2,5 tys. dzieci uczyło się historii w Muzeum Diecezjalnym
24 maja 2022 | 17:35 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
2,5 tysiąca dzieci wzięło udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą „Nasze muzeum jest żywe”, który przeprowadziło Stowarzyszenie Człowiek Kultura we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Płocku. – Dzieci poznawały historię w formie przystępnej zabawy. Na terenie Muzeum Diecezjalnego mogliśmy opowiadać o historii z różnych perspektyw – mówią Łukasz i Przemysław Jarzyńscy ze Stowarzyszenia Człowiek Kultura.
Inicjatorem projektu „Nasze muzeum jest żywe” było płockie Stowarzyszenie Człowiek Kultura, prowadzone przez braci Łukasza i Przemysława Jarzyńskich. W jego dwóch edycjach wzięło udział około 2,5 tysiąca dzieci z Płocka i okolic: 120 grup przedszkolnych (5-6 lat) oraz szkolnych (klasy 1-3 szkoły podstawowej). Miejscem realizacji projektu było Muzeum Diecezjalne w Płocku. Spotkania z historią i sztuką trwały po około 1,5 godziny.
Na pierwszą edycję projektu edukacyjnego „Nasze muzeum jest żywe” przygotowano spektakl pt. „Arka wszystkich świętych”. Nawiązywał on do żywotów świętych i towarzyszących im zwierząt. Byli więc na przykład Noe, Jonasz, św. Franciszek, św. Roch czy św. Hieronim. Potem dzieci wraz z przewodnikiem muzeum poszukiwali świętych na obrazach i ikonach. Mogli też „porozmawiać” ze świętymi, na przykład ze św. Zygmuntem czy św. Faustyną Kowalską. Wreszcie, wysłuchali opowieści o pasach kontuszowych, których cenny zbiór znajduje się w „starym” Muzeum Diecezjalnym. Poza tym w formie zabawy uczestniczyli w pojedynku rycerskim sprzed wieków.
W drugiej edycji projektu (wrzesień 2021 roku i marzec 2022 roku) dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. „W cieniu Płocka – historia płockiego hejnału” (na podstawie książki „Gwiazdy w Wiśle. Baśnie i legendy o Płocku”, wydanej przez Płocką Galerię Sztuki). Poza tym poznawały historię rycerstwa polskiego i książąt mazowieckich rezydujących w Płocku, by na końcu uczestniczyć w teatralnej animacji pasowania na rycerza.
Ważną częścią tego projektu było oprowadzenie uczestników po skarbcu Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Jest to jeden z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce.
– Do najważniejszych eksponatów należą: kielich i patena Konrada Mazowieckiego I z XIII wieku, herma św. Zygmunta z XIV wieku (patrona miasta Płocka), zdobiona diademem piastowskim z XIII wieku; tzw. Puszka Czerwińska z XIII-wieczną czarą; kielich fundacji Karola Ferdynanda Wazy, królewicza i biskupa płockiego i wrocławskiego z XVII wieku. Najważniejsze zabytki Muzeum Diecezjalnego, to elementy tożsamości kulturowej mieszkańców miasta i diecezji – mówi Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
– Forma spotkań z dziećmi była podobna: najpierw młodzi odbiorcy sztuki oglądali spektakl nawiązujący do żywej lekcji historii, potem zwiedzali muzeum z perspektywy tematyki danego spektaklu, a w końcu podczas improwizowanych scen dzieci byli angażowani do wspólnego przedstawiania wydarzeń historycznych. Muzeum Diecezjalne było do tego projektu miejscem idealnym, ponieważ posiada bogate zbiory, odpowiadające potrzebom historycznym projektu. Na terenie muzeum mogliśmy opowiadać o historii z różnych perspektyw – uważają Łukasz i Przemysław Jarzyńscy.
Ważne jest to, że do udziału w projekcie zaproszono dzieci w wieku przedszkolnym, od piątego roku życia. Tak małe dzieci trudno zainteresować historią, ale tworząc żywe lekcje historii udało się „odczarować takie myślenie”: – Dzieci poznawały historię w formie przystępnej zabawy. Ważną wiedzę historyczną przekazaliśmy w sposób dla nich dostępny. Poza tym mogły się przekonać, że w muzeum wcale nie jest nudno – uważają pomysłodawcy spotkań z historią i sztuką dla najmłodszych.
Projekt edukacyjny „Nasze muzeum jest żywe” uzyskał dofinansowanie z trzech źródeł: grantu Urzędu Miasta Płocka, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Spotkania te będą kontynuowane jesienią tego roku.
Mecenasem Muzeum Diecezjalnego w Płocku jest PKN Orlen.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.