Drukuj Powrót do artykułu

160. rocznica objawień w Lourdes

16 lutego 2018 | 09:52 | Lourdes / (KAI/RV) / mz Ⓒ Ⓟ

Od niedzieli 11 lutego sanktuarium w Lourdes obchodzi 160. rocznicę objawień Matki Bożej. Tym razem jest ona poświęcona w sposób szczególny młodym, m.in. w kontekście przedsynodalnej debaty o młodzieży i powołaniach. Duszpasterze w Lourdes chcą ukazać młodym ludziom św. Bernadetę jako wzór do otwarcia się na Bożą inicjatywę, a zarazem jako zachętę do zaufania Bogu pośród różnorodnych przeciwności.

„Chcielibyśmy postawić się na miejscu św. Bernadety, zobaczyć, co czuła ta młoda dziewczyna, która miała tak wiele zmartwień dotyczących codziennego życia, bo nie było ono łatwe, tak dużo było w nim niepewności. Ale potrafiła ona też wyjść na zewnątrz, okazała się gotowa na to niespodziewane spotkanie z Maryją, była dyspozycyjna” – powiedział w Radiu Watykańskim rektor sanktuarium w Lourdes ks. André Cabes.

Czytaj także: Opieka duszpasterska w szpitalach i więzieniach

Zwrócił uwagę, że “dziś żyjemy w świecie, w którym człowiek młody jest przygnieciony licznymi trudnościami, a zarazem ma wiele różnych możliwości”. Na przykład w wieku 15 lat młodzi wiedzą dużo więcej niż kiedyś wiedzieli ludzie 30-letni. “Młody człowiek ma głowę przepełnioną wiedzą, ale nie uformowaną, dlatego czuje się obciążony, przygnieciony. Ma swoje jarzmo i potrzebuje je złożyć. Tu w Lourdes dokonuje się to w Grocie Objawień i w kaplicy sakramentu spowiedzi” – oświadczył ks. rektor.

Zauważył ponadto, że tegoroczny jubileusz jest też dobrą okazją, by uświadomić sobie, jak wiele zmieniło się w tym sanktuarium w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Jego zdaniem widać dziś wyraźny powrót do pobożności ludowej i związanych z tym praktyk. Jeszcze przed 30 laty Lourdes było bardziej chłodne i przeintelektualizowane. Dziś, również dzięki większemu napływowi wiernych z Ameryki Łacińskiej czy Azji, powraca się do podstawowych gestów i symboli wiary chrześcijańskiej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 lutego 2018 10:22

Trwa 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.