Drukuj Powrót do artykułu

3 tys. młodych z Warszawy już na jasnogórskim szlaku

05.08.2017 , Warszawa / abd (KAI) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. FB / WAPM

5 sierpnia rano wyruszyła spod warszawskiego kościoła św. Anny Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Idzie w niej na Jasną Górę szlakiem polskich sanktuariów maryjnych ok. 3 tys. młodych. To dla nich doświadczenie Kościoła w praktyce.

– Czasem sami sobie fundujemy taki pesymizm, jeśli chodzi o ocenę młodzieży. Pamiętam, w ubiegłym roku po pięknych Światowych Dniach Młodzieży wyrażaliśmy dużą wątpliwość, czy młodzież będzie chciała jeszcze pójść na pielgrzymkę do Częstochowy. Okazało się, że poszła. W tym roku jest nas jeszcze więcej. I za to chciałem wam bardzo, ale to bardzo serdecznie podziękować: że macie w sobie tego Ducha, który was porywa do takiego wyznania wiary i przeżycia tej szczególnej wspólnoty, która daje głębię! – mówił do pielgrzymów WAPM metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył porannej Mszy św. rozpoczynającej wspólną wędrówkę na Jasną Górę.

Posyłając pielgrzymów w drogę, hierarcha zachęcał, by uczestnicy pielgrzymki w drodze świadczyli o tym, że Kościół ma Matkę, i by “potrafili wymodlić dla Polski tę wspólnotę i tę podstawową jedność w sprawach zasadniczych dla naszego kraju. Abyśmy potrafili udowodnić, że jesteśmy dziećmi tej samej Matki”. Zgodnie z tradycją WAPM, na zakończenie wspólnej modlitwy metropolita warszawski wylosował też znaczek grupy, z którą będzie pielgrzymował. W tym roku jest to grupa czerwona.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszyła w tym roku po raz 37. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Piotr Filipek ze służby medialnej, WAPM, to “festiwal dzieł miłosierdzia”, ponieważ pielgrzymi doświadczają po drodze niezwykłej hojności gospodarzy.

Serwis specjalny o pielgrzymkach

“U nas za nic się nie płaci, wpisowe pokrywa jedynie koszty organizacyjne. Wszystko otrzymujemy z dobrego serca ludzi. Np. teraz wyruszyliśmy z postoju w Starych Babicach, gdzie mieszkańcy przygotowali tysiące kanapek i naleśników. To jest przede wszystkim wyraz ich wielkiej wiary i bezinteresowności. My to doświadczenie nazywamy festiwalem dzieł miłosierdzia, tym bardziej, że w Warszawie przyzwyczajeni jesteśmy, że za wszystko trzeba płacić” – mówi Filipek.

WAPM to pielgrzymka ludzi młodych. Choć najmłodszy uczestnik ma 2 lata, a najstarszy 83, 90 proc. pielgrzymów to młodzież gimnazjalna, licealna i studenci. Jak podkreśla Filipek, to ważne świadectwo wiary warszawskiej młodzieży i doświadczenie “Kościoła w praktyce”. Wśród 19 grup wchodzących w skład WAPM, trzon większości z nich stanowią stołeczne duszpasterstwa akademickie: m.in. DA przy kościele akademickim św. Anny (grupa biało-zielona), dominikanie (grupa czarno-biała), jezuici i harcerze (grupa szara) czy duszpasterstwo przy parafii Najświętszego Zbawiciela (grupa biało-żółta).

Szlak WAPM liczy ok. 300 km i wiedzie szlakiem sanktuariów maryjnych, m.in. m. in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach i Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia.

Patronami tegorocznej pielgrzymki warszawskiej młodzieży są św. Jan Paweł II, św. brat Albert i bł. Jerzy Popiełuszko.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.

Wersja do druku

Przeczytaj także

04 sierpnia 2017 11:49

Kazachstan zaostrza kontrolę religijną

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.