172 firmy z 8 krajów na tegorocznych Targach SacroExpo
27 września 2021 | 17:43 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskupi kieleccy: bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich zainaugurowali dzisiaj w Kielcach XXII edycję SacroExpo. Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów potrwa do 29 września. Uczestniczy w niej 172 wystawców z ośmiu krajów.
Dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce, nazwał wydarzenie „ponowną szansą na spotkanie i odnalezienie drugiego człowieka”. W imprezie wystawienniczej uczestniczą 172 firmy z 8 krajów, co daje wzrost w stosunku do ubiegłorocznej edycji, przebiegającej pod znakiem pandemii.
Abp Grzegorz Ryś, po raz pierwszy uczestniczący w SacroExpo, nazwał je wydarzeniem „równie ważnym, co nieoczywistym”.
– Pan Bóg jest ukryty w ludzkiej kulturze i cieszy się, jeśli jest odsłaniamy przez człowieka – mówił, cytując myśli papieży Jana Pawła II i Franciszka o związkach między kulturą, religią, wiarą. „Nieoczywistość” wynika m.in. z tego, że w dziejach Kościoła spotykamy ludzi „mówiących, że sacrum nie jest do wystawiania, bo jak można przedstawić to, co Boże?”. Ale „Bóg chce się nam przedstawić”, potrzebne są tylko właściwe proporcje, o które pytał m.in. św. Bernard z Clairvaux. Abp Ryś podkreślał, że „chodzi o posługiwanie sensowi i sile, które pochodzą od Boga”.
Bp Jan Piotrowski zwrócił z kolei uwagę na adhortację Jana Pawła II dla Kościoła w Oceanii, w której papież przypomniał, że „każda kultura jest godna Ewangelii”. – Już C.K. Norwid zauważył, że skoro człowiek nosi w sobie podobieństwo do Boga, to sztuka musi odzwierciedlać Bożą prawdę – mówił biskup kielecki.
Po uroczystym otwarciu, którego formułę wygłosił abp Grzegorz Ryś, księża biskupi wraz z oficjalnymi delegacjami, wyruszyli na zwiedzanie stoisk.
Jest na nich to wszystko, co służy pięknie współczesnych świątyń, od obrazów i rzeźb, witraży, haftów, ozdobnego oświetlenia, po sprawne funkcjonowanie parafii, współczesne duszpasterstwo, ruch pielgrzymkowy oraz rynek prasy i książki katolickiej.
Na stoiskach odbywają się prezentacje najnowszych technologii i rozwiązań wykorzystywanych w budownictwie, architekturze i podczas rewitalizacji obiektów sakralnych, w tym systemów grzewczych, nagłośnieniowych czy zabezpieczających, a także zagospodarowania terenów parafialnych.
Zakres branżowy targów Sacroexpo jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. architekturę wnętrz i krajobrazu, nekropolie, budownictwo, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną.
Można m.in. sprawdzić funkcjonalność cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych oraz podziwiać unikatowe ikony, obrazy religijne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej.
Abp Ryś o Eucharystii na Arenie Młodych: nie dochowałem wszystkich norm i kanonów, przepraszam
Swoją ofertę prezentuje m.in. firma ALBA – jeden z największych polskich producentów szat liturgicznych i ponad 100 różnych produktów najwyższej jakości takich jak ornaty, stuły, alby, komże i wiele innych. Praktyczne, a zarazem eleganckie koszule kapłańskie oraz koszulki POLO z najwyższej jakości będzie z kolei można znaleźć na stoisku rodzinnej firmy JUSTA. Do nowości zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji należy m.in. unikatowy Hełm Rzymskiego Legionisty, który można zobaczyć na stoisku galerii PRIMA PORTA Antiquities.
Wystawcy, którzy specjalizują się w wentylacji, tworzeniu rozwiązań grzewczych dla kościołów oraz w systemach oświetleniowych przedstawiają aktualne, najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.
Z szeroką ofertą wystawców Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów można się zapoznać również poprzez dedykowany pasaż handlowy sacroexpo.online.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.