ekai.pl
Czwartek, 9 lutego 2012 Św. Apolonii, dziewicy i męczennicy; św. Ansberta, biskupa
Prawie każdy uczeń podstawówki chodzi na religię
awo / sz, 2010-09-08
Na lekcje religii uczęszcza aż 98 proc. uczniów szkół podstawowych, 96 proc. gimnazjalistów oraz 91 proc. licealistów – wynika z najnowszych statystyk Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego.
Udział w szkolnej katechezie spada wraz z wiekiem, ale wciąż jest bardzo wysoki.
Spośród 2 mln 248 tys. uczniów szkół podstawowych aż 98 proc. z nich uczestniczy w lekcjach religii – a więc ponad 2 mln 198 tys. Wśród niespełna 1 mln 312 tys. polskich gimnazjalistów na katechezę przychodzi 96 proc. z nich, czyli 1 mln 264 tys. Zaś jeśli chodzi o licealistów – z 1 mln 193 tys. w religii uczestniczy 91 proc., czyli 1 mln 87 tys. uczniów liceów.
W szkołach różnego typu religii uczy 33 tys. 492 katechetów. Największą grupę stanowią katecheci świeccy, których jest 18 tys. 348. Liczną grupą są również księża diecezjalni, bo jest ich 11 tys. 382. Stosunkowo niewiele zakonnic pracuje w szkołach jako katechetki, bo tylko 2 tys. 610. Także niewielu jest w szkołach księży zakonnych – 1 tys. 152 jest katechetami.
Lekcje religii odbywają się w 34 tys. 351 placówkach oświatowych w całej Polsce. W 97 proc. z nich w planie lekcji przeznaczono na nie dwie godziny tygodniowo. Jedynie w 892 placówkach lekcje religii odbywają się w wymiarze jednej godziny.
W sumie, lekcje religii odbywają się w 7 tys. 915 przedszkolach, 13 tys. 878 szkołach podstawowych, 6 tys. 518 gimnazjach, 4 tys. 538 liceach oraz 1 tys. 502 szkołach zawodowych.
Komentarze (4)
nowe_buklaki
1 rok, 5 miesięcy temu
Znów zachwyt statystyką. Liczby same w sobie nic nie mówią, trzeba je interpretować w szerszym kontekście. Ale kontekstu się unika, nie bada się DLACZEGO ludzie posyłają dzieci na religię, DLACZEGO starsza młodzież decyduje się chodzić na religię itd. Gdyby takie badanie przeprowadzić to może by wreszcie Kościół się obudził i przestał czuć się tak zadowolony.
Może by szanowna Komisja chociaż poczytała trochę fora internetowe? Wiele dzieci z podstawówki chodzi na religię tylko dlatego, że ich niepraktykujący rodzice nie potrafią sobie poradzić z tym, że będą one jedynymi, które na religię nie chodzą albo nie pójdą do Komunii.
Nastolatki natomiast chodzą często po to, by się podroczyć z księdzem/katechetą albo interesownie, żeby mieć "papierek do ślubu".
Katolik
1 rok, 5 miesięcy temuNauka religii zawarta w katechezie szkolnej stanowi istotny czynnik w wychowaniu moralnym współczesnego człowieka. Każdy ma do tego prawo, by realizować swoje zdobywanie wiedzy intelektualnej i rozwoju duchowego. Nikt nie ma prawa tego zabierać. Państwo demokratyczne powinno wspierać ten proces edukacji, jeśli chce mieć społeczeństwo oparte na wartościach, a nie na iluzji jaką "karmi" nas obecnie współczesny świat zachodu. Zabrać te wartości to tak, jak nie nakarmić głodnego lub też nie pogrzebać umarłego.
Odpowiedznowe_buklaki
1 rok, 5 miesięcy temu
Katecheza to jest pogłębianie wiedzy religijnej. I jako takie powinny bazować na tym, że katechizuje się ludzi zewangelizowanych. Trudno mówić o zewnagelizowanych 7-latkach, których rodzice są praktycznie niewierzący (wiara w to, że Bóg istnieje nie wpływająca na codzienne wybory życiowe), bo też są niezewangelizowani.
Katecheza to jest w większości wypadków w Polsce "karmienie trupów" duchowych.
Bez eangelizacji dorosłych katecheza w szkole nic nie zmieni. To kolejny przedmiot do zaliczenia i często na żenującym poziomie.
Hmmm...powiem tylko,że kościół wymusza chodzenie na religię.W szkołach nie ma możliwości wyboru bo praktycznie tylko w 7% szkół istnieje etyka...
Odpowiedz-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane
Reklama
Polecamy
- Ósma edycja Konkursu Papieskiego
- Nowości PROMIC
- Rekolekcje 2012
- Zjazd Gnieźnieński nt. roli chrześcijan w Europie obywatelskiej
- Podaruj termos ubogiemu
- Biblia w MP3
- Wczoraj solidarni, dziś nieobojętni
- Tak, pomagam!
- Filmy o Piusie XII i Pawle VI
- Wyślij SMS-a na Pomoc dla Sudanu
- Pielgrzymka za dar beatyfikacji Jana Pawła II
- Polska dla rodziny – posłuchaj relacji z konferencji
- Opowieści biblijne dla dzieci


