25-lecie żywej szopki u franciszkanów
11 grudnia 2017 | 14:57 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Już po raz 25. na placu przed Papieskim Oknem przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie powstanie żywa szopka. To najstarsza tego typu szopka w Polsce. Franciszkanie zapowiadają, że w tym roku będzie miała ona wyjątkowy, jubileuszowy charakter.
Żywa szopka zostanie zainaugurowana w Wigilię Bożego Narodzenia o godzinie 22.30. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski złoży życzenia i podzieli się opłatkiem ze zgromadzonymi na placu. Następnie każdy uczestnik spotkania zaproszony zostanie do wspólnego kolędowania, animowanego przez franciszkański zespół Fioretti. Wieczór uwieńczy Msza święta – pasterka w bazylice św. Franciszka z Asyżu.
W Boże Narodzenie spotkanie w „Żywej Szopce przy Franciszkańskiej” zainaugurowane zostanie o godzinie 14.00 opowieścią gościa spotkania o. Andrzeja Zająca OFMConv na temat „Święty Franciszek, Greccio, wół i osioł”. – To opowieść, która przeniesie nas wszystkich w klimat bożonarodzeniowy z wieków średnich – zdradza rzecznik prasowy franciszkańskiej szopki br. Piotr Kantorski OFMConv. Następnie zobaczyć będzie można spektakl jasełkowy, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie. W programie tego dnia jest także kolędowanie oraz wizyta franciszkańskiego prowincjała.
Drugiego dnia świąt wydarzenie zainicjowane zostanie o tej samej porze „Kilkoma słowami o Bożym Narodzeniu”, którymi podzieli się z zebranymi na placu przy Franciszkańskiej ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista i badacz tekstów Pisma Świętego. Nie zabraknie także kolędowania z zespołami amatorskimi i jasełek. Na zakończenie świętowania z koncertem kolęd wystąpi Magda Anioł z zespołem.
Tradycyjnie, na czas trwania wydarzenia w szopce zamieszkają żywe zwierzęta, które będą otoczeniem postaci Świętej Rodziny. Będzie można także pomodlić się wspólnie i poprosić o wstawiennictwo braci franciszkanów. W auli bł. Jakuba przygotowany zostanie skromny poczęstunek. Z okazji 25. rocznicy Żywej Szopki franciszkanie krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zapowiadają pewne niespodzianki: jedną z nich będą nowe elementy wystroju placu przed bazyliką.
To właśnie św. Franciszkowi z Asyżu i jego zakonowi zawdzięczamy powstanie i spopularyzowanie przedstawiania narodzin Jezusa w formie spektakli lub figurek ukazujących Boże Narodzenie. Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 r., gdy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Zainspirowani tym wydarzeniem, bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 r. postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia w stolicy Małopolski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.