3 tys. młodych z Warszawy już na jasnogórskim szlaku
05 sierpnia 2017 | 14:29 | Warszawa / abd (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
5 sierpnia rano wyruszyła spod warszawskiego kościoła św. Anny Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Idzie w niej na Jasną Górę szlakiem polskich sanktuariów maryjnych ok. 3 tys. młodych. To dla nich doświadczenie Kościoła w praktyce.
– Czasem sami sobie fundujemy taki pesymizm, jeśli chodzi o ocenę młodzieży. Pamiętam, w ubiegłym roku po pięknych Światowych Dniach Młodzieży wyrażaliśmy dużą wątpliwość, czy młodzież będzie chciała jeszcze pójść na pielgrzymkę do Częstochowy. Okazało się, że poszła. W tym roku jest nas jeszcze więcej. I za to chciałem wam bardzo, ale to bardzo serdecznie podziękować: że macie w sobie tego Ducha, który was porywa do takiego wyznania wiary i przeżycia tej szczególnej wspólnoty, która daje głębię! – mówił do pielgrzymów WAPM metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył porannej Mszy św. rozpoczynającej wspólną wędrówkę na Jasną Górę.
Posyłając pielgrzymów w drogę, hierarcha zachęcał, by uczestnicy pielgrzymki w drodze świadczyli o tym, że Kościół ma Matkę, i by „potrafili wymodlić dla Polski tę wspólnotę i tę podstawową jedność w sprawach zasadniczych dla naszego kraju. Abyśmy potrafili udowodnić, że jesteśmy dziećmi tej samej Matki”. Zgodnie z tradycją WAPM, na zakończenie wspólnej modlitwy metropolita warszawski wylosował też znaczek grupy, z którą będzie pielgrzymował. W tym roku jest to grupa czerwona.
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszyła w tym roku po raz 37. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Piotr Filipek ze służby medialnej, WAPM, to „festiwal dzieł miłosierdzia”, ponieważ pielgrzymi doświadczają po drodze niezwykłej hojności gospodarzy.
Serwis specjalny o pielgrzymkach
„U nas za nic się nie płaci, wpisowe pokrywa jedynie koszty organizacyjne. Wszystko otrzymujemy z dobrego serca ludzi. Np. teraz wyruszyliśmy z postoju w Starych Babicach, gdzie mieszkańcy przygotowali tysiące kanapek i naleśników. To jest przede wszystkim wyraz ich wielkiej wiary i bezinteresowności. My to doświadczenie nazywamy festiwalem dzieł miłosierdzia, tym bardziej, że w Warszawie przyzwyczajeni jesteśmy, że za wszystko trzeba płacić” – mówi Filipek.
WAPM to pielgrzymka ludzi młodych. Choć najmłodszy uczestnik ma 2 lata, a najstarszy 83, 90 proc. pielgrzymów to młodzież gimnazjalna, licealna i studenci. Jak podkreśla Filipek, to ważne świadectwo wiary warszawskiej młodzieży i doświadczenie „Kościoła w praktyce”. Wśród 19 grup wchodzących w skład WAPM, trzon większości z nich stanowią stołeczne duszpasterstwa akademickie: m.in. DA przy kościele akademickim św. Anny (grupa biało-zielona), dominikanie (grupa czarno-biała), jezuici i harcerze (grupa szara) czy duszpasterstwo przy parafii Najświętszego Zbawiciela (grupa biało-żółta).
Szlak WAPM liczy ok. 300 km i wiedzie szlakiem sanktuariów maryjnych, m.in. m. in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach i Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia.
Patronami tegorocznej pielgrzymki warszawskiej młodzieży są św. Jan Paweł II, św. brat Albert i bł. Jerzy Popiełuszko.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.