ekai.pl
Sobota, 26 maja 2012 Św. Filipa Nereusza, prezbitera
Irlandzki test dla papieża
tel/hel / kw, 2010-02-15
Benedykt XVI wezwał do Watykanu irlandzkich biskupów. Papież dostanie w poniedziałek list od ofiar duchownych z żądaniem odszkodowania - pisze dla Rzeczpospolitej Zuzanna Reda z Dublina.
Zaplanowane na poniedziałek i wtorek rozmowy w Watykanie poświęcone będą skutkom skandalu pedofilskiego, który wstrząsnął Kościołem katolickim w Irlandii i nadwerężył jego reputację.
Nie do końca wiadomo, czego można się po spotkaniu spodziewać - czytamy na łamach Rzeczpospolitej. – Mam nadzieję, że zostanę wysłuchany przez papieża. Obiecał wszak pomóc irlandzkiemu Kościołowi. Wierzę, że spotkanie będzie krokiem w pewnym procesie. Nie rozwiąże jednak wszystkich naszych problemów – powiedział prymas Irlandii kardynał Sean Brady.
Dr James Kelly, teolog z Trinity College Uniwersytetu Dublińskiego, jest sceptyczny: – Spotkanie z papieżem niczego nie zmieni. Kościół to instytucja, która przetrwała 2 tysiące lat i zdarzały się w jej łonie różne skandale. Nie wierzę, by wydarzenia w Irlandii miały zatrząść jej strukturami. Na pewno nie za kadencji tak konserwatywnego papieża, jakim jest Benedykt XVI. Podejrzewam, że usłyszymy kolejne przeprosiny, ale status quo zostanie zachowane – przewiduje irlandzki teolog.
Komentarze (0)
Zobacz także
Reklama
-
Najchętniej czytane
-
Chętnie komentowane

