcy oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce - mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich biskup polowy WP Józef Guzdek. Sprawowaną pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystią uczczono pamięć o żołnierzach Polski Podziemnej w przeddzień 70. rocznicy wybuchu powstania. Pod pomnik Powstania Warszawskiego przybyli przedstawiciele władz państwowych i miejskich na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.

Więcej...

Kościół w Polsce wobec alkoholizmu 2014-08-01

Kościół w Polsce wobec alkoholizmu

Kościół w Polsce podejmuje liczne działania trzeźwościowe. Są wśród nich inicjatywy służące zarówno budowaniu postawy trzeźwości, jak i konkretnej pomocy uzależnionym od alkoholu.

Więcej...

Przewodniczący Episkopatu Polski do Minister Edukacji Narodowej 2014-07-31

Przewodniczący Episkopatu Polski do Minister Edukacji Narodowej

Konstytucja RP nie wzywa do zachowania neutralności w szkole, ale do bezstronności religijnej i światopoglądowej władzy publicznej i państwowej – pisze w oświadczeniu po wypowiedziach Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej abp Stanisław Gądecki. – Każdy człowiek, także nauczyciel, ma zawsze prawo działać zgodnie z sumieniem i wolnością, by osobiście podejmować decyzje moralne – zaznacza przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej...

Bp Pikus poświęcił pomnik ku czci pomordowanych Romów i Sinti 2014-07-31

Bp Pikus poświęcił pomnik ku czci pomordowanych Romów i Sinti

Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus modlił się w środę w intencji pomordowanych Romów i Sinti w Treblince i poświęcił monument upamiętniający ich zagładę przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej.

Więcej...
Następna »

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook