ekai.pl
Czwartek, 2 września 2010 Św. Wilhelma, biskupa
W wielu krajach europejskich święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy
tom / maz, 2010-01-05
Fot. sxc.hu
Jedno z najstarszych i największych świąt Kościoła obchodzone jest uroczyście jako dzień wolny na terenie całego kraju: w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze.
W Niemczech uroczystość Objawienia Pańskiego przypadająca 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w trzech „katolickich” krajach związkowych: Badenii – Wirtembergii, Bawarii, Saksonii Anhalt. W Szwajcarii wolne mają mieszkańcy kantonów: Schwyz, Tessin, Uri, Graubünden.
W Polsce wagi tego święta nie odważono się zakwestionować po II wojnie światowej do 1960 r. Zniesiono je dopiero decyzją sekretarza PZPR Władysława Gomułki, który doprowadził do przyjęcia ustawy sejmu PRL z dnia 10 listopada 1960 r. i skreślono święta Trzech Króli oraz Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia jako dni wolne od pracy. Temu ostatniemu świąteczny charakter przywrócono po 1989 r.
Tradycja obchodzenia uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele na Wschodzie sięga początku V wieku, a dla Kościoła na Zachodzie już z końcem IV wieku.
Komentarze (3)
ko
7 miesięcy, 4 tygodnie temuMała poprawka - w Grecji w tym dniu obchodzi się raczej Boże Narodzenie.
OdpowiedzEwKa
7 miesięcy, 4 tygodnie temuA gdyby tak za święto Objawienia Pańskiego oddać drugi dzień świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy, kiedy to nawet Msza św. nie jest już obowiązkowa?
Odpowiedzaz
7 miesięcy, 4 tygodnie temuale te dni chyba też w tych krajach są obchodzone świątecznie, a Niemcy już od Wielkiego Piątku - może częściowo" świętują
OdpowiedzZobacz także
-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane

