Wydarzenia

Franciszek w Radzie Europy 2014-11-25

Franciszek w Radzie Europy

Życzę, aby Europa, odkrywając na nowo swoje historyczne dziedzictwo i głębię swych korzeni, odnalazła ową młodość ducha, która uczyniła ją owocną i wielką - powiedział Franciszek podczas swej wizyty w siedzibie Rady Europy. Przybył tam z ponadpółgodzinnym opóźnieniem. Oczekiwało na niego ponad 700 przedstawicieli 47 państw członkowskich tej organizacji międzyrządowej, która obchodzi w tym roku 65. rocznicę istnienia.

Więcej...

Gorzka pigułka dla Europy 2014-11-25

Gorzka pigułka dla Europy

Europejscy parlamentarzyści otrzymali od papieża Franciszka "gorzką pigułkę" chrześcijańskiego realizmu - ocenia papieskie przemówienia w Strasburgu dominikanin o. Maciej Zięba.

Więcej...

„Dobro wspólne” słowem kluczowym w wystąpieniu Franciszka do polityków 2014-11-25

„Dobro wspólne” słowem kluczowym w wystąpieniu Franciszka do polityków

Papież Franciszek położył nacisk na kwestię dobra wspólnego, jedną z najbardziej zapomnianych kategorii w Europie nastawionej na indywidualny sukces. Ten przekaz jest kluczowy – powiedział KAI Paweł Kowal, komentując przemówienie Ojca Świętego w Parlamencie Europejskim. Były europoseł, polityk Polska Razem zauważył przy tym podobieństwa z wystąpieniami Jana Pawła II w PE przed ćwierćwieczem oraz w polskim Sejmie w 1999 r.

Więcej...

Papież w Parlamencie Europejskim: budujmy Europę wokół świętości osoby ludzkiej, a nie gospodarki 2014-11-25

Papież w Parlamencie Europejskim: budujmy Europę wokół świętości osoby ludzkiej, a nie gospodarki

- Nadeszła pora, aby wspólnie budować Europę, która nie obraca się wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej - powiedział papież Franciszek w swym przemówieniu na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Podkreślił, że „Europa powinna być rodziną narodów”, łączących „ideał pożądanej jedności z właściwą każdemu różnorodnością, doceniając poszczególne tradycje”. Zachęcił do pracy nad tym, aby zmęczona Europa przypominająca babcię - bezpłodną i już nie tętniącą życiem - na nowo odkryła swą duszę, tak, by biurokratyczne mechanizmy instytucji nie przesłoniły wielkich ideałów, które inspirowały ojców założycieli Unii Europejskiej.

Więcej...

Między Rzymem i Konstantynopolem: stosunki katolicko-prawosławne 2014-11-25

Między Rzymem i Konstantynopolem: stosunki katolicko-prawosławne

Wizyta papieża Franciszka u patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja w Stambule (w dniach 29-30 listopada) odbywa się zaledwie pół roku po ich wspólnej pielgrzymce do Jerozolimy (25-26 maja), upamiętniającej historyczne spotkanie papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa w 1964 r. Zapoczątkowane wówczas stosunki katolicko-prawosławne przeżywały w ciągu minionego półwiecza swe wzloty i upadki.

Więcej...

Papież w Parlamencie Europejskim 2014-11-25

Papież w Parlamencie Europejskim

- Nadeszła pora, aby wspólnie budować Europę, która nie obraca się wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej - powiedział papież Franciszek 25 listopada br. w swym przemówieniu na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Podkreślił, że „Europa powinna być rodziną narodów”, łączących „ideał pożądanej jedności z właściwą każdemu różnorodnością, doceniając poszczególne tradycje”. Zachęcił do pracy nad tym, aby zmęczona Europa przypominająca babcię - bezpłodną i już nie tętniącą życiem - na nowo odkryła swą duszę, tak, by biurokratyczne mechanizmy instytucji nie przesłoniły wielkich ideałów, które inspirowały ojców założycieli Unii Europejskiej.

Więcej...

Powitanie papieża w siedzibie Parlamentu Europejskiego 2014-11-25

Powitanie papieża w siedzibie Parlamentu Europejskiego

Papież Franciszek przybył do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Oczekiwał go tam przewodniczący tej instytucji, niemiecki socjalista Martin Schulz.

Więcej...

Wizyta Jana Pawła II w PE w Strasburgu w 1988 r. 2014-11-25

Wizyta Jana Pawła II w PE w Strasburgu w 1988 r.

Przed 26 laty, 11 października 1988 roku papież Jan Paweł II złożył wizytę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i wygłosił niezwykle ważne przemówienie. „To było przemówienie z wizją” - wspominają świadkowie tamtego wydarzenia. We wtorek, następca papieża Polaka, papież Franciszek, odbywa historyczną wizytę do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w Strasburgu.

Więcej...

Abp Carballo przed Rokiem Życia Konsekrowanego 2014-11-25

Abp Carballo przed Rokiem Życia Konsekrowanego

„Życie konsekrowane w Polsce jest bardzo aktywne. Jest dużo zaangażowania w wielu pięknych dziełach. Wykorzystajcie ten rok, aby w pewien sposób zatrzymać się, jakby wejść w siebie, aby dostrzec to, co jest najistotniejsze, aby to jeszcze bardziej spotęgować. Tego właśnie Bóg pragnie od nas w tym czasie” – powiedział w wywiadzie udzielonym TV Trwam i Radiu Maryja abp José Rodríguez Carballo OFM, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. „Musimy być w Kościele prorokami. A prorok nawołuje, zwraca uwagę i głosi. (…) Proszę osoby konsekrowane, pasterzy i świeckich, aby dużo się modlili w tym roku o powołania do życia konsekrowanego” – podkreślił arcybiskup Carballo.

Więcej...

Kard. Robert Sarah prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 2014-11-25

Kard. Robert Sarah prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Ojciec Święty mianował dotychczasowego przewodniczącego Papieskiej Rady „Cor unum”, kard. Roberta Saraha prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jej poprzedni szef, kard. Antonio Cañizares Llovera został 28 sierpnia arcybiskupem Walencji.

Więcej...
Następna »

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook