Drukuj Powrót do artykułu

105-letni ksiądz Portugalii od 80 lat kapłanem!

04.08.2017 , Porto / pb (KAI/ Ecclesia/papa2017.fatima.pt) / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Niecodzienny jubileusz obchodzi najstarszy ksiądz katolicki w Portugalii. 8 sierpnia minie 80. rocznica przyjęcia przez niego święceń kapłańskich. Miesiąc wcześniej, 8 lipca, ks. Joaquim Pereira da Cunha skończył 105 lat.

Urodzony 8 lipca 1912 r. w miejscowości Mesquinhata niedaleko Porto, Joaquim Pereira da Cunha został księdzem w wieku 25 lat. W 1938 r. został proboszczem w Tabuado, którym pozostał aż do 2010 r. (miał wówczas 98 lat). Jednocześnie do 2001 r. był proboszczem w Rio de Galinhas. Obecnie mieszka w domu dla księży w Porto.

Czytaj także: Świecka misjonarka z Cieszyna od 38 lat w Brazylii

13 maja br. ks. Cunha miał okazję spotkać się w Fatimie z papieżem. Franciszek przywitał się z nim, gdy wchodził do bazyliki Matki Bożej Różańcowej, by pomodlić się przy grobach wizjonerów z Fatimy: św. Franciszka i św. Hiacynty Marto oraz s. Łucji dos Santos. Podarował sędziwemu kapłanowi różaniec i medal pontyfikatu. Siedzącego na wózku inwalidzkim kapłana przedstawił Ojcu Świętemu jako „żywą pamięć diecezji Porto” jej ordynariusz, bp António Francisco dos Santos.

Wersja do druku

Przeczytaj także

04 sierpnia 2017 09:00

Wspominamy patrona kapłanów - św. Jana Marię Vianneya

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.