22. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
19 lipca 2020 | 09:22 | o. Włodzimierz Tochmański OCD | Czerna Ⓒ Ⓟ
„Totus Tuus – Wszystko postawiłem na Maryję” – słowa św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego były 18 lipca tematem Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa. Przewodniczył mu bp Adam Wodarczyk, pomocniczy biskup z Katowic. Było to już dwudzieste drugie takie spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na „polskiej Górze Karmel”.
Spotkanie odbyło się z udziałem władz państwowych i władz samorządowych województwa małopolskiego, kapłanów z kilku diecezji, współbraci karmelitów bosych z Polski i z misji afrykańskich pod kierunkiem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz tysiąca wiernych z ponad 40 miejscowości Polski południowej, od Opola do Przemyśla. Przybyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot katolickiego stowarzyszenia wiernych Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z pocztami sztandarowymi.
Bp Wodarczyk w homilii wskazał na znaczenie szkaplerza Maryjnego, który sam nosi od wielu lat, otrzymawszy go od śp. o. Mieczysława Woźniczki OCD. Prosty znak wiary, zawierzenia i miłości Maryi tak bardzo potrzebny jest dzisiejszym ludziom. Wymaga jednak upodobnienia się dzieci Bożych do Maryi, ich matki. Żywe świadectwo biskupa poruszyło wiernych słuchaczy słowa.Gości powitał przeor i kustosz sanktuarium o. Leszek Stańczewski OCD, który przypomniał, że w trudnym obecnie czasie kryzysu i pandemii jak najbardziej jest potrzebne zawierzenie Maryi, tak jak to uczynił kiedyś św. Szymon Stock przed wiekami, gdy były trudności w rozwoju Zakonu. Szkaplerzna interwencja Maryi ocaliła Karmel i pomoże scalić Ojczyznę. Podziękowanie wygłosił o. prowincjał.
Część spotkania miała charakter formacyjnego dnia skupienia z konferencją o. Pawła Hańczaka OCD, magistra kleryków z Krakowa. Nie zabrakło też powitań ze strony współorganizatora o. Włodzimierza Tochmańskiego OCD, prowincjalnego moderatora Bractwa Szkaplerznego. Moderatorem całości spotkania był o. Grzegorz Papciak OCD. Od strony muzycznej spotkanie upiększyła schola Mariam z Czernej pod batutą Marii Sołek oraz solistka jazz-gospel Ewa Uryga.
Po Mszy św. czas spędzano na wzajemnym spotkaniu oraz na odpoczynku, posiłku i zwiedzaniu sanktuarium, klasztoru, Drogi Krzyżowej, dróżek karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), nowoczesnego Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnych muzeów karmelitańskiego i misyjnego, kameralnego kina duchowego, a także stoisk wydawnictwa czy kiermaszu misyjnego. Wśród pielgrzymów popularnością cieszyły się kalendarze na 2021 r., małe medaliki włoskie oraz ostatni półrocznik „Głos Karmelu” w znacznej mierze poświęcony duchowości szkaplerznej.
Na wielkim kiermaszu misyjnym można było ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy, gdzie pracują karmelici bosi z Polski, poprzez nabycie rożnych pamiątek, książek i rzeczy. Byli obecni misjonarze wcześniejszy o. Sylwan Zieliński OCD oraz o. Józef Trybała OCD, którego świadectwo 50-lecia pracy misyjnej wraz z bratem bliźniakiem o. Eliaszem zrobiło furorę w Internecie.
Odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza św. tym, którzy jeszcze go nie przyjęli oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych, różańcem i koronką do Bożego Miłosierdzia.
Kilkaset osób w ciągu tego odpustowego tygodnia przyjęło piękny dar szaty Maryi – szkaplerz karmelitański. Można o nim więcej się dowiedzieć na portalu www.szkaplerz.pl.
W niedzielę 19 lipca odbywa się ostatnia część odpustu w Czernej – uroczystość św. Eliasza proroka, patrona i duchowego ojca Zakonu Karmelitańskiego i patrona karmelitańskiego kościoła (dawnego eremickiego) w Czernej, połączona z poświęceniem pojazdów samochodowych i motocykli z okazji bliskiego wspomnienia św. Krzysztofa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.