Ks. Mirosław Milewski biskupem pomocniczym diecezji płockiej

BP KEP / mz, Warszawa, 2016-01-23

Ks. Mirosław Milewski biskupem pomocniczym diecezji płockiej

Papież Franciszek 23 stycznia br. mianował biskupem pomocniczym diecezji płockiej ks. Mirosława Milewskiego, kanclerza kurii i wikariusza generalnego tejże diecezji.

„Chciałbym być przede wszystkim świadkiem zmartwychwstałego Pana, głosicielem kerygmatu i człowiekiem modlitwy” – powiedział 44-letni Biskup Nominat w wywiadzie dla Biura Prasowego KEP.

Ks. Mirosław Milewski pochodzi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie. Urodzony 26 lutego 1971 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk abp. Zygmunta Kamińskiego dn. 15 czerwca 1997 roku. Następnie był wikariuszem w parafii św. Józefa w Zakroczymiu.

W roku 1998 został skierowany na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 2004 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy zatytułowanej „Społeczne uwarunkowania postaw młodzieży wobec AIDS”. W czasie studiów specjalistycznych był kapelanem sióstr karmelitanek klauzurowych w Dysie koło Lublina.

Po powrocie ze studiów, w 2004 roku rozpoczął pracę w Kurii Diecezjalnej w Płocku. W roku 2005 został wykładowcą i wychowawcą w płockim seminarium duchownym, gdzie przez dwa lata pełnił funkcję prefekta ds. wychowawczych. W seminarium jest obecnie wykładowcą katolickiej nauki społecznej i teologii pastoralnej. W latach 2007-2008 był dyrektorem Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego. Przez kilka lat był także wykładowcą socjologii i katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i recenzji.

W roku 2008 biskup płocki Piotr Libera powierzył ks. Milewskiemu obowiązki kanclerza Kurii, a w 2009 mianował go wikariuszem generalnym Diecezji Płockiej. Został on wtedy mianowany również członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W roku 2012 Papież Benedykt XVI odznaczył ks. Milewskiego godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Dewizą biskupią nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej są słowa Nolite timere (Nie lękajcie się!), zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza 17,7. Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie w sobotę, 27 lutego 2016 r. o godz. 11.00, w bazylice katedralnej w Płocku z rąk bp. Piotra Libery. Współkonsekratorami będą natomiast abp. Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce i kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Biskup Nominat interesuje życiem społecznym i religijnym, a wśród jego hobby są spacery, muzyka z lat 70-tych i dobra literatura.

Komentarze (26)

Mario

4 miesiące, 1 tydzień temu

Z życiorysu biskupa-nominata wynika jasno,że podczas 19 lat kapłaństwa tylko 1(słownie jeden) rok pracował w parafii,i to 18 lat temu.Pozostałe lata kapłaństwa spędził na pracy naukowej i kurialnej,nie mając tym czasie żadnej praktyki duszpasterskiej.Czy naprawdę biskupami mają zostawać tacy kapłani? Myślę,że nie jest to dobry wybór.I mam nadzieję,że w diecezji płockiej jest wielu dobrych proboszczów godnych sakry biskupiej,ale nie mających odpowiedniego poparcia w kurii.

Odpowiedz

los

4 miesiące, 1 tydzień temu

to skandal. kościół płocki schodzi na psy

Odpowiedz

loddd

4 miesiące, 1 tydzień temu

jak można takiego człowieka , nałożnika mianoiwać biskupem. nie będzie dicecezji, ludzie odejdą

Odpowiedz

lordo

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Zgadzam się.

Odpowiedz

do Mario

4 miesiące, 1 tydzień temu

Zgadzam się w 100%. Smutny dzień dla diecezji.

Odpowiedz

michał

4 miesiące, 1 tydzień temu

1998-2004-kapelan sióstr karmelitanek klauzurowych w Dysie koło Lublina-akapit 4 w powyższym artykule

Odpowiedz

iksios

4 miesiące, 1 tydzień temu

Według mojej - skromnej - wiedzy, biskup ma być organizatorem życia religijnego w diecezji, a nie "superproboszczem". Powinien zatem wiedzieć, jak funkcjonuje diecezja i jej instytucje centralne oraz umieć dobrać właściwych księży na właściwe stanowiska. Co ma do tego doświadczenie pracy parafialnej?

Odpowiedz

Gucio

4 miesiące, 1 tydzień temu

Biskup powinien być przede wszystkim PASTERZEM,a nie organizatorem życia religijnego w diecezji! Niestety jest to kolejna w ostatnim czasie bardzo zła nominacja biskupia w Polsce. Nominacja urzędnika,a nie pasterza.

Odpowiedz

do iksios

4 miesiące, 1 tydzień temu

Doświadczenie pracy duszpasterskiej jest bardzo ważne. By dobrać właściwych księży na właściwe stanowiska konieczna jest znajomość diecezji nie tylko za tzw. biurka. Specyfikę parafii, parafian, ich życie religijne, problemy, radości poznaje się pracując na różnych parafiach. Mając takie doświadczenie o wiele łatwiej jest posłać na parafię kapłana, który będzie tylko zarządzał parafią ale tez będzie prawdziwym duszpasterzem. Zatem o wiele łatwiej można uniknąć nietrafionej decyzji personalnej.

Odpowiedz

soiski

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Potrzebne są właściwe morale i wiara. Nie wolno kablować i pochopnie oceniać bliźnich.

Odpowiedz

ks. Adam

4 miesiące, 1 tydzień temu

Doświadczenie duszpasterskie zdobywa się nie tylko na parafii. Ks. Karol Wojtyła na parafii wikariuszem był tylko rok. Później zamieszkanie w parafii św. Floriana i obowiązki naukowe nie przeszkodziły Mu w zdobywaniu wielkiego doświadczenia duszpasterskiego w odniesieniu do młodzieży i rodzin.

Odpowiedz

zakon9@o2.pl

4 miesiące, 1 tydzień temu

serdecznie gratulujemy i cieszymy się i zapraszamy na msz. św. do Maszewa Dużego

Odpowiedz

Parafianin

4 miesiące, 1 tydzień temu

Dramatycznie zła nominacja. 1 rok pracy duszpasterskiej !!! Wiele do życzenia pozostawiają również relacje ks kanclerz z już jak się okazuje podległym mu klerem. Nie miejsce i nie czas na analizę niektórych zachowań nominata, ale jedno wiadomo - TO ZŁA I SZKODLIWA DECYZJA DLA DIECEZJI PŁOCKIEJ.

Odpowiedz

chrześcijanka

4 miesiące, 1 tydzień temu

Jeśli to prawda, że na tą posługę nominowano osobę niegodną to tylko powinniśmy się modlić, by Bóg dał mu siły i wszelkie łaski, by stał się godnym tak zaszczytnej funkcji.

Odpowiedz

Łowiczanin

4 miesiące, 1 tydzień temu

Drodzy mieszkańcy diecezji płockiej - nie narzekajcie! My łowiczanie w Wigilię dostaliśmy nowego biskupa Osiala,który przez 20 lat kapłaństwa ani jednego dnia nie pracował w żadnej parafii!! Rok pracy w parafii to przecież dla zdolnego księdza bardzo duże doświadczenie.

Odpowiedz

Zły

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Dziwny jest ten świat. Czy Duch św. może przebić się przez układy ludzkie. Wydaje mi się, że na układy nie ma rady. Coraz trudniej jest mi uwierzyć, że biskup jest następcą apostołów.

Odpowiedz

ks. Tomasz

4 miesiące, 1 tydzień temu

Papież Franciszek dużo mówi, a jak przychodzi do konkretów to kolejny mister-kurialista zostaje biskupem!

Odpowiedz

KSIĘŻA DIECEZJI

4 miesiące, 1 tydzień temu

Dla nas starszych i młodszych kapłanów diecezji to smutny czas. Poprzednicy spoczywający w krypcie w katedrze i nie tylko się w grobach przewracają! Ktoś taki biskupem! Przecież ta diecezja przypomina dobrze działające struktury KGB a nie instytucje o charakterze duchowym. I gdzie był Duch Święty w chwili podpisywania z woli układów czy za kasę tej nominacji. Wstyd księże Nuncjuszu, że przykładasz do tego swoja rękę!

Odpowiedz

Renata

4 miesiące, 1 tydzień temu

Kto by Was kochani parafianie zadowolił? Czyja osoba byłaby odpowiednia na to stanowisko? Moim zdaniem ,zawsze będą zwolennicy i oponenci .Cóż taka widać natura ludzka.
A podsumowując uważam ,że KK produkuje zbyt wielu biskupów -nieproduktywne funkcje ,sztaby znudzonych mężczyzn dożywających w zastoju starości.

Odpowiedz

żenujące

4 miesiące temu

„Chciałbym być przede wszystkim świadkiem zmartwychwstałego Pana, głosicielem kerygmatu i człowiekiem modlitwy” ...
żenujące! Jestem ciekaw jakie rozumienie sakramentu i sakramentu kapłaństwa ma Ks. Milewski? Być świadkiem Chrystusa Zmartwychwstałego to konsekwencja chrztu a człowiekiem modlitwy - konsekwencja przyjęcia kapłaństwa. Czyżby dopiero sakra biskupia obudziła w Księdzu rozumienie tych spraw? No cóż ...

Odpowiedz

Ziko

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Czy biskupem może być człowiek bez zasad i właściwej wiary. Chyba, że wierzy w siebie.

Odpowiedz

marian koniuszko

4 miesiące temu

Ale jaja. Zgadzam się z pierwszym wpisem. Mario trafiłeś w sedno.

Odpowiedz

lorek

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Następuje degradacja urzędu biskupa.

Odpowiedz

lorno

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Degradacja urzędu!

Odpowiedz

Zawiedziony

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Dlaczego nie pojawia się mój wpis o układach w Kościele? A może ich niema?

Odpowiedz

Zatroskany

3 miesiące, 2 tygodnie temu

Dlaczego Ks. Biskup Marcinkowski nie bierze czynnego udziału przy konsekracji nowego biskupa Mirosława? Wielkie są bowiem zasługi Biskupa Romana dla diecezji. A Biskupem Liberą jesteśmy na siłę uszczęśliwiani. Dzieje się bardzo źle.

Odpowiedz