Pogrzeb Marianny Popiełuszko – w sobotę

tk / pm, Białystok, 2013-11-19

Pogrzeb Marianny Popiełuszko – w sobotę Fot. Karolina Hermann - fotoKAI

Pogrzeb Marianny Popiełuszko odbędzie się w sobotę 23 listopada o godz. 11.00 w Suchowoli. Liturgii żałobnej będzie przewodniczył i homilie wygłosi metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

Mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki zmarła we wtorek przed południem w Szpitalu Miejskim w Białymstoku w wieku 93 lat.

W książce autorstwa Mileny Kindziuk "Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko", ona sama mówi, że urodziła się w 1920 roku.

"Urodziłam się 17 lub 7 listopada 1920 roku w Grodzisku w pow. białostockim. W dokumentach jednak cywilnych posługuję się datą urodzenia 1 czerwca 1910 roku - tak o dwóch datach swojego urodzenia matka księdza Jerzego mówiła w zeznaniach przed trybunałem beatyfikacyjnym. W dowodzie osobistym Marianna Popiełuszko rzeczywiście ma datę urodzenia 1 czerwca 1910 roku. Nie jest ona prawidłowa. Sama jednak nie wie, kiedy taka wersja się pojawiła. Mogła powstać w czasie II wojny światowej, gdy specjalnie fałszowano daty przy wyrabianiu kenkart, czyli dowodów tożsamości wydawanych przez Niemców na terenach przez nich okupowanych. A mogła też powstać już po wojnie, w czasach komunistycznej władzy ludowej w Polsce, gdy nieraz także 'dopasowywano' datę urodzenia, dodając lub odejmując lat z różnych względów. (...)Data mogła być błędnie wpisana w urzędzie stanu cywilnego, jak to się wówczas zdarzało. Dlatego popularne było wtedy ludowe powiedzenie: 'urodził się w owsiane żniwo', czyli w czasie bliżej nieokreślonym. (...) Prawidłowa data urodzenia matki ks. Jerzego znajduje się w księdze chrzcielnej parafii w Suchowoli: Marianna Gniedziejko, urodzona: Grodzisk, 7 listopada 1920; ochrzczona: 14 listopada 1920, rodzice: Kazimierz (Gniedziejko) i Marianna (z domu) Kalinowska."

Komentarze (14)

pablo

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Niech Bóg przyjmie Ją do swojej Chwały.

Odpowiedz

nemo

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Mamo Świętego oręduj za nami

Odpowiedz

JANEK 1331

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Wielki szacunek dla tej skromnej prostej kobiecinki która zniosła to wszystko.Pani Marianno jest PANI NAPRAWDĘ WIELKA.
Niech Pani spoczywa w pokoju

Odpowiedz

Brygida

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie , a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym . Amen.

Odpowiedz

Luki

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Panu Bogu Chwała za To że wydała świętego na świat!!!!

Odpowiedz

Halina

11 miesięcy, 1 tydzień temu

,,Zlo Dobrem Zwyciezaj ,, tak mowila i zyla -skromna i prosta kobiecinka jaka byla SW.P. Pani Marianna Popieluszko..........Dobry Jezu A Nasz Panie . Oto ja Dzis prosze Dla Niej Daj Jej Wieczne Spoczywanie Niech Odpoczywa w Pokoju Wiecznym Amen.

Odpowiedz

andrzej

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Bogu Najwyższemu niech będą dzięki za tak szlachetną i poddaną woli Bożej Kobietę i Matkę. W jej życiu widać był wiarę. Niech Dobry Bóg przyjmie Cię do swego Królestwa.

Odpowiedz

Łukasz z Częstochowy

11 miesięcy, 1 tydzień temu


Matka księdza Jerzego dużo przeżyła. Wybaczyła nawet tym , którzy zabili jej syna. Spoczywaj w pokoju.

Odpowiedz

kazia

11 miesięcy, 1 tydzień temu

ANIELSKI ORSZAK NIECH TWĄ DUSZĘ PRZYJMIE NIECH ANIOŁOWIE ZAWIODĄ CIĘ DO RAJU ....

Odpowiedz

ryszard

11 miesięcy temu

Mama księdza Jerzego dała nam przykład jak wychowywać dzieci, aby żyły w miłości iposłudze do bliżniego i na chlubę naszego STWÓRCY.Jak jest napisane-Coście zrobili tu na ziemi jednemu z braci moich,toście mnie uczynili

Odpowiedz

Zofia

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Nie piszcie proszę o śp. Mariannie Popełuszko "kobiecinka". To była kobieta o niezłomnej sile charakteru, wiary i prawości. Tacy ludzie są jak skała. Przychodzą na świat rzadko. Niech aniołowie na ramionach swych zaniosą ją przed oblicze Pana.

Odpowiedz

stanisława

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Mała aczkolwiek wielka kobieta ,pełna dobroci i miłości.Niech spoczywa w pokoju!!!

Odpowiedz

ryszard

11 miesięcy temu

Mama księdza JERZEGO służyła BOGU i ludziom dobrym słowem i czynem zgodnie ze słowami JEZUSA-coście uczynili jednemu z braci moich,toście mnie uczynili

Odpowiedz

Barbara

11 miesięcy temu

Wieczny odpoczynek racz JEJ dać Panie a światłość wiekuista niechaj JEJ świeci,niech odpoczywa w Pokoju wiecznym,Amen Widziałam Ją w Częstochowie 14 września 2013 na Pielgrzymce LUDZI PRACY,Wspaniała MAMA,Święta Marianna za SYNA KSIĘDZA BŁogosławionego JERZEGO za JEJ cierpienia,wzór dla cierpiących matek.PAN na pewno przyjął JĄ do swojego Królestwa w Niebie.Najbliższej rodzinie wyrazy współczucia.

Odpowiedz