Ziemia Święta: neokatechumenat powinien szanować miejscową liturgię

RV //mr, 2007-02-28

Ordynariusze katoliccy Ziemi Świętej wyrazili swoje uznanie dla wspólnot Drogi Neokatechumenalnej za aktywne głoszenie Ewangelii. Jednocześnie wezwali je do pełnego dostosowania się w sprawowaniu liturgii do wytycznych Kościoła powszechnego. Neokatechumenat jest obecny w Ziemi Świętej od ponad ćwierć wieku.

"Jesteśmy wdzięczni za waszą obecność w niektórych naszych parafiach, za głoszenie Słowa Bożego i pomoc jaką niesiecie naszym wiernym w pogłębianiu ich wiary" - głosi list podpisany przez patriarchę łacińskiego Jerozolimy i hierarchów katolickich Kościołów wschodnich z terenu Ziemi Świętej.
Nosi on tytuł "Jedna parafia, jedna Eucharystia" i wskazuje na konieczność budowania jedności wspólnoty parafialnej. Na Bliskim Wschodzie "jesteśmy bardzo przywiązani do naszej liturgii i naszych tradycji. Prosimy was, byście zrozumieli i uszanowali to przywiązanie naszych wiernych" - napisali biskupi różnych obrządków.
Podkreślili, że wymogiem autentycznej ewangelizacji jest poznanie języka i kultury ludzi. Mówienie tym samym językiem jest wyrazem szacunku i narzędziem zrozumienia duszy i historii katolików żyjących w kontekście pluralizmu religijnego, kulturowego i narodowościowego Ziemi Świętej.

Komentarze (1)

moerafe

2 lata, 5 miesięcy temu

forma ważniejsza od treści?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony