ekai.pl
Piątek, 25 maja 2012 Św. Bedy Czcigodnego, prezb i dok Kościoła; św. Grzegorza VII, pap; św. Marii Magdaleny de Pazzi, dz
Nowy biskup sandomierski zapowiada współpracę z duchownymi Kościołów wschodnich
apis / ju., Sandomierz, 2009-06-19
Nowomianowany biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, w duszpasterstwie będzie współpracował z Kościołami zagranicznymi, a szczególnie z Kościołami Wschodnimi.
Zapewnił o tym w wywiadzie udzielonym 18 czerwca Radiu Kielce.
Biskup nominat zadeklarował m.in., że będzie kontynuował Międzynarodowe Sandomierskie Spotkania Cyrylometodiańskie, które od czterech lat odbywają się w Sandomierzu z inicjatywy abp. Andrzeja Dzięgi 14 lutego w święto patronów Europy. Mają one na celu jednoczenie duchowe chrześcijańskiej Europy Środkowowschodniej. Bp Nitkiewicz wyraził nadzieję, że jego bardzo dobre relacje z duchownymi greckokatolickimi oraz z księżmi na Słowacji i w Czechach wzbogacą inicjatywę abp Dzięgi.
- Wierzę, iż razem zrobimy coś pozytywnego. Przez 10 lat zajmowałem się właśnie Kościołem Greckokatolickim na Słowacji i w Czechach - podkreślił biskup-nominat sandomierski, który do czasu nominacji był podsekretarzem w watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. „Tutaj w Kurii Rzymskiej jest takie powiedzenie viribus unitis, to znaczy: wszystko będziemy robili razem i wspólnymi siłami” - zadeklarował.
Pytany o plany na rzecz diecezji sandomierskiej bp-nominat oznajmił, że „najpierw musi rozeznać sytuację i poznać ludzi, a dopiero wtedy będzie mógł snuć jakieś konkretne perspektywy”.
„Czy trudno będzie księdzu rozstać z Rzymem?” – dopytywała dziennikarka Radia Kielce. „Niewątpliwie wrosłem w Wieczne Miasto, które ma swój urok. Spędziłem tu wiele lat życia. Mam tu wielu przyjaciół. Kocham włoskie zwyczaje, kuchnię i kulturę tego miasta. Niewątpliwie jest ta nostalgia w sercu, ale jeśli przyszło to powołanie do Sandomierza, to również te związki z Rzymem będą owocowały” – odpowiedział bp Nitkiewicz.
Do Sandomierza przyjedzie na kilka dni przed planowanymi na 4 lipca – sakrą i ingresem, gdy papież Benedykt XVI mianuje jego następcę na urząd podsekretarza stanu ds. Kościołów Wschodnich.
Papież mianował ks. Krzysztofa Nitkiewicza biskupem sandomierskim przed tygodniem – 13 czerwca. Będzie on następcą abp. Andrzeja Dzięgi, który obecnie kieruje archidiecezją szczecińsko- kamieńską.
Posłuchaj wywiadu z bp-nominatem Krzysztofem Nitkiewiczem udzielonego „Radiu Kielce”
Komentarze (3)
Przemek,Sandomierz
2 lata, 10 miesięcy temuA we mnie budzi. Byłem oczywiście na Jego świeceniach i ingresie. Ufam poza tym, że zachowa zdrowy dystans do Radia Maryja i TV TRWAM. Niestety, są hierarchowie zakochani w tych mediach...
Odpowiedzdiecezjanin
1 rok, 10 miesięcy temu
Ks. Krzysztof jest bardzo fajnym, mądrym człowiekiem, otwartym na ludzi, młodzież,
nie traktuje nikogo z góry jak to niektórzy
Zobacz także
Reklama
-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane

