ekai.pl
Piątek, 25 maja 2012 Św. Bedy Czcigodnego, prezb i dok Kościoła; św. Grzegorza VII, pap; św. Marii Magdaleny de Pazzi, dz
Patriarcha Moskwy zgadza się z papieżem
tom (KAI/KAP) / maz, 2010-02-03
Cyryl I; fot. pl.wikipedia.org
– Benedykt XVI zajmuje takie samo stanowisko w kwestii sekularyzacji, globalizacji i zasad moralnych jak Kościół prawosławny – powiedział Cyryl I zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) podczas wczorajszego spotkania z biskupami w Moskwie.
– Nasze stanowiska współbrzmią w wielu problemach z jakimi konfrontują się chrześcijanie we współczesnym świecie – powiedział Cyryl I mówiąc o relacjach katolicko-prawosławnych.
– Wzajemne zrozumienie odnośnie ochrony godności człowieka wielokrotnie znajdowało wyraz podczas licznych spotkań katolicko-prawosławnych – powiedział Cyryl I i przypomniał spotkanie przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu, abp. Hilariona z Benedyktem XVI jakie miało miejsce w Watykanie we wrześniu 2009 r. oraz zeszłoroczne grudniowe rozmowy teologiczne przedstawicieli jego Kościoła z niemieckim episkopatem.
Patriarcha nic nie wspomniał o ewentualnym spotkaniu z Benedyktem XVI, o czym od dawna się spekuluje.
Patriarcha Cyryl z dystansem mówił o relacjach RKP z Radą Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD). Jak donosi rosyjska agencja informacyjna Interfax skrytykował wybór bp Margot Käßmann na przewodniczącą EKD.
Podziel się:

wersja do druku »
Komentarze (2)
Przemek,Sandomierz
2 lata, 3 miesiące temuCóż za brednie,jaka "bp Margot Käßmann"???Po pierwsze wspólnoty protestanckie nie uznają sakramentu święceń,jakże więc może tam być biskup,po drugie-ww "biskup" to kobieta.Można mieć różne zastrzeżenia do kościoła prawosławnego,sprawuje on jednak ważnie wszystkie siedem sakramentów,stąd np. patriarcha Cyryl jest prawdziwym biskupem.
Odpowiedzgrzesznik
2 lata, 3 miesiące temuDokładnie, zgadzam się z przedmówcą. Gdzie te czasy gdy walczono z heretykami a nie "rozmawiano" z nimi. Jedyna grupa z ktora mozemy dyskutować to prawosławni, bo oni zachowali sakramenty, są "tylko" schizmatykami.
OdpowiedzZobacz także
- Min. Reszetnikow: problem miejsc kultu na Ukrainie nie jest przeszkodą w wizycie Benedykta XVI w Rosji
- Rotfeld: będzie przełom w relacjach Kościołów w Polsce i Rosji
- Tusk i Putin razem w Katyniu
- Artyści cyrkowi wystąpili dla papieża
- „Nie interesuje nas formalne spotkanie z papieżem”
- Patriarcha Cyryl w czołówce elity Rosji
- Rosja: zaniepokojenie "dużym prawdopodobieństwem" przyjazdu Benedykta XVI
- Patriarchat moskiewski chce katolicko-prawosławnej deklaracji w obronie chrześcijańskich wartości
- Patriarchat Moskiewski zadowolony z nawiązania stosunków dyplomatycznych Rosji z Watykanem
Reklama
-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane