37. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ na Jasną Górę
18 czerwca 2022 | 17:32 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Ze świętymi przy Bożym Sercu” to hasło tegorocznej 37. Pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasną Górę. Stowarzyszenie skupia zarówno duchownych, jak i świeckich, którzy codziennie przez godzinę czuwają przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Ich dewizą jest: cześć, miłość i wynagrodzenie Sercu Jezusa.
Arcybractwo Straży Honorowej jest stowarzyszeniem, które skupia ludzi pragnących odpowiedzieć na skargę Pana Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?”. Jego członkowie starają się swoim wynagrodzeniem i miłością „pocieszać Jezusowe Serce”, napełnione boleścią z powodu zapomnienia i niewdzięczności ludzkiej.
Członkowie Straży obierają sobie jedną godzinę w ciągu dnia, aby wśród codziennych zajęć, myślą i sercem towarzyszyć Jezusowi obecnemu w tabernakulum, oddawać Mu cześć, wynagradzać i ofiarowywać swoje życie, a przede wszystkim miłość.
Mszę św. w intencji przedstawicieli Arcybractwa odprawił bp Stanisław Salaterski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ.
– Jest duża potrzeba wynagradzania Sercu Pana Jezusa, bo Bóg jest ciągle obrażany. Dlatego zachęcamy do oddania mu jednej godziny modlitwy w ciągu dnia. To jest odpowiedź na słowa Jezusa, że miłość nie jest kochana – mówił bp Salaterski. Podkreślił, że oprócz wynagradzania, podczas czuwania w naszych sercach, uczymy się życia w obecności Bożej wszędzie tam, gdzie jesteśmy: w domu, w pracy. – Zacznijmy od tej jednej godziny dziennie i jeżeli zobaczymy, że Bóg jest blisko nas, to pojawią się kolejne godziny i tak przygotujemy się do nieba – zachęcił.
S. Maria Bernadeta Wysocka, dyrektor krajowa Arcybractwa zauważyła, że w czasie wojny i niepokoju na świecie bardzo ważne jest, żeby budować cywilizację miłości. – Modlitwa i konkretne akty miłości i życzliwości są bardzo potrzebne. Widzimy co się dzieje na froncie i jak człowiek może być brutalny i nieludzki. Chcemy budować cywilizację miłości braterskiej, która otwiera serca i wychodzi do drugiego człowieka. Pokazujemy, że można żyć szczęśliwie i być potrzebnym innym – powiedziała.
W myśl hasła pielgrzymki „Ze świętymi przy Bożym Sercu” członkowie Arcybractwa odwołują się do świętych, którzy są związani z kultem Serca Pana Jezusa. – Dla nas to ważna uroczystość, ponieważ jest to jubileusz 400-lecia śmierci św. Franciszka Salezego, 450. rocznica urodzin św. Joanny Franciszki de Chantal i 375. rocznica urodzin św. Małgorzaty Marii Alacoque. Od nich chcemy się uczyć miłości do Boga, a także przyjaźni duchowej do współbraci – zauważyła siostra.
Najważniejszymi zadaniami Arcybractwa są okazywanie miłości Sercu Jezusowemu, szerzenie Jego kultu, wynagradzanie za grzechy wszystkich, którzy Go ranią. Członkowie podkreślają, że są po to, aby „równoważyć niedobór miłości i modlitwy, którą każdy powinien okazywać Bogu”.
Pan Stanisław z Sosnowca do Arcybractwa należy od 21 lat. Dziś na Jasnej Górze trzymał w rękach sztandar stowarzyszenia z wielką dumą i radością.
Jak zauważył bycie we wspólnocie dodaje mu pewności siebie, dzięki temu jest po prostu szczęśliwy. – Każdy z nas ma pracę, obowiązki i swoje życie, ale ja wiem, że można wszystko połączyć. Bardzo dużo zależy od organizacji naszego czasu. Ta godzina dziennie jest już wpisana w harmonogram mojego dnia i naszej Straży. Ustalamy, od której godziny się modlimy i adorujemy Pana Jezusa – opowiadał.
Natomiast Grażyna Gałuszka z Jarosławia powiedziała, że każda wspólnota organizuje swoje wewnętrzne spotkania, konferencje, ale przede wszystkim podejmuje modlitwy wynagradzające Sercu Pana Jezusa. – Życie upływa nam intensywnie, ponieważ angażujemy się w modlitwę, przepraszamy i dziękujemy. Nie wyobrażam sobie życia bez wspólnoty, byłoby puste – zaznaczyła.
Pan Stanisław Dąbrowski podkreślił, że adoracja Serca Jezusa jest duchowym przeżyciem, gdzie odczuwalna jest bliskość Pana Boga.
Dewizą Arcybractwa jest: cześć, miłość i wynagrodzenie Sercu Jezusa. Dzięki temu członkowie kształtują swoje życie wewnętrzne, realizując na co dzień powołanie do świętości i współuczestnicząc w dziele zbawienia świata oraz Nowej Ewangelizacji.
Pierwsze Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa zostało założone w XIX w., we Francji, później przybyło do Polski. W kraju działa ponad 420 ośrodków Straży Honorowej NSPJ. Opiekę duchową nad każdą grupą roztacza kapłan, w parafiach jest to najczęściej proboszcz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.