30-lecie jasnogórskiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Kana”
14 stycznia 2024 | 15:50 | mir, BP @JasnaGóraNews, | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. został zainaugurowany jubileusz 30-lecia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Kana” przy Jasnej Górze. Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zachęcał, by „nie trzymać swej wiary na hamulcu, by iść na peryferia, do tych, którzy jeszcze o Bogu nie słyszeli i przyprowadzić ich do Jezusa”.
W homilii bp Przybylski zapewniał, że warto dać się powołać, prowadzić Jezusowi, bo w Nim jest spełnienie wszystkich ludzkich pragnień. Zwrócił uwagę, że tak, jak to wybrzmiewa we wszystkich dzisiejszych czytaniach mszalnych, powołanie nie jest chwilowym wydarzeniem, ale procesem. Podkreślił, że odpowiedzią na powołanie przez Boga, jest zaproszenie Go do wszystkich przestrzeni swojego życia.
– Jak jesteś wierzący, to bądź wierzący na całego, nie tylko godzinę w tygodniu. Jeżeli jesteś naprawdę wierzący, to w każdym swoim myśleniu spełniaj wolę Pana. Nie „rozpuszczaj” powołania, tak, że raz dasz coś dla Boga, w jakiejś przestrzeni swojego życia będziesz wierzący, ale już w sferze publicznej , w jakimś środowisku, gdzie nie wypada przyznać się do chrześcijaństwa, to już schowasz Boga, „rozpuścisz” wiarę w grzechu, w kompromisach – mówił kaznodzieja. Wskazał na dynamikę, misterium chrześcijańskiego powołania, które domaga się decyzji, a po przyjęciu Boga do swojego życia, głoszenia Go, by innych powołać. – Bo choć Bóg powołuje każdego z nas indywidualnie, to powołuje nas jednocześnie do życia w Kościele, we wspólnocie – podkreślał duchowny i dodał, że także i taka jest historia powołania jasnogórskiej wspólnoty „Kana” zainspirowanej wezwaniem Ducha Świętego. – Choć ma ludzkie oblicze, jest z powołania Bożego i wtedy będzie Boża, wtedy będzie zdrowa, kiedy każdy jej członek będzie miał tego świadomość – mówił bp Przybylski.
– To Jezusowe pytanie z Ewangelii – czego szukacie? – jest aktualne. Kogo, czego szukacie we wspólnocie? Nie daj Boże, fajnych klimatów, nie daj Boże, tylko siebie. Czego szukacie, czy dalej jesteście gotowi iść za Panem – pytał kaznodzieja. Zachęcał, by w realizowaniu powołania być posłusznym, jak biblijny Samuel, słowu Bożemu, by prosić Boga o ożywienie swojego chrztu świętego, wiary.
– Nie trzymajmy swej wiary na hamulcu. Nie zadawalajmy się „naszą wspólnotką”, wyrwijcie się z tego, idźcie na peryferia, do tych, którzy jeszcze o Bogu nie słyszeli, żeby ich przyprowadzić do Jezusa. To zadanie nie tylko członków jasnogórskiej wspólnoty „Kana”, ale każdego z nas – zachęcał bp Przybylski.
Delegat KEP ds. Ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce podziękował paulinom, którzy wiernie wspólnocie towarzyszą, wszystkim liderom i moderatorom, wszystkim, którzy tworzyli i tworzą jej historię.
Jasnogórska „Kana” gromadzi wielu świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących także dzięki niej swoje miejsce w Kościele – mówi liderka wspólnoty Katarzyna Małasiewicz.
Jak zapewniają Małgorzata i Klaudia, wspólnota jest dla nich prawdziwym źródłem odnowy wiary.
Miejscem cyklicznych spotkań i modlitwy uczestników KANY jest w Kaplica św. Józefa przy jasnogórskich Halach. Na spotkania przychodzą nie tylko członkowie i sympatycy, ale maja one charakter otwarty dla wszystkich, którzy pragną bardziej budować relację z Bogiem – zachęca duszpasterz „Kany” o. Dariusz Kropacz.
Jasnogórska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym KANA istnieje od 1994 r. Jej pierwszym duszpasterzem był o. Ignacy Rękawek. – Odnowa bardzo szybko się rozwijała. Na nocne czuwania przyjeżdżały też wspólnoty ze Śląska, cała Bazylika była wypełniona. Na konferencjach spotykaliśmy się w Hali Polonia, tak wiele osób w nich uczestniczyło. Odnowa była wtedy bardzo popularna. Teraz mamy wiele rodzajów innych wspólnot, możliwości formacji – wspomina o. Ignacy.
Wspólnota ma swoje cykliczne audycje „Szum w radio” na antenie Radia Jasna Góra w każdą niedzielę o godzinie 10.35.
Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.