ekai.pl
Niedziela, 12 lutego 2012 Bł. Reginalda z Orleanu, prezbitera; bł. Humbeliny, mniszki
Polacy "Sprawiedliwi wśród narodów świata"
kdr //ad, 2002-07-07
Kolejnych dwoje Polaków zostało uhonorowanych za pomaganie Żydom w czasie wojny nagrodą "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Medal przyznaje Instytut Yad Vashem.
Laureaci nagrody to mieszkańcy Krakowa - Daniela Dziewońska i Stefan Mika. Dzięki ich poświęceniu i trosce, hitlerowcy nie zamordowali grupy Żydów w czasie okupacji. Z narażeniem życia swojego i bliskich ukrywali oni osoby narodowości żydowskiej.
Uroczystość wręczenia medali odbyła się w synagodze Poppera w Krakowie.
Medale przyznaje instytut Yad Vaschem. Wśród 18 tys. już przyznanych medali, 6,2 tys. otrzymali Polacy i stanowią oni najliczniejszą grupę narodowościową nagrodzoną odznaczeniem.
Komentarze (1)
edytas
2 lata temu
witam !
Mój dziadek też będzie należał do grona tych osób. Uroczystość odbędzie sie w Wawie ale jeszcze nie wiem kiedy. Dziadek już nie żyje ale jego syn- brat mojej mamy odbierze ten medal. Jestem dumna z dziadka. Oby więcej takich osób było.
pozdr
edytas.
-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane
Reklama
Polecamy
- Ósma edycja Konkursu Papieskiego
- Nowości PROMIC
- Rekolekcje 2012
- Zjazd Gnieźnieński nt. roli chrześcijan w Europie obywatelskiej
- Podaruj termos ubogiemu
- Biblia w MP3
- Wczoraj solidarni, dziś nieobojętni
- Tak, pomagam!
- Filmy o Piusie XII i Pawle VI
- Wyślij SMS-a na Pomoc dla Sudanu
- Pielgrzymka za dar beatyfikacji Jana Pawła II
- Polska dla rodziny – posłuchaj relacji z konferencji
- Opowieści biblijne dla dzieci


