Drukuj Powrót do artykułu

22 maja marsz przeciwko zabijaniu chrześcijan w Nigerii

18 maja 2018 | 14:03 | pb (KAI/africa.la-croix.com) / pz | Abudża Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

Kościół katolicki w Nigerii organizuje 22 maja marsz protestacyjny przeciwko masakrom chrześcijan, dokonywanym przez pasterzy Fulani. Ci w większości muzułmańscy koczownicy atakują rolników, którzy są chrześcijanami, przez co konflikt nabiera charakteru religijnego. Tymczasem rolnicy oskarżają pasterzy o to, że ich stada pustoszą ziemie uprawne.

Marsz, ogłoszony przez konferencję episkopatu Nigerii, odbędzie się w Makurdi w środkowej część kraju. To tam odbędą się 22 maja uroczystości pogrzebowe dwóch księży, zabitych 24 kwietnia wraz z 16 innymi osobami w ataku uzbrojonych Fulani na kościół katoliki. Do udziału w pogrzebie zostali zaproszeni wszyscy biskupi Nigerii.

Jednocześnie sekretarz episkopatu ks. Ralph Madu wezwał wszystkie diecezje do „zorganizowania pokojowych zgromadzeń lub procesji modlitewnych albo innych form manifestacji solidarności z protestem w Makurdi”.

Pod koniec kwietnia nigeryjski episkopat dał wyraz swej dezaprobacie wobec faktu, że władze tego kraju nie podejmują działań na rzecz rozwiązania konfliktu. Biskupi wezwali prezydenta Muhammadu Buhariego do dymisji.

Wersja do druku

Przeczytaj także

18 maja 2018 13:57

Dziś przyjeżdża do Polski metropolita Hilarion z Rosji

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.