ekai.pl
Piątek, 25 maja 2012 Św. Bedy Czcigodnego, prezb i dok Kościoła; św. Grzegorza VII, pap; św. Marii Magdaleny de Pazzi, dz
III Pielgrzymka „Amazonek”
pm (KAI), Kodeń, 2012-02-07
W Kodniu spotkały się kobiety po mastektomii wraz ze swymi rodzinami na III Pielgrzymce „Amazonek”. Wydarzenie zbiegło się z liturgicznym wspomnieniem św. Agaty, która patronuje kobietom walczącym z rakiem piersi.
O godzinie 11.30 w Bazylice Kodeńskiej odmówiono różaniec, po którym celebrowano uroczystą Mszę św., której przewodniczył ks. Piotr Pielak – duszpasterz służby zdrowia diecezji siedleckiej.
Nawiązując do Ewangelii, kaznodzieja podkreślił, że chorzy i cierpiący mieli uprzywilejowany dostęp do Jezusa. – Chrystus pochylał się nad cierpieniem człowieka, które, jak pisze błogosławiony Jan Paweł II w liście apostolskim „Salvifici Doloris”, jest częścią doczesnego doświadczenia człowieka – powiedział ks. Piotr Pielak.
Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia wskazał również, że zmagając się z cierpieniem, przychodzimy do Matki, która w ziemskim życiu również doświadczała cierpienia, stając pod Krzyżem swego Syna.
Uczestniczki opowiadały również o swoich doświadczeniach w walce z chorobą – podkreślały rolę
wiary i przezwyciężania osamotnienia w walce z chorobą.
Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem zawierzenia kobiet po mastektomii i ich rodzin Matce Bożej Kodeńskiej.
III Pielgrzymka „Amazonek” do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu zgromadziła kilkadziesiąt pań wraz z rodzinami m.in. z Siedlec, Białek Podlaskiej oraz Radzynia Podlaskiego. – Kobiety, które często przeżywają dramat walki z chorobą w samotności, mogą przybyć wraz ze swoimi rodzinami do Kodnia, aby tutaj znaleźć wsparcie i otuchę w modlitwie i wymianie doświadczenia z innymi kobietami” – podkreśla o. Paweł Gomulak OMI – Rzecznik Sanktuarium Maryjnego w Kodniu.

