1200 prac z całej Polski napłynęło na konkurs o bł. Karolinie i pokoju
30 maja 2023 | 19:37 | eb | Zabawa Ⓒ Ⓟ
W Zabawie, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny, podsumowano ogólnopolski konkurs poetycko – plastyczny „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Dwudziesta edycja została poświęcona tematowi pokoju. Na konkurs napłynęło prawie 1200 prac z całej Polski.
– Moja praca przedstawia wojnę na Ukrainie. Bł. Karolina i dziewczyna z Ukrainy trzymają się za ręce w ramach pokoju i zjednoczenia się w tych trudnych czasach. Chodzi tutaj o podanie pomocnej dłoni osobom z Ukrainy, które ucierpiały w tym konflikcie – mówi Natalia Wiekierak z bursy międzyszkolnej w Tarnowie.
Nauczycielka Agnieszka Sienkiewicz przyjechała na finał z okolic Wadowic razem ze swoimi uczniami. Sama też wzięła udział w konkursie.
– Napisałam wiersz. Jestem w gronie laureatów w kategorii dorosłych. Mówi on o tym, że dziś żyjemy w pośpiechu, nie mamy czasu, żeby się zastanowić nad tym, co ważne. Tak naprawdę gubimy swoje człowieczeństwo. Ważne, żeby znaleźć w swoim sercu „pokój” dla Jezusa, tak jak to zrobiła bł. Karolina, żeby móc prawdziwie żyć – dodaje.
Jak mówi jedna z organizatorek Jadwiga Bieś, dyrektorka zespołu szkolno-przedszkolnego w Woli Radłowskiej, poziom konkursu był wysoki. Prace nawiązują do hasła „Nieść świadectwo pokoju”.
– Uczestnicy bardzo często odnosili się do wojny na Ukrainie, ale w ich pracach jest też światełko nadziei, że ten pokój nadejdzie. Młodzież często rozumie słowo pokój odnosząc się do swojego środowiska, pokazując w pracach, że pokój to mama, ojciec, brat i siostra – powiedziała.
W Zabawie wręczono nagrody laureatom. W tej edycji nagrodzonych i wyróżnionych jest ponad 120 osób. Nagrody wręczał m.in. bp Stanisław Salaterski. Jak podkreśla, bł. Karolina inspiruje dzieci, młodzież i dorosłych.
– Ten konkurs przede wszystkim dotyczy dzieci i młodzieży. Jest takim zasiewem dobra i dobrego przykładu dla młodego pokolenia. Bierzmując młodzież mogę powiedzieć, że widać popularność Karoliny, bo młodzi wybierają ją na patronkę. Bł. Karolina jest także wzorem dla dorosłych. Medytowanie o losie dziecka na Drodze Krzyżowej szlakiem jej męczeństwa jest bardzo ubogacające – podkreśla biskup.
Organizatorami konkursu byli: wydział katechetyczny kurii diecezjalnej w Tarnowie i zespół szkolno – przedszkolny w Woli Radłowskiej.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.
Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.