ekai.pl
Piątek, 25 maja 2012 Św. Bedy Czcigodnego, prezb i dok Kościoła; św. Grzegorza VII, pap; św. Marii Magdaleny de Pazzi, dz
„To był człowiek Kościoła”
im / ju., Przemyśl, 2011-02-10
Abp Józef Michalik; Fot. Arkadiusz Karon - fotoKAI
Wybitny biskup, wybitny profesor filozofii, człowiek błyskotliwej inteligencji, ale i autentyczny człowiek Kościoła – tak abp. Józefa Życińskiego wspomina abp Józef Michalik.
„To bolesna wiadomość, wielka strata dla Konferencji Episkopatu, dla biskupów i dla Kościoła w Polsce” – powiedział przewodniczący KEP.
- Abp Życiński był protektorem wszystkich ważnych spraw w Kościele w Polsce – wspomina abp Michalik. – To był człowiek łatwy do współpracy, wbrew temu, co niekiedy uważano, że chodzi swoimi drogami. Miał dużą wrażliwość i niekiedy reagował, by chronić tych, którzy mogliby być źle zrozumiani.
Abp Michalik wspomina swą „ścisłą współpracę” z nim w Konferencji Episkopatu Polski. - Był człowiekiem chętnym do współpracy, jego zdolności były ofiarowywane do dyspozycji, oddawane wszystkim – mówi przewodniczący KEP. – Był też wrażliwy tak od strony ludzkiej. Jeśli ktoś miał jakieś trudności, np. ze znalezieniem miejsca w szpitalu, wystarczyło poprosić go o pomoc, on zawsze był chętny do pomocy.
- Wiadomość o jego śmierci przyjmuję z bólem – dodał abp Michalik. – Ostatnio widziałem go na jubileuszu bp. Ryszarda Karpińskiego. Był otwarty na gości, na media, nie tylko na te publiczne, ale i na te nie zawsze dobrze widziane przez postępowe środowiska, jak Telewizja TRWAM czy Radio Maryja. Kontakty ze światem mediów leżały mu na sercu. To był człowiek otwarty na wszelkie dobro w Kościele.
Komentarze (5)
Ks. Michał Deryło
1 rok, 3 miesiące temuTrafna ocena, jak zwykle ks. Arcybiskupa Michalika
Odpowiedzjanek
1 rok, 3 miesiące temu"Był otwarty na gości, na media, nie tylko na te publiczne, ale i na te nie zawsze dobrze widziane przez postępowe środowiska, jak Telewizja TRWAM czy Radio Maryja" - był jedynym który miał odwagę sprzeciwić się uprawianej polityce w telewizji Trwam i Radiu Maryja... wielki człowiek...
OdpowiedzPolak
1 rok, 3 miesiące temuDlaczego jesteś negatywnie ustosunkowany do TV Trwam i Radia Maryja? Są one przecież skarbem dla naszego Narodu! A abp Życiński nie był wcale tak wielki! Zostawmy to P. Bogu.
Odpowiedzban
1 rok, 3 miesiące temuto skandal że tv katolicka Trwam nie transmitowała uroczystości pogrzebowych a nadawała w tym czasie muzykę disco. Czy tak postępują prawdziwi katolicy i prawdziwi polacy?
OdpowiedzPiotr
1 rok, 3 miesiące temuBan zgadzam się z Tobą. To wstyd, żeby inne telewizje transmitowały uroczystości pogrzebowe, a TV Trwam puszczała bajki, czy tak jak piszesz muzykę. I tu właśnie widać dokładnie do jak wielkich dzieł zostało stworzone to "dzieło". Dla mnie jest to śmieszne, przyznam nie oglądałem TV Trwam, ale kiedy dowiedziałem się o której będzie pogrzeb to ta stacją była pierwszą, którą właczyłem z nadzieję obejrzenia uroczystości, niestety pomyliłem się, a pogrzeb obejrzałem na TVN 24, na którą to stację tak strasznie "pluje" O. Rydzyk. No cóż teraz już dokładnie wiem jak ocenić tą stację.
Odpowiedz-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane
Reklama
Zobacz także
- Patriotyzm prześladowany
- Kondolencje Episkopatu po śmierci abp. Życińskiego
- „Umarł wielki człowiek”
- „Straciliśmy przyjaciela”
- „Znakomity reprezentant Kościoła powszechnego”
- „Niepowetowana strata”
- „Doceniany przez Jana Pawła II i Benedykta XVI”
- O śmierci metropolity lubelskiego
- „Odszedł wybitny intelektualista”
- „Żył uniwersytetem”
- „Był słyszalny nawet przez oponentów”
- „Był człowiekiem wielkiego formatu”
- „Znał życie i troszczył się o sprawy kultury”
- „Był otwarty na ludzi”
- „To był tytan pracy”
- Pogrzeb arcybiskupa Życińskiego - 19 lutego
- „Był człowiekiem nadzwyczajnym”
- Lublin modli się w intencji zmarłego metropolity
- „Wychodził nie tylko do wierzących”
- „Wielka strata dla Kościoła i społeczeństwa”
- „Był jednym z najbardziej światłych hierarchów”
- „Był człowiekiem Bożym pod każdym względem”
- „Człowiek wielkiej wiary, nieprawdopodobnie zdolny”
- „Był człowiekiem otwartym na wszystkich”

