3 czerwca: liturgiczne wspomnienie męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
03 czerwca 2024 | 17:28 | ts | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 3 czerwca Świętych Męczenników Karola Lwangę i Towarzyszy. Karol i pozostali męczennicy Ugandyjscy są pierwszymi czarnymi mieszkańcami Afryki, wyniesionymi do chwały ołtarzy.
Lwanga urodził się w 1860 roku na wyspie Bubembe (dzisiejsza Uganda) nad jeziorem Wiktoria. W wieku 18 lat został paziem na dworze króla Mwangi II. W tym czasie część ludności przeszła na chrześcijaństwo; był wśród nich Lwanga. Został ochrzczony 15 listopada przez o. Giraud i przyjął imię Karol na pamiątkę założyciela zgromadzenia Ojców Białych, którzy prowadzili pracę misyjną w regionie.
Król bardzo obawiał się obcych: uważał, że zagraniczni misjonarze chcą ujarzmić Afrykę i reprezentują europejskie interesy kolonialne. Dlatego uważał, że ochrzczeni jego rodacy są kolaborantami i szpiegami. Na jego dworze królewskim było wielu chrześcijan, jednym z nich był Lwanga, który obok swoich obowiązków kierującego grupą paziów krzewił wiarę chrześcijańską jako katecheta.
Po oskarżeniach o spisek na dworze król zapowiedział posiedzenie sądu. W przeddzień Karol Lwanga zgromadził swoich zwolenników na nocną modlitwę i ochrzcił czterech katechumenów. Rankiem król oświadczył: „ci z was, który się nie modlą, niech pozostaną po mojej stronie, inni niech staną pod ścianą”. Pierwszy poszedł Karol Lwanga, za nim poszło 15 innych. Czterech z jego towarzyszy zostało złożonych jako ofiary lokalnym bożkom, natomiast Karol Lwanga wraz z pozostałymi zostali spaleni żywcem 3 czerwca.
Król wydał na nich wyrok śmierci w Munyonyo (dziś części Kampali) i to tam zginęli pierwsi z nich; pozostali – w oddalonym o 22 km Namugongo i w drodze do tego miejsca kaźni. W XIX w. w Ugandzie zostało zamordowanych ogółem 22 katolików i 23 anglikanów.
Dziś Karol Lwanga i jego Towarzysze są patronami młodzieży Afryki. Kanonizował ich 18 października 1964 roku papież Paweł VI . 25-letni Karol i pozostali męczennicy są pierwszymi czarnymi mieszkańcami Afryki, wyniesionymi do chwały ołtarzy. Poświęcone im Narodowe Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Namugongo przyciąga miliony pielgrzymów rocznie. Znanym miejscem pielgrzymkowym jest również bazylika w Kampali – Munyonyo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.