Abp Michalik o zmianie czwartego przykazania kościelnego

pra / br, Wieliczka, 2013-06-23

Abp Michalik o zmianie czwartego przykazania kościelnego Fot. Grzegorz Boguszewski - fotoKAI

Nowa wersja czwartego przykazania kościelnego utrzymuje zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz nakazuje wiernym powstrzymywanie się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu. Decyzję taką podjęli biskupi zgromadzeni na 362. zebraniu plenarnym KEP w Wieliczce.

– Przykazanie zostało uzupełnione tak, by zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – i tu nic się nie zmienia – a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach. To jest doprecyzowanie zwracające uwagę na szczególny charakter Wielkiego Postu i jego znaczenia dla chrześcijan – wyjaśniał abp Józef Michalik na konferencji prasowej podsumowującej 362. zebranie plenarne KEP w Wieliczce.

Przewodniczący KEP dotychczasowe sformułowanie czwartego przykazania uważa za dość ogólne stwierdzenie powodujące niejasności wśród wiernych. Abp Michalik zwrócił uwagę, że częstym problemem były np. piątkowe zabawy dla dzieci. – Dziecięca zabawa nie przekracza tego przykazania. Czy mamy więc prawo mnożyć grzechy i nie prostować, lecz komplikować sprawy sumienia? – pytał retorycznie przewodniczący KEP.

Przyjęta przez KEP wersja czwartego przykazania kościelnego brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Poprzednia brzmiała: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Komentarze (36)

Jarek

1 rok, 1 miesiąc temu

To teraz będziemy mieli wszystkie wesela w piątki. Dlaczego zatem dziwią nas zakupy w niedzielę, jeśli można bawić się w piątek, dzień śmierci Jezusa. W przypadku niektórych decydują względy praktyczne.

Odpowiedz

kstom

4 miesiące temu

masz rację Jarku

Odpowiedz

maki

3 miesiące temu

Nie masz racji- trzeba z żywymi naprzód iść. Na pewno biskupi mają więcej do powiedzenia i większe rozeznanie niż Ty i ja. Pozdrawiam.

Odpowiedz

multiplayer

1 rok, 1 miesiąc temu

A piątkowe dyskoteki w klubach? Jak ktoś się wykłócał z dziewczyną/chłopakiem, że nie chce chodzić w piątki na dyskoteki, to teraz powinien przeprosić za doprowadzanie do konfliktów i zacząć uczęszczać bez przejmowania się dniem męki pańskiej?

Odpowiedz

Jarek

1 rok, 1 miesiąc temu

Oczywiście, rozumiem tylko opinie pochwalajace decyzja hierarchów są publikowane.
Pozdrawiam

Odpowiedz

z

1 rok, 1 miesiąc temu

Kościół powinien znieść przykazania kościelne jako pochodzące od ludzi.

Odpowiedz

Paweł

1 rok, 1 miesiąc temu

Teraz w dni pokuty dzieci będą chodzić na dyskoteki. Zamiast edukować, przyzwala się na głupotę.

Odpowiedz

paulus

1 rok temu

a czemu nie zniesiono post w piątki Okresu Wielkanocnego? Jak można pościć w te dni, o których List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych w punkcie 100 mówi:"Obchód Paschy trwa przez czas paschalny (wielkanocny). Albowiem pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny. Co więcej, jako „wielką niedzielę”."

Odpowiedz

TRAD

1 rok temu

Jestem zdania, że należy znieść kolegializm (czyt. Episkopaty) i wrócić do posłuszeństwa Rzymowi. Dość wypaczeń w "duchu Soboru"!

Odpowiedz

zamsoft

1 rok temu

Czy przykazania koscielne sa przykazaniami kosciola lokalnego?
A gzie Stolica Apostolska. Nastepny wyglup polskich hierarchow?!

Odpowiedz

ŁOWCA

1 rok temu

Piątek to dzień refleksji i zadumy nad cierpieniem, jego źródłem i sensem. Wstrzemięźliwość tylko wzmaga tę refleksję, pogłębia. W piątki w ciągu całego (a nie tylko w Wielkim Poście) - szkoda, że nie w kościołach, w sensie, publicznie - prywatnie odprawiane są Drogi Krzyżowe, by mocniej i owocniej tę refleksję przeżyć, by pamiętać na co dzień o cenie Zbawienia, jaką za ludzi zapłacił Jezus Chrystus.

Odpowiedz

Wierząca

1 rok temu

Bardzo dziwię się Episkopatowi!

Odpowiedz

,kati

1 rok temu

A mnie najlepiej mięsko smakuje w piątek.Co gorsze nie chodzę do spowiedzi a przyjmuję komunię aby ludzie widzieli jaki jestem religijny.

Odpowiedz

bez podpisu

1 rok temu

kati, jak nie masz nic mądrzejszego do powiedzenia, to siedź cicho.

Odpowiedz

syn gromu

1 rok temu

Minelo 32 lata od kad Maryja w Medziugorje prosi o post o chlebie i wodzie w srody i piatki.

Odpowiedz

Justyna

1 rok temu

Zamiast ludziom tłumaczyć sens dnia pokutnego zwalnia się ich z jakiejkolwiek refleksji i wymagań.. Nie tędy droga

Odpowiedz

bonawentura

1 rok temu

Utożsamiam się z wszystkimi, którzy negują postanowienia Episkopatu ostatniego posiedzenia w Wieliczce, to co zaczynają promować pachnie HIPOKRYZJĄ w Kościele Chrystusowym, wielką obłudą i wcale mnie nie dziwi spadek powołań kapłanskich zakonnych i młodzież, która jest zagubiona i całe rodziny, na które zrzuca sie balast tych niepowodzeń.Jeszcze trochę to i widocznego Kościoła Chrystusowego nie będzie tylko wymyślony przez hierarhię czyli ICH a nie Chrystusa.Ciekawe, kto z tych kościelnych "przywódcow" pytał się czy takie zmiany podobaja sie Samemu Założycielowi Kościoła- Jezusowi Chrystusowi? Ile czasu adoracji pośięcili na to, by Pan Jezus do nich przemówił? Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie!

Odpowiedz

aleksandra

1 rok temu

Takie zmiany może wprowadzić tylko Ojciec Święty-to jest samowolka.Tak samo jak Komunia święta na stojąco-kto pyta się Jezusa czy to Mu. sie podoba takie umiejszanie Go.Hańba

Odpowiedz

aleksandra

1 rok temu

dlaczego nie umieszczacie wszystkich wypowiedzi-tę o osobie ktora nie chodzi do spowiedzi i przyjmuje Pana Jezusa podoba się wam i pewnie zachęcacie do powielanie jej przez;niby to wiernych;ale ta co wstawia się w obronie Boga-tej już nie

Odpowiedz

Zasmucony

1 rok temu

Metoda plasterkowa czyli salami niszczenia wiary i kościoła trwa.
To nie pierwszy wyskok kolegialnego ciała jakim jest KEP (gdzie te czasy, gdy odpowiedzialność spoczywała tylko na biskupie miejsca za decyzje w diecezji).
Najpierw znieśli święta nakazane, postne wigilie, nie interesowali się restytucją dni wolnych w święta tzw. zniesione (tylko 6.01. i pod naporem Narodu poparli, a przecież pozostają jeszcze inne: Ofiarowanie NMP, Triduum Sacrum, Wniebowstąpienie Pańskie, Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego, św. Piotra i Pawła, Dzień Zaduszny i Niepokalane Poczęcie NMP), przesunęli Wniebowstąpienie Pańskie z 40 dnia po Zmartwychwstaniu na niedzielę, tj. 43 dzień po Zmartwychwstaniu, a więc wbrew Ewangelii), wprowadzili haniebną Komunię Św. na rękę, wprowadzają gender na KUL, zmieniają przykazania kościelne, aby było łatwo i przyjemnie, oddają kościoły innowiercom, narzucają odgórnie szaleństwo neokatechumenatu, ekumenizmu... Gdzie Twoja Wiara Kapłanie?

Odpowiedz

misjonarz

1 rok temu

od kilkunastu lat pracuję poza Polską - z zainteresowaniem przeczytałem komentarze, prawie wszystkie są krytycznie nastawione do "rozluźnienia" przykazania koscielnego dotyczącego postów; dziękuję Ci, Panie za wierzących chrześcijan!!!

Odpowiedz

syn gromu

1 rok temu

Jezeli Watykan uzna ze w Medziugorje podobnie jak w Fatimie objawia sie Matka Boska ktora od 32 lat prosi o post o chlebie i wodzie w srody i piatki to czy dojdzie do zmiany w
przykazaniach koscielnych?

Odpowiedz

winner

1 rok temu

Lepiej by biskupi kankana zatańczyli jak znieśli post może młodzieży by się podobało

Odpowiedz

obcy

5 miesięcy temu

wierz mi, że by się podobało młodzieży, bo taki ksiądz by bardziej mógł wtedy do nich dotrzeć z religią, bawiąc się z nimi i normalnie rozmawiając niż jak non stop będzie wszystkiego zakazywał. Akurat młodzież ma to do siebie, że jak im się zakazuje to robią to na wspak. Dlaczego np. księża u nas w Polsce nie mogą prowadzić mszy w bardziej wesoły sposób np. jak Gospel i tak radować się z ludźmi i w taki sposób głosić Słowo Boże, a nie że wszystkie msze są prowadzone jakby się było na pogrzebie. Jakby jakaś osoba przyszła na msze co miałaby problemy życiowe, z depresją itd. to przecież poprzez taką smutną mszę jeszcze jej by się to pogłębiło.

Odpowiedz

s. Agnieszka

1 rok temu

"dziecięce zabawy" a gdzie przysłowie "czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał"... Porażka z całym szacunkiem do Księży Biskupów.

Odpowiedz

WIERZĄCA

1 rok temu

Proszę, niech biskupi zastanowią się nad ostateczną treścią przykazań, przemyślą i znajdą zasadne argumenty, którymi umotywują "swoje" stanowisko. Jak na razie, to robią, tylko zamieszanie, wierzący wstydzą się za biskupów a niezainteresowanych wiarą umacniają w swoich postawach, które przedstawiają się według zasady "Jestem wierzący, ale....” i tu pada szereg argumentów własnych podważających naukę Kościoła. Dyskusje ostatecznie kończą się cytatem biskupa, który powiedział, że przykazania zastają zmienione ze względów praktycznych. I mogliby biskupi nie upierać się przy swoich poglądach i ze względów praktycznych znieść celibat, pozwolić na stosowanie prezerwatyw itd., itp.

Odpowiedz

pytam

1 rok temu

A JAKI TO BYŁ tzw. "OKRES POKUTY" ?
Każdy piątek?

Odpowiedz

Maria

1 rok temu

A ja mam wątpliwości. Jak to tańczyć w piątek można, a jeść mięsa nie. Od kilku lat moda na studniówki w piątek - to zorganizować je przy rybach, grzybach i śledziach (na zakąskę?) bo mięsnych potraw nie można? studniówka to zabawa z wyszynkiem - i o dziwo słyszałam o dyspensach dla studniówkowiczów na ten wieczór.
Wychowano mnie tak, by przestrzegać postu w czasach nakazanych: nie jeść pokarmów mięsnych w piątki, Środę Popielcową i Wigilię. Zdziwiło mnie, gdy od Księdza usłyszałam, że w zwykły piątek można, chyba że ślubowałam, a okrasa (np. skwarki z boczku) to nie mięso. Można jeść łososia - tylko, że jest on znacznie droższy od zwykłej kiełbasy, czy podrobów. A ja myślę, że post to wyrzeczenie, a więc droga ryba też nie powinna gościć na naszych talerzach. Jakby to co zaoszczędzę na jedzeniu przekazać potrzebującym - to byłby prawdziwy post. Pozdrawiam

Odpowiedz

gość weselny

1 rok temu

To dopisanie "lub czasopisma" do przykazania zmieni całkowicie jego sens (i docelowo praktykę). Bo kto na weselu nie 'zakąsi' mięsa przy piciu wódeczki???
Już nie można mówić o postnym charakterze piątku. I pewnie o to chodziło... A później zmieni się na: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Piątku powstrzymywać się od udziału w zabawach"...

Odpowiedz

Koral

1 rok temu

szkoda ,że tak późno .wyjaśnienie dotarło dopiero teraz. wielu wiernych zapamiętało pierwszą wersje ,tj. nie ma postu w piątki.
LOGIKI TU NIE MA ŻADNEJ.WESELA , IMPREZY W PIĄTKI ,SA SUTO ZAKRAPIANE I MIĘSNE.WIĘC ,KTO ZACHOWA POST ,BĘDĄC NA WESELU.NONSENS,NIE TRZYMA SIE ŻADNEJ ISTOTY SPRAWY.
DLA WIERNYCH MUSI BYC JASNOŚC ,NIE DOWOLNOŚC.DOSTALIŚMY PRZYZWOLENIE NA GRZESZENIE.I TAK TO ROZUMIEMY MY WIERNI.

Odpowiedz

Jola

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

Wstyd, zamiast trwać przy Jezusie , rozlużnia się zasady i to w tak trudnych czasach , a przyjdą jeszcze gorsze. Jeśli można zmienić zdanie w jakiejś kwestii to czemu nie w innej?

Odpowiedz

czytam

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

Nauczcie się tułmoki czytać!!! To , co było dotychczas zostaje - czyli "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych" - posty, to też zabawa, a w piątki postem jest zabawa i mięso "a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach" Zostało to w sposób jasny i klarowny podkreślone, że jest to czas szczególny, bo dla wielu "okres pokutny" nic nie znaczył i brzmial obco. Teraz już jest jasno i przejrzyście, zatem o weselach w piątki nie ma mowy.

Odpowiedz