175 lat najstarszej ekumenicznej organizacji na świecie
17 czerwca 2019 | 20:52 | pb (KAI/anglicannews.org) | Londyn Ⓒ Ⓟ
Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej (YMCA) obchodzi 175-lecie swego istnienia. Choć powstał w łonie Kościoła anglikańskiego, z czasem rozszerzył swą działalność na inne wyznania chrześcijańskie i dziś jest najstarszą wciąż istniejącą organizacją o charakterze ekumenicznym na świecie.
Jubileuszowemu nabożeństwu dziękczynnemu w kościele Saint Martin-in-the-Fields w Londynie przewodniczył 6 czerwca anglikański arcybiskup Yorku, John Sentamu, który jest prezydentem YMCA. – Praca, jaką YMCA wykonała i nadal wykonuje, by wspomóc i wesprzeć młodych ludzi jest naprawdę fantastyczna. Modlę się, by trwała w kolejnym stuleciu – powiedział abp Sentamu. Ciąg dalszy obchodów rocznicowych zaplanowano na sierpień.
Dyrektor wykonawcza YMCA w Anglii i Walii Denise Hatton podkreśla, że organizacja zrodziła się z troski o dobro młodych pracowników. W 1844 r. 22-letni George Williams zaproponował grupie 11 kolegów spotkania formacyjne, polegające na wspólnej modlitwie i studiowaniu Biblii. Odbywały się one w pokoju nad sklepem sukienniczym w pobliżu katedry św. Pawła. Wyrosła z nich YMCA zajmuje się obecnie 60 mln młodych ludzi na całym świecie.
Związek był jednym z pionierów światowego ruchu ekumenicznego. Prezydent YMCA, metodysta John Mott, laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1946 r., odgrywał istotną rolę przy organizacji Światowej Konferencji Misyjnej w 1910 r. w Edynburgu (uważanej za początek ruchu ekumenicznego) i przy tworzeniu Światowej Rady Kościołów (w 1948 r.), której do końca życia był honorowym prezydentem. Pokojową Nagrodę Nobla w 1901 r. otrzymał także szef YMCA w Genewie, Henri Dunant, ewangelik reformowany, twórca Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
YMCA, obecna w Polsce od 1918 r., realizuje program oparty na wartościach chrześcijańskich, obejmujący harmonijny rozwój fizyczny, umysłowy i duchowy.
– Choć nasz ruch zaczął się od grupy młodych mężczyzn, to dziś kobiety biorą w nim udział jako pełnoprawne uczestniczki, wolontariuszki, członkinie władz – wyjaśnia sekretarz generalny YMCA Carlos Sanvee.
W ramach obchodów jubileuszowych, YMCA zaproponowała młodym ludziom na całym świecie poświęcenie 175 minut na wolontariat, służący polepszeniu życia swoich wspólnot i do podzielenia się tym w mediach społecznościowych, opatrując swe wpisy hasztagiem #YMCAChallenge.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.