117-letnia zakonnica przesłała życzenia „młodemu” 90-letniemu Radiu Watykańskiemu
11 lutego 2021 | 17:00 | kg (KAI/Vatican News) | Tulon Ⓒ Ⓟ
Siostra André – w świecie Lucile Randon – która 11 lutego skończyła 117 lat, będąca od dawna wierną słuchaczką Radia Watykańskiego, złożyła mu życzenia z okazji jego 90-lecia, przypadającego nazajutrz. „Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! 90 lat… ależ jesteście młodzi!” – napisała z poczuciem humoru sędziwa szarytka, najstarsza kobieta w Europie i prawdopodobnie druga pod względem wieku na świecie po Japonce Kane Tanaka, która swe 118 urodziny świętowała 2 stycznia. Zakonnica zwróciła na siebie niedawno uwagę światowej opinii publicznej, gdy wyleczyła się z koronawirusa, który zaatakował inne mieszkanki domu opieki, w którym przebywa.
Mimo bardzo zaawansowanego wieku, prawie całkowitej utraty wzroku i poruszania się na wózku, zakonnica zachowuje żywy umysł i dobry humor, podtrzymywany przez zaprzyjaźnione z nią inne pensjonariuszki domu opieki oraz dzięki regularnemu słuchaniu radia, które jest jej oknem na świat, dostarcza jej bieżących wiadomości ze świata i wyznacza także jej godziny modlitwy.
Siostra André urodziła się 11 lutego 1904 w rodzinie hugenotów, a jej dziadek był pastorem. Mając 19 lat przeszła na katolicyzm, a w wieku 40 lat wstąpiła do zgromadzenia sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek) w Paryżu, przyjmując męskie imię André (Andrzej; forma żeńska brzmiałaby Andrée). Chciała w ten sposób udobruchać swego brata o tym imieniu, któremu nie podobało się jej powołanie zakonne. Chociaż „spóźnione”, trwa ono już prawie 77 lat.
Zakonnica pracowała potem 28 lat w szpitalu w Vichy, opiekując się osobami starszymi sierotami, po czym sama wycofała się do domu opieki w Les Marches w Sabaudii. Stamtąd w 2009, w wieku 105 lat, przeniosła się do Tulonu na południu Francji, do prowadzonego tam przez jej zgromadzenie domu pw. św. Katarzyny Labouré.
Siostra-seniorka przeżyła dotychczas III, IV i V Republikę Francuską, dwie wojny światowe oraz pontyfikaty 10 papieży, począwszy od św. Piusa X, do obecnego Franciszka. Na swe 115. urodziny otrzymała od niego różaniec a w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyznała, że uważa go za bardzo „odważnego”. Swą rozmowę zakończyła wezwaniem, jakim Ojciec Święty kończy zwykle swe spotkania z wiernymi: „Módlcie się za mnie … a ja modlę się za was”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.