220 tys. uczestników diecezjalnej fazy synodu w Hiszpanii
22 czerwca 2022 | 12:28 | mz (KAI/CEE) | Madryt Ⓒ Ⓟ
W trwających od października 2021 r. do czerwca 2022 r. pracach synodalnych w diecezjach Hiszpanii wzięło udział prawie 220 tys. osób, podała Konferencja Episkopatu tego kraju. Zaznaczyła ona, że dyskusje prowadzone były w ramach ponad 14 tys. rozmaitych grup. Odbywały się one, jak wskazali biskupi, głównie w parafiach, w zgromadzeniach zakonnych i klasztorach klauzurowych, diecezjalnych strukturach Caritas, a także w ruchach oraz w stowarzyszeniach ludzi świeckich.
„Ten synodalny ruch rozpoczął swoją drogę, pokonując trudności związane z pandemią i brakiem entuzjazmu, zwłaszcza ze strony niektórych księży” – napisali zwierzchnicy Konferencji Episkopatu Hiszpanii, zaznaczając, że grupy synodalne przedstawiły dwa pomysły na rozwój misji Kościoła: osobiste nawrócenie oraz bliskość wobec ludzi.
Hiszpańscy biskupi wskazali, że nawrócenie osobiste, według uczestników prac synodalnych rozumiane jest jako wspólnotowe oraz duszpasterskie, i odbywa się ono poprzez modlitwę, sakramenty i formację. Z kolei bliskość, to bycie Kościołem, który słucha, towarzyszy i jest tam, gdzie są osoby potrzebujące zarówno wsparcia materialnego, jak również pomocy duchowej. – Aby to umożliwić podkreślano na znaczenie komplementarności i współodpowiedzialności trzech powołań: świeckiego, kapłańskiego i konsekrowanego – napisali biskupi wskazując, że uczestnicy prac synodalnych w diecezjach wyrażali opinie o potrzebie unikania klerykalizmu, przestrzegali przez brakiem zaangażowania świeckich w misję Kościoła, a także w zatraceniem istoty życia konsekrowanego.
W dokumencie podsumowującym diecezjalny proces synodalny biskupi Hiszpanii odnotowali, że największy wpływ miała nań kwestia roli świeckich w Kościele, szczególnie kobiet w gremiach, w których podejmowane są decyzje. Wskazano na konieczność walki z nadużyciami seksualnymi, nadużyciami władzy, sprawy sumienia w Kościele oraz na potrzebę wzmocnienia posługi osób świeckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.