300 lat Bractwa NMP Królowej Korony Polski
08 września 2018 | 19:06 | mir/R. Jasna Góra | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Jubileusz 300-lecia istnienia obchodzi Bractwo NMP Królowej Korony Polski. Powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Królowej Polski. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Bp Przybylski poprowadził też trzydniowe rekolekcje dla członków Bractwa pod hasłem: „Odnowić życie przez Niepokalaną – Królową Polski”.
– Bóg, w którego wierzymy nie jest Bogiem miejsca, Bogiem osoby, dlatego Maryja przyjęła ciało Chrystusa i to jest największa tajemnica wiary, tajemnica drogi Boga do każdego z nas – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.
Podczas uroczystej Eucharystii nastąpiło przyjęcie nowych członków Bractwa, poświęcenie i nałożenie płaszczy bratnich, poświecenie sztandaru Bractwa oraz feretronu.
O. Roman Wit opiekun Bractwa nazwał członków bractwa „ambasadorami” Jasnogórskiej Maryi.
Swą tradycją obecne Bractwo jest związane z wspólnotą powołaną do życia przez papieża Klemensa XI, który 28 kwietnia 1718 r. specjalnym brewe zezwolił na jej działalność pod nazwą: Bractwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej i Znalezienia Krzyża Świętego. Biskup krakowski Kazimierz Łubieński 27 lipca 1718 r. wydał edykt „Universis et singulis…”, w którym podał do publicznej wiadomości, że na Jasnej Górze powstało nowe bractwo, i wyznaczył dzień 8 września 1718 r. jako dzień uroczystego wprowadzenia.
Bractwo zostało reaktywowane przez generała Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika – o. Izydora Matuszewskiego dekretem z dnia 24 kwietnia 2013 r. i przyjęło nazwę: Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski na Jasnej Górze w Częstochowie. Patronat nad reaktywowaną wspólnotą przyjął metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Oficjalna inauguracja działalności Bractwa nastąpiła 3 maja 2013r.
Członkowie wspólnoty szerzą kult Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Korony Polski w Ojczyźnie i w świecie. – My, znajdując się dziś w nowej rzeczywistości historycznej i ją kształtując, pragniemy poprzez szerzenie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej jako Jej Bractwo łączyć Polaków w ojczyźnie i w całym świecie – deklarują członkowie bractwa.
Jako czciciele Matki Bożej szerzą Jej chwałę poprzez różne wspólnoty wyrosłe z zawierzenia Maryi. Od prawie 20 lat rozwija się kult związany z Zawierzeniami Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski – spotkania odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
Dokonywany jest Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski w czasie Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 18.30. Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Królowej Polski dotyczy m.in. także szkół, samorządów, gmin, powiatów, miast.
Ponieważ nie wszyscy mogą przyjechać na Jasną Górę w każdą pierwszą sobotę miesiąca, Bractwo Najświętszej Maryi Panny wyszło z propozycją, aby przy parafiach, sanktuariach maryjnych tworzyć takie środowiska, które pragną ideę zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski kształtować w swoim środowisku w łączności z Sanktuarium Jasnogórskim. Opiekunowie duchowi Bractwa prowadzą rekolekcje lub dni skupienia przygotowujące do tego dzieła. W szczególny sposób inspiratorami tego kultu Matki Bożej Jasnogórskiej są członkowie Bractwa Królowej Korony Polski, dotyczy to także środowisk duszpasterstw polonijnych.
W Bractwie szerzy się kult Królowej Polski przez tzw. kapliczki, w których znajduje się ryngraf „Reginae Poloniae -Totus Tuus” z wygrawerowanym na odwrocie Aktem Zawierzenia. Kapliczki te nawiedzają rodziny pragnące wybłagać dla siebie łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski.
Bractwo prowadzi także zawierzenia „w niewolę miłości Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi”, według św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Inną wspólnotą, która jest prowadzona przez Bractwo, jest Wspólnota „Niespokojni Nadzieją”. Należą do niej osoby, które są katolikami, czyli są w Kościele rzymskokatolickim lub greckokatolickim i kierują się w codziennym życiu wartościami wypływającymi z Ewangelii i nauki Kościoła.
Wspólnota skupia osoby samotne, w wieku 25-40 lat, pragnące poznać osobę, z którą chcą zawrzeć sakrament małżeństwa oraz przekazać życie swoim dzieciom i wychować je w wierze Kościoła katolickiego. Dlatego do wspólnoty mogą należeć osoby, które nie są wdowami czy wdowcami, nie mają także stwierdzonego nieważnie zawartego sakramentu małżeństwa, nie są po związkach niesakramentalnych, nie mają dzieci. Celem wspólnoty jest pomóc tym osobom spotkać drugiego człowieka, z którym pragną spędzić swoje życie.
Owocem tych spotkań jest ponad trzydzieści sakramentalnych małżeństw. 13 października br. będzie zorganizowany dla tych małżeństw i ich dzieci pierwszy dzień skupienia na Jasnej Górze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.