2 tysiące osób z różańcem w ręku
02 października 2022 | 13:18 | ks.gs | Radomyśl Ⓒ Ⓟ
Blisko 2 tysiące osób wzięło udział w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Kół Żywego Różańca do Radomyśla nad Sanem. W pierwszą sobotę miesiąca na wspólne spotkanie do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia przybyli członkowie kół różańcowych z całej diecezji, którzy reprezentowali 40-tys. rzesze osób codziennie podejmujących maryjną modlitwę.
W diecezjalnej pielgrzymce pątnikom towarzyszyło prawie 100 księży, a rolę gospodarza pełnił ks. Józef Turoń, kustosz i proboszcz parafii. Konferencję formacyjną pt. „Z różańcem w ręku…” wygłosił ks. Krzysztof Dzierżak. W oparciu o list apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” św. Jana Pawła II wskazywał na potrzebę modlitwy różańcowej w życiu człowieka. Po konferencji ks. Augustyn Łyko, diecezjalny opiekun Kół Żywego Różańca, poprowadził modlitwę różańcową w intencji rodzin naszej diecezji.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię sprawowali kapłani przybyli z pielgrzymami i na co dzień sprawujący opiekę duchową nad wspólnotami różańcowymi. Na wspólnej modlitwie były obecne osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele grup, wspólnot i stowarzyszeń katolickich.
– Spotykamy się, aby czcić Maryję, trzymając w ręku różaniec. On jest naszą drogą do Boga, a jednocześnie do drugiego człowieka. Ta modlitwa, biegnąca drogami historii zbawienia, która toczy się w dalszym ciągu, daje nam skuteczny wpływ na losy świata – powiedział na początku liturgii biskup, wzywając do odmawiania różańca w intencji pokoju na Ukrainie oraz w innych częściach świata. Zwracając się do zebranych licznie księży, ordynariusz sandomierski wyraził przekonanie, że codzienna modlitwa różańcowa pomoże im wiernie wypełniać Chrystusowe powołanie.
Homilię do zebranych wygłosił ks. Grzegorz Staszczak, notariusz Kurii Diecezjalnej. Podczas kazania zachęcał do nieustawania w modlitwie różańcowej, pomimo że jest ona przez niektórych wyśmiewana i odrzucana. W trakcie kazania przytoczył słowa bł. Alana de la Roche, założyciel bractw różańcowych, które usłyszał od Matki Bożej – Po Najświętszej Ofierze Mszy św., która jest pierwszą i najbardziej żywą pamiątką naszego Pana, nie ma lepszej praktyki i wspanialszej i bardziej zasługującej od różańca świętego, który jest jakby drugim upamiętnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Po Eucharystii Maryja pokazuje nam różaniec, jako modlitwę, która jest królową praktyk pobożnych – mówił kaznodzieja.
Przed końcowym błogosławieństwem bp Krzysztof Nitkiewicz odmówił wraz z wiernymi dziesiątek różańca świętego w intencji kapłanów i powołanych do kapłaństwa.
Wspólne spotkanie zakończyła agapa.
Podczas spotkania zelatorzy i członkowie Kół Żywego Różańca podkreślali, że doroczne spotkanie członków Kół Żywego Różańca niezwykle ich integruje i pozwala doświadczyć, jak olbrzymia grupa ludzi sięga codziennie po różaniec jako osobistą i wspólnotową modlitwę.
– Cieszę się, że z roku na rok w wielu parafiach powstają kolejne koła różańcowe, szczególnie wśród dzieci i młodych. Pięknym świadectwem tej modlitwy są wspólnoty różańca rodzin, podejmowane przez małżonków, którzy wspólnie modlą się o dar dobrego wychowania dzieci – poinformował ks. Augustyn Łyko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.