172. rocznica przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej
30 września 2024 | 15:28 | BP Licheń | Licheń Ⓒ Ⓟ
To już 172. rocznica przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej z Lasu Grąblińskiego do Lichenia. O godzinie 15.00 pielgrzymka pokutna, której przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, wyruszyła w drogę, którą każdego roku spod kaplicy „Sosny”, do bazyliki pokonują tysiące pielgrzymów.
Podczas objawień w 1850 roku Maryja wzywała do modlitwy, pokuty, a także poleciła przenieść obraz w miejsce, które byłoby dla wszystkich bardziej dostępne, a dla samego obrazu godniejsze. Tak wizerunek Matki Bożej z głębokiego lasu trafił najpierw do tzw. „Białej Kaplicy” nieopodal bardziej uczęszczanej drogi, a następnie, decyzją władz kościelnych, został przeniesiony do Lichenia. Wydarzenie to dało początek sanktuarium, które dla czcicieli Maryi, zarówno w Polsce, jak i za granicą stało się swoistym Domem Matki. Stąd też 29 września jest równocześnie dniem świętowania narodzin licheńskiego sanktuarium. Podczas Eucharystii ks. kustosz Sławomir Homoncik MIC zwrócił się do wiernych:
„Dzisiaj, w rocznicę przeniesienia obrazu Matki Bożej z Lasu Grąblińskiego do Lichenia, zainspirowała mnie myśl, że Pan Bóg na przestrzeni wieków posługuje się znakami. Daje człowiekowi znaki, które mają go pociągnąć do Boga. Kiedy Matka Najświętsza objawiała się w Lesie Grąblińskim w 1850 roku, była przede wszystkim znakiem miłości Boga, który nawoływał do nawrócenia. Nie zawsze jest nam jednak dane takie szczególne doświadczenie cudu czy tak spektakularnego znaku. Czasem są to proste wydarzenia: spotkanie kogoś, rozmowa z kimś albo czyjś przykład, który niesie dla nas komunikat Boga i Boże przesłanie. Być może w swojej rodzinie mieliście kogoś takiego, kto swoim zachowaniem, miłością, jaką miał w sercu, pokazywał, że warto żyć dla miłości, warto dla tej miłości poświęcać siebie, tracić życie. Być może dzisiaj macie kogoś takiego. Być może pociąga i porusza was przykład tej osoby. Różne mogą być znaki działania Pana Boga w naszym życiu”.
Świętowanie było okazją dla księży marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium, do zaproszenia czcicieli Maryi, by na ich pielgrzymim szlaku znalazł się również Licheń, to miejsce, o którym św. Jan Paweł II powiedział, że „Maryja bardzo umiłowała”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.