10 Festiwal Chrześcijańskie Granie
22 kwietnia 2021 | 11:12 | rw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Tegoroczna, 10 już edycja Festiwalu Chrześcijańskie Granie odbędzie się już 26 maja. Wydarzenie – o istotnym wymiarze ewangelizacyjnym – transmitowane będzie w Internecie. Na jednej scenie wystąpią gwiazdy estrady i debiutanci. Na festiwal zaprasza Fundacja Chrześcijańskie Granie.
Jednym z celów festiwalu Chrześcijańskie Granie jest promocja muzyki debiutanckiej. W tym roku wystąpią cztery zespoły rozpoczynające swoją sceniczną karierę oraz jeden lub dwa zespoły znane już szerszej publiczności. Usłyszeć będzie można m.in. Monikę Giergiel oraz rapera Michała „PAX-a” Bukowskiego. Wydarzenie odbędzie się 26 maja, dokładnie w Dzień Matki i we wspomnienie św. Filipa Neri, który jest patronem Fundacji Chrześcijańskie Granie.
– Wybieramy te zespoły, które mają w swoim dorobku jedną płytę lub utwory, które mogą znaleźć się na pierwszej płycie – tłumaczy Michał Guzek, dziennikarz muzyczny, Prezes Fundacji Chrześcijańskie Granie. Festiwal otwarty jest na różne gatunki – od Gospel, poprzez Rocka, muzykę popową, poetycką i Hip Hop aż do muzyki uwielbieniowej. W konkursie Debiuty zespoły ocenia profesionalne jury. Dotychczas była również nagroda publiczności. Ważnym celem wydarzenia jest ewangelizowanie poprzez najlepsza muzykę chrześcijańską.
– Festiwal obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. Rozpoczynaliśmy w Dobrym Miejscu na warszawskich Bielanach, później festiwal odbywał się w różnych miejscach mi.in w Parku Sowińskim w amfiteatrze, czy na Arenie Ursynów. W tym roku, z uwagi na pandemię, całość zostanie nagrana w Parku Chorzowskim, miejscu związanym z takimi wydarzeniami, jak „Bądź jak Jezus”, czy „Betlejem w Polsce”, a następnie upubliczniona w Internecie. Festiwal odbędzie się więc bez udziału publiczności, wierzę jednak, że nie straci swojego ducha. – podkreśla Michał Guzek.
Przez dziesięć lat na scenie na scenie Festiwalu Chrześcijańskie Granie, zagrało kilkadziesiąt zespołów, które zanosiły Dobrą Nowinę do swoich lokalnych społeczności a poprzez festiwal zyskały szerszą publiczność. Nagrane zostały dwie płyty z festiwalu i z debiutów. Dla niektórych uczestników festiwalu wydarzenie to było ważnym wydarzeniem na drodze odkrywania powołania -małżeńskiego czy też kapłańskiego lub zakonnego.
– Docieraliśmy przez te 10 lat do rożnych grup. Mogły u nas gościć osoby starsze i niepełnosprawne. Nasz festiwal stał się inspiracją dal wielu innych konkursów w całej Polsce – opowiada Michał Guzek. Jak dodaje unikalny charakter festiwalu polegał m.in. na tym, że wydarzenie w zasadzie co roku miało inną formułę. Towarzyszyły mu też rozmaite inne działania artystyczne i kulturalne, jak np. pokazy filmów.
Prezes Fundacji zwraca również uwagę na znaczenie pracy wolontariuszy zaangażowanych w tworzenie Festiwalu. – Powstał on na bazie pracy wolontariuszy. W szczytowym momencie w organizację wydarzenia zaangażowanych było, na zasadzie wolontariatu, aż 50 osób. Przez 10 lat pracowało ich bardzo wielu i to właśnie oni wprowadzali szczególną atmosferę towarzyszącą wydarzeniu – mówi Michał Guzek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.