25 lat temu poświęcono klasztor klarysek w Skaryszewie koło Radomia
06 grudnia 2022 | 16:28 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Klaryski będą świętować 25-lecie poświęcenia klasztoru w Skaryszewie. Mszy świętej 8 grudnia będzie przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W Skaryszewie znajduje się jedyny zakon klauzurowy w diecezji radomskiej. Po dwudziestu pięciu latach wspólnota liczy aktualnie czternaście klarysek – profesek wieczystych. Część sióstr ze Skaryszewa przeszła w 2007 r. do nowej fundacji klarysek w Sandomierzu.
Przełożona skaryszewskiej wspólnoty s. Iwona Szwajca powiedziała, że jubileusz jest czasem dziękczynienia Bogu i ludziom za powstanie klasztoru. – Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie troska pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. Dzisiaj chcemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za okazywane nam wsparcie. Naszym powołaniem jest modlitwa, przybliżanie ludziom Boga. Dlatego z ogromną wdzięcznością spoglądamy wstecz na wszystko, co Bóg czyni – powiedziała matka ksieni klasztoru.
24 czerwca 1996 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na założenie klasztoru, w tym samym czasie zgodę wyraził także generał franciszkanów o. Agostino Gardin. W ten sposób stało się możliwe założenie wspólnoty Zakonu Świętej Klary w Skaryszewie.
8 grudnia 1997 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, poświęcenia klasztoru dokonał kardynał Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Siostry klaryski za patronkę nowego klasztoru obrały Matkę Bożą Ostrobramską, Matkę Miłosierdzia.
Pierwsze zakonnice, które przybyły do Skaryszewa, pochodziły z krakowskiej wspólnoty klarysek. Było to 12 września 1996 roku, w liturgiczne wspomnienie Imienia Najświętszej Maryi Panny. – Dzień wybrany na przyjazd nie był przypadkowy, gdyż od samego początku całą sprawę z ufnością zawierzano opiece Matki Bożej. Wcześniej także zdecydowano o nadaniu klasztorowi i kaplicy klasztornej tytułu NMP Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia. Z perspektywy czasu nie dało się nie zauważyć, iż wszystkie wiążące decyzje odnośnie tej fundacji zapadały właśnie w święta maryjne – powiedziała S. Paulina M. Kaczmarek.
W pierwszych miesiącach pobytu w Skaryszewie klaryski znalazły gościnę u sióstr franciszkanek (wspólnota Córek Świętego Franciszka Serafickiego), przy ul. Mickiewicza 1, tuż przy kościele parafialnym. W 1997 roku przeniosły się do powstającego budynku.
Pierwsza Msza św. w klasztorze została odprawiona 19 listopada 1997 roku (w liturgiczne wspomnienie bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski), a od 23 listopada był przechowywany w kaplicy Najświętszy Sakrament. Na dzień poświęcenia klasztoru został wybrany 8 grudnia 1997 roku – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. 3 marca 1998 roku biskup radomski Edward Materski przybył do sióstr w celu dokonania erekcji klasztoru.
Funkcję pierwszej ksieni klasztoru pełniła s. Zofia Tracz. Funkcję tę sprawowały również: s. Anna Szebda, s. Teresa Dygas oraz s. Iwona Szwajca.
Początki Zakonu Świętej Klary na ziemiach polskich sięgają XIII wieku i wiążą się bezpośrednio z osobą błogosławionej Salomei Piastówny. Ona to jako fundatorka sprowadziła do Zawichostu koło Sandomierza siostry z Pragi, z klasztoru św. Agnieszki. W 1245 roku z rąk biskupa Prandoty przyjęła konsekrację dziewic, a z rąk prowincjała Braci Mniejszych Rajmunda otrzymała habit, tym sposobem stając się pierwszą w historii polską klaryską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.