10. Przegląd Filmowy „Echa Katynia” – zgłoszenia na pokazy edukacyjne tylko do 10 kwietnia
08 kwietnia 2019 | 10:39 | IPN, rl (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Tylko do 10 kwietnia można zgłaszać udział w pokazach edukacyjnych odbywających się w ramach 10. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia”. W czasie przeglądu pokazanych zostanie pięć filmów fabularnych i dokumentalnych oraz wiele krótszych form filmowych. Oprócz projekcji filmowych odbędą się spotkania z twórcami filmowymi, reżyserami, historykami, pisarzami i świadkami historii. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.
Przegląd Filmowy „Echa Katynia” to nie tylko prezentacje filmów ale również pokazy edukacyjne dla młodzieży szkolnej, panele dyskusyjne oraz koncert. Podczas tegorocznej edycji, z myślą o młodzieży szkolnej, przygotowano trzy projekcje. Wszystkie odbędą się w warszawskim Kinie Luna.
Już 11 kwietnia pokazany zostanie obraz „Katyń - Ostatni świadek” (reż. Piotr Szkopiak, 2018). Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercowa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku.
Następnego dnia młodzież będzie mogła obejrzeć film „Ofiara pionków” (reż. Asen Władimirow, 2018). Obraz przedstawia burzliwą historię Bułgara dr. Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem w 1940 r. Jest to opowieść o długiej i bolesnej drodze udowodnienia prawdy o udziale Związku Sowieckiego, w tych mało znanych w Bułgarii wydarzeniach.
Ostatni z pokazów dla szkół, zaplanowanych w ramach Przeglądu Filmowego „Echa Katynia”, odbędzie się 15 kwietnia. Zaplanowano wtedy projekcje filmu „Czaszka z Katynia” (reż. Anna Elisabeth Jessen, 2006). To niezwykła historia, która rozpoczęła się w 1943 roku. Duński profesor Helge Tramsen przemyca do Kopenhagi czaszkę jednego z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Czaszka zostaje odnaleziona w 2005 roku w jednej z szaf Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze. Film przedstawia także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów w 1943 roku, ich potworne przeżycia związane z odkryciem prawdy o Katyniu. Po filmie odbędzie się krótkie spotkanie z reżyserką filmu.
Wszystkie pokazy edukacyjne dla młodzieży połączone będą z prelekcją dotyczącą historii zbrodni katyńskiej.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na pokazy edukacyjne konieczne są wcześniejsze zgłoszenia. Te można przesyłać na adres: Karol.Litwin@ipn.gov.pl do 10 kwietnia do godz. 14.00.
Na tegoroczną 10. edycję Przeglądu Filmowego „Echa Katynia” złoży się pięć filmów oraz wiele krótszych form filmowych, które przypominają wydarzenia sprzed 80 lat, jak i pokazują ich znaczenie dla współczesnych w Polsce i na świecie. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską ale i innymi zbrodniami systemów totalitarnych.
Bezpłatne wejściówki na poszczególne wydarzenia i filmy do pobrania w kasach kina Muranów.
Pełny program 10. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia” dostępny jest na stronie internetowej Biura Edukacji Narodowej IPN: ipn.gov.pl/echakatynia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.