35. rocznica święceń biskupich bp Ryszarda Karpińskiego
29 września 2020 | 09:11 | dab / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Wiarę otrzymałem jako dar od swojej rodziny i starałem się ją przekazywać, jako biskup, tam, gdzie Opatrzność mnie posłała – powiedział bp Ryszard Karpiński. Biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej przewodniczył Eucharystii w lubelskiej archikatedrze z okazji 35. rocznicy swoich święceń biskupich.
W kazaniu bp Karpiński podzielił się wspomnieniami z okresu swojej młodości. – Mam za co dziękować. Moje powołanie zostało zbudowane na mocnym fundamencie wiary wyniesionej z rodzinnego domu i pogłębionego w szkole i w kościele, pełnego patriotyzmu i dobroczynności w stosunku do innych bliźnich – mówił hierarcha.
Odwołując się do słów papieża Franciszka skierowanych do włoskich policjantów strzegących rzymskich bazylik, zauważył, że przez całą swoją posługę pragnął przekazywać Ewangelię o Jezusie. – Ona jest najcenniejszym skarbem duchowym. Tę wiarę otrzymałem jako dar od swojej rodziny i starałem się ją przekazywać, jako biskup, tam, gdzie opatrzność mnie posłała, zarówno w Polsce jak i za granicą, wśród Polonii i imigrantów – powiedział bp Karpiński.
Bp Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko w par. Michów w rodzinie rolniczej. Szkołę powszechną rozpoczął w ramach tajnych kompletów w czasie II wojny światowej. Edukację kontynuował w Niższym Seminarium Duchowne w Lublinie (obecnie Liceum „Biskupiak”). Po uzyskaniu matury, w 1953 r. wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego.Przyjął święcenia kapłańskie 19 kwietnia 1959 r. Pracował jako wikariusz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie oraz angażował się w pracę katechetyczną. W latach 1960-1963 odbył studia biblijne w KUL zakończone licencjatem. Studia kontynuował w Rzymie w latach 1963-1969. W 1966 r. otrzymał licencjat z nauk biblijnych na Papieskim Instytucie Biblijnym, a w 1968 r. doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu.
W latach 1970-1971 był prefektem w Seminarium Duchownym w Lublinie. Prowadził również wykłady biblijne w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej przy KUL i lektorat języka włoskiego w KUL.
Następnie pracował w Rzymie w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, gdzie był odpowiedzialny za sektor migracji. W tym okresie brał również udział w wielu zjazdach międzynarodowych poświęconych zagadnieniom migracji ludności oraz współpracował z polską sekcją Radia Watykańskiego i z ,,L’Osservatore Romano”. W 1975 r. został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Lublinie, a w 1977 r. kapelana Jego Świątobliwości.
24 sierpnia 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej oraz biskupem tytularnym Minervino Murge. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1985 r. w katedrze lubelskiej z rąk kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Jako swoje zawołanie wybrał słowa „Viatoribus fer auxilium” (Nieś pomoc ludziom w drodze).
Był m.in. wikariuszem generalnym, dziekanem Kapituły Archikatedralnej, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W ramach działalności ogólnokościelnej wielokrotnie był Delegatem KEP na Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne. Był Konsultorem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego. Pełnił także funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie.
W latach 2003-2008 był Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jako biskup odbył 176 podróży zagranicznych, w tym 75 w ostatnich latach w charakterze Delegata.
W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, w 2010 r. złożył rezygnację z pełnionych funkcji. Papież Benedykt XVI polecił bp. Karpińskiemu dalszą posługę biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej do końca 2011 r. W związku z powyższym z dniem 1 stycznia 2012 r. przeszedł w stan emerytalny.
Obecnie, pomimo 85 lat życia, wciąż uczestniczy w życiu diecezji poprzez obecność i posługę sakramentalną na uroczystościach religijnych w archidiecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.