27. Płockie Kolędowanie (zapowiedź)
28 grudnia 2022 | 15:08 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Po raz 27. w bazylice katedralnej w Płocku odbędzie się Płockie Kolędowanie, czyli doroczna impreza kolędnicza. W tym roku Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprosił aktorkę Katarzynę Żak, MATE.O., Chór Minstrel i Chór Kameralny POKiS. Koncerty w dniach 6-7 stycznia 2023 r. rozpoczną się o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.
W pierwszym dniu Płockiego Kolędowania 6 stycznia (piątek) w katedrze wystąpi Katarzyna Żak, aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1986 do 1995 r. pracowała w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Komedia w Warszawie. Na deskach „Och-Teatru” gra w trzech spektaklach reżyserowanych przez Krystynę Jandę: „Przedstawieniu świątecznym w szpitalu św. Andrzeja”, „Lekcjach stepowania” oraz „Wspólnocie mieszkaniowej”. Zagrała m. in. w filmach: „Seszele”, „Obcy musi fruwać”. Szerszej publiczności znana jest z ról w serialach telewizyjnych – „13 posterunek”, „Miodowe lata”, „Ranczo”.
W 1990 r. Katarzyna Żak otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenki na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a trzy lata później – nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru we Wrocławiu dla młodego aktora. Wykonuje piosenkę aktorską. Jej autorski spektakl muzyczny „Bardzo śmieszne piosenki” zdobył I nagrodę – Złotą Maskę na Festiwalu Teatralnym im Krystyny Sienkiewicz w 2019 r. Nagrała płyty: w 1994 roku „Młynarski – Jazz” – standardy jazzowe z polskimi tekstami Wojciecha Młynarskiego, w 1995 „Kolędy na cały rok” z tekstami Bogdana Loebla i muzyką Włodzimierza Nahornego, w 2016 r. „Bardzo przyjemnie jest żyć”, a w 2019 roku album z piosenkami Agnieszki Osieckiej „Miłosna Osiecka”.
6 stycznia wystąpi również Chór Minstrel Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku i Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, pod dyrekcją Sławomira Gałczyńskiego, przy akompaniamencie Jarosława Domagały.
Chór Minstrel powstał we wrześniu 1992 r. Zespół założył i prowadzi nadal Sławomir Gałczyński. Podstawowym celem działalności Minstrela jest koncertowanie dla lokalnej społeczności. Repertuar Minstrela tworzy niezwykle wartościowa literatura muzyczna. Chórzyści wykonują pieśni do muzyki: W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. P. da Palestrina, D. Bortnianskiego, G. F. Haendla i wielu innych. W ciągu 25 lat Minstrel dał ponad 600 koncertów, a w zespole śpiewało prawie tysiąc młodych osób.
Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki powstał we wrześniu 2003 r. Od początku prowadzony jest przez Sławomira Gałczyńskiego i Elizę Łochowską. Zespół nagrał monograficzną płytę płockiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku Eugeniusza Gruberskiego. W okresie swej działalności zespół zaśpiewał z takimi artystami jak: Kazimierz Kowalski, Anna Jeremus, Halina Frąckowiak, Wojciech Siemion, Krzysztof Marciniak i Jacek Wójcicki.
7 stycznia (sobota) w katedrze wystąpi MATE.O. z programem „Kolędy Narodów – Opowieść o Narodzeniu Pańskim”. Artyście (śpiew, bouzuki, gitara) towarzyszyć będzie Kasia Gacek-Duda (flety), Joachim Mencel (lira korbowa), Adeb Chamoun (instrumenty perkusyjne).
W koncercie „Kolędy Narodów” – opowieść o Narodzeniu Pańskim” zespół czerpie z bogatych tradycji muzycznych wielu narodowych kultur, tworząc wieloetniczny charakter brzmienia tej historii. „Opowieść o Narodzeniu Pańskim” jest pełna nadziei, na nowo przypomina o największej Miłości – Bogu, który narodził się pośród ludzi dla ich zbawienia.
Płockie Kolędowanie w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest to cykliczne wydarzenie, którego celem jest podkreślenie wyjątkowego charakteru świąt Bożego Narodzenia oraz zachęta do wspólnego śpiewu. W repertuarze wykonawców znajdują się kolędy, pastorałki i utwory sakralne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.