Pogrzeb Marianny Popiełuszko – w sobotę

tk / pm, Białystok, 2013-11-19

Pogrzeb Marianny Popiełuszko – w sobotę Fot. Karolina Hermann - fotoKAI

Pogrzeb Marianny Popiełuszko odbędzie się w sobotę 23 listopada o godz. 11.00 w Suchowoli. Liturgii żałobnej będzie przewodniczył i homilie wygłosi metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

Mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki zmarła we wtorek przed południem w Szpitalu Miejskim w Białymstoku w wieku 93 lat.

W książce autorstwa Mileny Kindziuk "Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko", ona sama mówi, że urodziła się w 1920 roku.

"Urodziłam się 17 lub 7 listopada 1920 roku w Grodzisku w pow. białostockim. W dokumentach jednak cywilnych posługuję się datą urodzenia 1 czerwca 1910 roku - tak o dwóch datach swojego urodzenia matka księdza Jerzego mówiła w zeznaniach przed trybunałem beatyfikacyjnym. W dowodzie osobistym Marianna Popiełuszko rzeczywiście ma datę urodzenia 1 czerwca 1910 roku. Nie jest ona prawidłowa. Sama jednak nie wie, kiedy taka wersja się pojawiła. Mogła powstać w czasie II wojny światowej, gdy specjalnie fałszowano daty przy wyrabianiu kenkart, czyli dowodów tożsamości wydawanych przez Niemców na terenach przez nich okupowanych. A mogła też powstać już po wojnie, w czasach komunistycznej władzy ludowej w Polsce, gdy nieraz także 'dopasowywano' datę urodzenia, dodając lub odejmując lat z różnych względów. (...)Data mogła być błędnie wpisana w urzędzie stanu cywilnego, jak to się wówczas zdarzało. Dlatego popularne było wtedy ludowe powiedzenie: 'urodził się w owsiane żniwo', czyli w czasie bliżej nieokreślonym. (...) Prawidłowa data urodzenia matki ks. Jerzego znajduje się w księdze chrzcielnej parafii w Suchowoli: Marianna Gniedziejko, urodzona: Grodzisk, 7 listopada 1920; ochrzczona: 14 listopada 1920, rodzice: Kazimierz (Gniedziejko) i Marianna (z domu) Kalinowska."

Komentarze (14)

pablo

5 miesięcy temu

Niech Bóg przyjmie Ją do swojej Chwały.

Odpowiedz

nemo

5 miesięcy temu

Mamo Świętego oręduj za nami

Odpowiedz

JANEK 1331

5 miesięcy temu

Wielki szacunek dla tej skromnej prostej kobiecinki która zniosła to wszystko.Pani Marianno jest PANI NAPRAWDĘ WIELKA.
Niech Pani spoczywa w pokoju

Odpowiedz

Brygida

5 miesięcy temu

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie , a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym . Amen.

Odpowiedz

Luki

5 miesięcy temu

Panu Bogu Chwała za To że wydała świętego na świat!!!!

Odpowiedz

Halina

5 miesięcy temu

,,Zlo Dobrem Zwyciezaj ,, tak mowila i zyla -skromna i prosta kobiecinka jaka byla SW.P. Pani Marianna Popieluszko..........Dobry Jezu A Nasz Panie . Oto ja Dzis prosze Dla Niej Daj Jej Wieczne Spoczywanie Niech Odpoczywa w Pokoju Wiecznym Amen.

Odpowiedz

andrzej

5 miesięcy temu

Bogu Najwyższemu niech będą dzięki za tak szlachetną i poddaną woli Bożej Kobietę i Matkę. W jej życiu widać był wiarę. Niech Dobry Bóg przyjmie Cię do swego Królestwa.

Odpowiedz

Łukasz z Częstochowy

5 miesięcy temu


Matka księdza Jerzego dużo przeżyła. Wybaczyła nawet tym , którzy zabili jej syna. Spoczywaj w pokoju.

Odpowiedz

kazia

5 miesięcy temu

ANIELSKI ORSZAK NIECH TWĄ DUSZĘ PRZYJMIE NIECH ANIOŁOWIE ZAWIODĄ CIĘ DO RAJU ....

Odpowiedz

ryszard

5 miesięcy temu

Mama księdza Jerzego dała nam przykład jak wychowywać dzieci, aby żyły w miłości iposłudze do bliżniego i na chlubę naszego STWÓRCY.Jak jest napisane-Coście zrobili tu na ziemi jednemu z braci moich,toście mnie uczynili

Odpowiedz

Zofia

5 miesięcy temu

Nie piszcie proszę o śp. Mariannie Popełuszko "kobiecinka". To była kobieta o niezłomnej sile charakteru, wiary i prawości. Tacy ludzie są jak skała. Przychodzą na świat rzadko. Niech aniołowie na ramionach swych zaniosą ją przed oblicze Pana.

Odpowiedz

stanisława

5 miesięcy temu

Mała aczkolwiek wielka kobieta ,pełna dobroci i miłości.Niech spoczywa w pokoju!!!

Odpowiedz

ryszard

5 miesięcy temu

Mama księdza JERZEGO służyła BOGU i ludziom dobrym słowem i czynem zgodnie ze słowami JEZUSA-coście uczynili jednemu z braci moich,toście mnie uczynili

Odpowiedz

Barbara

5 miesięcy temu

Wieczny odpoczynek racz JEJ dać Panie a światłość wiekuista niechaj JEJ świeci,niech odpoczywa w Pokoju wiecznym,Amen Widziałam Ją w Częstochowie 14 września 2013 na Pielgrzymce LUDZI PRACY,Wspaniała MAMA,Święta Marianna za SYNA KSIĘDZA BŁogosławionego JERZEGO za JEJ cierpienia,wzór dla cierpiących matek.PAN na pewno przyjął JĄ do swojego Królestwa w Niebie.Najbliższej rodzinie wyrazy współczucia.

Odpowiedz