Drukuj Powrót do artykułu

14 Katedr – artystyczne rekolekcje

22 lutego 2018 | 07:30 | Zielona Góra / dg / mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. David Beale / Unsplash

To niezwykle przejmujące wydarzenie artystyczne i duchowe, w zeszłorocznej edycji spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem i uznaniem – powiedział KAI aktor Jerzy Zelnik, inicjator i realizator projektu „14 Katedr”. Jest to cykl 14 koncertów pasyjnych, prezentowanych w Wielkim Poście w 14 polskich świątyniach.

Orkiestra Baltic Neopolis Ensemble (muzycy – liderzy Baltic Neopolis Orchestra) wykona Oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”, które jest jednym z najbardziej uduchowionych dzieł kompozytora, obrazujących jego głęboką wiarę w Boga.

Czytaj także: „Magnificat” pomaga owocnie przeżyć Wielki Post

– Po jednej stronie świetni, młodzi muzycy grają utwór Josepha Haydna, a po drugiej ja czytam rozważania ks. Grzegorza Strzelczyka o ostatnich słowach Jezusa na krzyżu. Ważnym elementem są odpowiednio zmontowane sceny z „Pasji” Mela Gibsona, na co dostaliśmy pozwolenie od twórców filmu. W historii kinematografii chyba nikt nie zagrał Jezusa lepiej niż Jim Caviezel. W przeżyciu pomaga też gra światłem. Dla mnie samego za każdym razem koncert stanowi rekolekcje” – powiedział Jerzy Zelnik.

Wstęp na koncerty pasyjne jest bezpłatny. Odbędą się w one m.in. w Nowym Sączu, Oświęcimiu, Suwałkach, Zamościu, Białymstoku i Zielonej Górze.

Szczegółowe informacje o koncertach na stronie www.14katedr.pl.

Wersja do druku

Przeczytaj także

21 lutego 2018 12:04

Muzeum w Markowej apeluje o rzetelny przekaz o rodzinie Ulmów

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.