30. Sesja Formacyjna dla Kapłanów na Jasnej Górze
25 stycznia 2022 | 17:57 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Pozostawili parafie, pulpity, uniwersyteckie czy seminaryjne sale wykładowe, domy rekolekcyjne i konfesjonały, by na Jasnej Górze przede wszystkim odnowić ducha, ale też przyjrzeć się kapłańskim wyzwaniom. Po raz 30. odbywa się sesja formacyjna dla księży, przede wszystkim rekolekcjonistów, ojców duchownych seminariów i spowiedników kapłańskich. Jej tematem jest „Eucharystia jako tajemnica posłania i chrześcijańskiego świadectwa”. Czterodniowe spotkanie zakończy się w czwartek 27 stycznia.
Sesja Formacyjna organizowana jest przez Komisję ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski i ma charakter rekolekcji kapłańskich. Konferencje rekolekcyjne głosi ks. Robert Skrzypczak, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, autor kilkunastu książek, tłumacz, publicysta.
Centralnym tematem jest odkrywanie Eucharystii. – Eucharystia ścisłe wiąże się z Kościołem, a więc rodzą się pytania o wizerunek Kościoła, jego rozumienie, jak my jako kapłani czujemy się Kościołem, jak ludzie się w nim odnajdują, co się dzisiaj dzieje z człowiekiem, który poddaje się działaniu sakramentów, słowa Bożego, dlaczego wielu ludzi traci kontakt z Kościołem, dlaczego tak boleśnie wychodzi na jaw apostazja ta ukryta czy deklarowana – wymienia płaszczyzny refleksji ks. Skrzypczak.
Mowa jest także o „kapłańskich wyzwaniach, ranach, ciosach i ukrytych łaskach i nadziejach”.
– Szukamy modelu – wyjaśnia dalej rekolekcjonista – dobrego kapłana, a więc tego, który jest dzisiaj najbardziej przekonywujący dla Chrystusa. Ks. Skrzypczak wskazuje na ważny dla niego także osobiście wzór kapłana – ks. Dolindo Ruotolo – człowieka „wiary i pokory, przywiązania do Chrystusa i pozwalania, żeby Chrystus posługiwał się kapłanem”.
Jak podkreśla ks. Skrzypczak takie spotkania formacyjne, jak te od 30. lat odbywające się na Jasnej Górze, są w życiu kapłańskim nieodzowne, pozwalają „odnowić w sobie postawę zasłuchanego w Boga młodego proroka Samuela”.
– Rekolekcje służą temu, by zmierzyć jakoś stan naszej obojętności albo nieprzenikalności na łaskę. To okazja, by zadać sobie pytanie: a ty jesteś zwrócony do Chrystusa czy może do rutyny, nawyku – tłumaczy rekolekcjonista.
Abp Józef Górzyński z Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej, nawiązując do obchodzonego dziś Święta Nawrócenia św. Pawła zauważył, że Kościół zbudowany jest na wielkich nawróceniach, są one ważne nie tylko dla jednostek, ale całej wspólnoty. – Nawrócenie to myślenie po Bożemu – wyjaśnił.
W sesji formacyjnej biorą w nich udział przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, rekolekcjoniści, księża głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiedników kapłanów i osób konsekrowanych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.