20. rocznica Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
24 września 2017 | 08:30 | Warszawa / mip (KAI) / wer Ⓒ Ⓟ
O dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim w Polsce dyskutowali uczestnicy jubileuszowej konferencji zorganizowanej z okazji 20-lecia Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Spotkanie odbyło się w sobotę w auli Collegium Bobolanum w Warszawie.
W jubileuszowej konferencji wziął udział delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów bp Henryk Ciereszko. Biskup zwrócił uwagę, że inicjatywa powołania rady wyrastała z wielowiekowego doświadczenia wspólnego życia ze sobą chrześcijan i polskich muzułmanów-Tatarów. – Te relacje są pięknym dorobkiem i wzorem do dalszego kształtowania wspólnej drogi i badania wzajemnych relacji tych dwóch religii – stwierdził hierarcha.
Dziękując organizatorom spotkania mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz wskazał, że wspierana przez Muzułmański Związek Religijny i Kościół katolicki Rada Wspólna jest dobrą inicjatywą, która promuje działania na rzecz poszanowania religii i godności człowieka, bez względu na pochodzenie, czy wyznanie. – Dialog jest trudny, ale bardzo potrzebny. Dialog wymaga poświęceń. Jego sensem jest to, by się nawzajem szanować i poznawać, a nie zwalczać – powiedział mufti.
Podczas konferencji prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW przypomniał podstawy dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Z kolei Artur Konopacki odczytał referat współtwórcy rady, prof. Jana Tyszkiewicza, przypominający początki działalności Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
– Choć z jednej strony dialog chrześcijańsko-muzułmański jest dziś łatwiejszy, niż 20 lat temu, bo mamy o sobie nawzajem dużo większą wiedzę, to jednak trudna sytuacja polityczna na świecie ciągle powoduje zawirowania. Dziś widać wiele więcej negatywnych emocji, z którymi musimy sobie radzić – stwierdziła współprzewodnicząca rady Agata Skowron-Nalborczyk. Jej zdaniem działania istniejącej 20 lat rady wpływają na lepsze wzajemne poznanie, z którego bierze się szacunek.
Czytaj także: Przesłanie Narodowego Kongresu Trzeźwości
Współprzewodnicząca rady z ramienia Kościoła katolickiego zwróciła uwagę, że zadaniem katolicko-muzułmańskiego gremium nie jest tylko dialog, ale też stanowczy sprzeciw wobec przemocy względem religii i jej wyznawców.
Muzułmański współprzewodniczący Rady Katolików i Muzułmanów Andrzej Saramowicz dopowiedział w rozmowie z KAI, że działania podejmowane przez radę, dotyczą relacji między dwiema największymi religiami świata. – Chrześcijanie i muzułmanie łącznie stanowią ponad połowę wszystkich wierzących na świecie. Zabieganie o wspólne relacje tych dwóch religii jest szczególnie ważne – stwierdził współprzewodniczący.
Andrzej Saramowicz wskazał, że dialog muzułmańsko-chrześcijański odbywa się od wieków. – Choć niegdyś przybierał różne formy, dziś możemy wspólnie usiąść i rozmawiać o naszych podobieństwach i różnicach i nauczyć się współistnieć – powiedział.
Konferencja „Dialog chrześcijańsko-muzułmański w Polsce” odbyła się na Collegium Bobolanum w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano z okazji 20-lecia powstania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. W spotkaniu udział wzięli członkowie rady oraz przedstawiciele religijni chrześcijan i muzułmanów.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. Inicjatywa przedstawicieli Kościoła katolickiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP od początku stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Na czele gremium zawsze stoi dwóch przewodniczących – muzułmanin i katolik. Obecnie są to: Andrzej Saramowicz i Agata Skowron-Nalborczyk.
W 2001 roku organizacja zainicjowała coroczny Dzień Islamu w Kościele katolickim, który obchodzony jest 26 stycznia, a więc dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Rada od 2006 roku przyznaje tytuł „Człowieka dialogu”. Laureatami wyróżnienia zostali dotąd m.in. papież Jan Paweł II, historyk i twórca Rady Wspólnej prof. Jan Tyszkiewicz, bp Romuald Kamiński oraz działacz społeczny Maciej Musa Konopacki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.