26. Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę
15 września 2022 | 12:07 | Ks. mf, Niedziela | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę” – te słowa św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy są hasłem tegorocznej 26. już Pielgrzymki Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, która odbędzie się w sobotę, 17 września. Gośćmi pielgrzymki będą: prof. Monika Przybysz i ks. prof. Janusz Królikowski.
Pielgrzymowanie rozpocznie się o godz. 10.00 w auli „Niedzieli”. W tej części wydarzenia prof. Monika Przybysz powie nt. „Z Carlo Acutisem w Sieci pomysłów”, ks. prof. Janusz Królikowski zaprezentuje wykład nt. „Kultura słowa i nasza duchowość”. Z racji rocznicy 400 lat śmierci św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy (1622-2022), abp Wacław Depo przekaże redakcji relikwie tego świętego.
Pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 13.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
Msza św. będzie transmitowana przez Telewizję Trwam. Natomiast pierwsza część pielgrzymki będzie transmitowana na portalu niedziela.pl
Pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela” ukazał się 4 kwietnia 1926 r. Pismo powstało niedługo po tym, jak papież Pius XI bullą „Vixdum Poloniae unitas” powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880–1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor „Gościa Niedzielnego”.
Jedną z pierwszych decyzji, jaką podjął bp Kubina, było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym do 1937 roku.
W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014), Lidia Dudkiewicz (2014-19). Od marca 2019 r. funkcję tę pełni ks. dr Jarosław Grabowski.
Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.
„Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45), w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (grudzień 1981) Szczególną rolę w dziejach „Niedzieli” odegrała również znana pisarka katolicka Zofia Kossak-Szczucka, która współredagowała pismo w 1945 r.
Po 28 latach milczenia spowodowanego decyzją komunistycznej władzy, bp Stefan Bareła w 1981 r. wznowił działalność tygodnika „Niedziela”. Pierwszy numer ukazał się 7 czerwca. W latach 90. nastąpił rozwój czasopisma, które zaczęło wydawać dodatki diecezjalne oraz serię wydawniczą „Biblioteka Niedzieli” (od 1993). Dzisiaj „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym, to instytucja multimedialna z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym. Pierwsze wydanie internetowe „Niedzieli” pojawiło się 9 lutego 1997 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.