25 lat temu powstała rozgłośnia diecezji tarnowskiej
24 grudnia 2018 | 12:07 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
25 lat temu powstała rozgłośnia diecezji tarnowskiej. W Wigilię 1993 roku o godzinie 16.00 emisję rozpoczęło Radio Dobra Nowina. Stację powołał do życia ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński . Misję tworzenia radia powierzył ks. Ryszardowi Piaseckiemu, który wcześniej zwrócił się do biskupa z pomysłem uruchomienia rozgłośni.
Biskup Józef Życiński zawsze interesował się radiem, wymyślił także nazwę stacji – wspomina ks. Ryszard Piasecki, twórca radia i pierwszy dyrektor.
– Nazwa Radia Dobra Nowina padła dosyć niespodziewanie. Podczas wypełniania dokumentów trzeba było podać nazwę. Biskup od razu powiedział – Dobra Nowina. Świetna nazwa pomyślałem, a w uszach zabrzmiał mi skrót RDN. Myślę że ta nazwa przyczyniła się do wytypowania daty rozpoczęcia emisji. Rodzi się Chrystus, który przyniósł Dobrą Nowinę o zbawieniu. W związku z tym RDN rozpoczyna swoją działalność w Wigilię – dodaje.
Bp Józef Życiński był studiu przy Bema 14 w Tarnowie, kiedy rozpoczynała się emisja – przypomina ks. Józef Kloch, pierwszy dyrektor programowy Radia Dobra Nowina.
– Audycję i nadawanie radia rozpoczął bp Józef Życiński, witając wszystkich diecezjan i wyrażając radość, że oto ruszyło Radio Dobra Nowina. Była Wigilia przed Bożym Narodzeniem – opowiada ks. Kloch.
Ks. Michał Drożdż, prof. UPJPII w Krakowie był pierwszym dyrektorem redakcji informacji Radia Dobra Nowina, później także wieloletnim dyrektorem programowym rozgłośni. Wspomina, że na początku w radiu pracowali wolontariusze.
– My zaczynaliśmy od amatorów. To byli uczniowie, studenci i grupa nauczycieli. Rozpisywaliśmy nabory, przesłuchań było bardzo dużo, podczas których określaliśmy potencjał radiowy. Początki nie były łatwe, nie było komputerów i Internetu. Montowaliśmy na magnetofonach szpulowych, na małych kasetach i z takich narzędzi odtwarzaliśmy dźwięki na antenie – opowiada.
Ks. Józef Kloch, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wieloletni rzecznik Konferencji Episkopatu Polski był pierwszym dyrektorem programowym Radia Dobra Nowina. Po latach mówi, że radiu wiele zawdzięcza.
– Bez Radia Dobra Nowina nie zostałbym rzecznikiem KEP i nie byłbym takim rzecznikiem, jakim byłem. Radio zmieniło moje życie. Na sali wykładowej, udzielając wywiadów, czy prowadząc ćwiczenia uniwersyteckie korzystam z tego, czego się nauczyłem w radiu RDN– wspomina.
Praca w radiu dla wielu była pasją. Przez 25 lat radio tworzyło około 200 osób – pracowników i współpracowników. To była praca mojego życia – tak o latach spędzonych w rozgłośni mówi Grzegorz Kotapka. Dziś mieszka w Kanadzie, a w radiu był realizatorem. Kiedy jest w Tarnowie z sentymentem odwiedza radio RDN. – Mogę powiedzieć, że radio to była praca mojego życia. Jeśli robisz to co lubisz , możesz grać to co lubisz i to o co proszą ludzie to jest bajeczna praca. Wspaniali koledzy, koleżanki, kilka osób do dziś tutaj pracuje– opowiada.
Z okazji 25-lecia, radiowcy modlili się rano w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie. Msza św. była koncelebrowana przez kapłanów – twórców radia.
Natomiast 5 stycznia w Tarnowie odbędzie się jubileuszowa Gala, podczas której spotkają się twórcy radia, byli i obecni pracownicy stacji, a także zaproszeni goście i słuchacze. Z koncertem kolęd wystąpi zespół Golec uOrkiestra. 6 stycznia biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczyć Mszy św. o godzinie 12.00 z okazji 25-lecia Radia RDN. Eucharystia zostanie odprawiona w tarnowskiej katedrze.
Dziś nazwa radia jest inna niż na początku. Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz jest lokalnym środkiem informacji i ewangelizacji w południowo-wschodniej Polsce. Stacja swoim zasięgiem obejmuje około 1.5 mln potencjalnych słuchaczy. RDN radiem informacyjno-muzycznym, opiniotwórczym radiem lokalnym oraz nowoczesnym radiem ewangelicznym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.