100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie
18 kwietnia 2021 | 16:11 | Mediolan | Łukasz Sośniak SJ/vaticannews Ⓒ Ⓟ
Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji Mszę dla pracowników i studentów odprawił kard. Pietro Parolin. Watykański Sekretarz Stanu przypomniał w homilii, że każdy uniwersytet jest powołany przede wszystkim do otwierania umysłów młodych ludzi na piękno wiedzy. Zaznaczył, że nie chodzi o takie „otwarcie”, które ogranicza się wyłącznie do zdobywania informacji i umiejętności technicznych, ale takie, które ma na celu poszukiwanie mądrości.
Purpurat zaapelował do akademików aby nie przerażało ich to, co Papież Franciszek nazwał „katastrofą edukacyjną” spowodowaną przez pandemię koronawirusa. „Wszyscy zaangażowani w szkolnictwo powinni teraz skupić się na formacji ludzi dojrzałych, którzy potrafią kreślić nowe drogi rozwoju i człowieczeństwa” – zaznaczył watykański Sekretarz Stanu.
Nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której znajduje się scena spotkania Jezusa z Apostołami po zmartwychwstaniu. Zauważył, że uczniowie, gdy zobaczyli swojego Mistrza, byli „zatrwożeni i przestraszeni” (Łk 24, 37). Wydawało im się, że widzą ducha Tego, którego zdradzili i opuścili, i który przyszedł wyrównać z nimi rachunki. Kard. Parolin podkreślił, że zniekształcony obraz przerażającego Boga jest efektem naszych projekcji i obaw, z których leczy nas Zmartwychwstały. Tylko On może dać nam siłę do przetrwania także obecnych kryzysów.
Myślimy o Bogu raczej jak o panu niż o Ojcu, postrzegamy Go jako kontrolera i surowego sędziego. „Jezus poprzez swoje gesty i słowa otwiera uczniom umysły aby ujrzeli jak fałszywy jest ich obraz Boga. Pokazuje im swoje rany, oznaki ludzkiej ułomności, które przyjął, aby człowieka ratować a nie go potępić” – powiedział w homilii purpurat.
Podkreślił, że żadna nasza rana z przeszłości, żaden grzech, nie jest przeszkodą dla Bożej miłości. Jego wielkość polega właśnie na miłości, przez którą wszystko obraca w dobro, nawet cierpienie i śmierć. „Świętujemy Wielkanoc w pełni jeśli przechodzimy od strachu wobec Boga do zaufania Mu, od zamknięcia się w sobie do otwarcia na Jego miłość” – powiedział kard. Parolin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.